CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        JIM HALE TROPHY
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250

CCF CUP 2018 - FIDE UNDER 1500/u107
(1500-700)/7.5 = 106.67 ECF)
PRIZE FUND:  1st: 100, 2nd: 50, 3rd: 30

10 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 4
June
11
June
18
June
25
June
2
July
9
July
16
July
SCORE
Jun 18 Jul 18 Jan18 Jul18
CHABAN Roxolana 100 51 U U A091 A098 W81 D55 W52 W53 W58 W59 Bye (1) 18
GOLD Harry  50 53 1289 1329 A089 A090 W57 D52 W55 L51 W60 Bye (3) L56 16
MATHEW Johan  30 56 U U E070 A102 L52 D60 W54 L58 Bye (2) W55 W53 15
WOOLLEY Michael 55 1248 1248 A070 A078 W59 D51 L53 Bye (2) W52 L56 Bye (1) 13
ANILKUMAR Anantha PP 52 1349 1347 D100 D100 W56 D53 L51 Bye (2) L55 L57 Wd54 13
COLLINS Michael 57 1220 1221 A079 A080 L53 W59 Bye (2) Bye (1) Bye (1) W52 D58 13
BRAITHWAITE Paul 59 1171 1142 A076 A071 L55 L57 L58 Bye (3) W54 L51 W60 13
KHARE Shivank 58 1191 1206 B088 D090 D60 D54 W59 W56 L51 -X53 D57 12
COUCHMAN Andrew 60 1128 1130 A072 A074 D58 D56 Bye (2) Bye (1) L53 W54 L59 12
VELAYYUDHAM Suriya 54 0000 0000 A078 A078 Bye (2) D58 L56 Bye (1) L59 L60 -X52 7

FILLERS IN THE UNDER 1500

PHUKAN Annubhav 81 U U U U011 L51 - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2017 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2018 list

RESULTS - ROUND 7
Monday 16 July Harry Gold (15) Johan Mathew (12) 1-3
Monday 16 July Michael Collins (11) Shivank Khare (10) 2-2
Monday 16 July Paul Braithwaite (10) Andrew Couchman (11) 3-1
Monday 16 July Suriya Velayudham (8) Anantha PP Anilkumar (10) 0-3
RESULTS - ROUND 6
Monday O9 July Roxolana Chaban (14) Paul Braithwaite (9) 3-1
Monday O9 July Harry Gold (12) Shivank Khare (11) 3-X
Monday O9 July Johan Mathew (9) Michael Woolley (11) 3-1
Monday O9 July Anantha PP Anilkumar (9) Michael Collins (8) 1-3
Monday O9 July Andrew Couchman (8) Suriya Velayudham (7) 3-1
RESULTS - ROUND 5
Monday O2 July Shivank Khare (10) Roxolana Chaban (11) 1-3
Monday O2 July Harry Gold (9) Andrew Couchman (7) 3-1
Monday O2 July Michael Woolley (8) Anantha PP Anilkumar (8) 3-1
Monday O2 July Suriya Velayudham (6) Paul Braithwaite (6) 1-3
RESULTS - ROUND 4
Monday 25 June Roxolana Chaban (8) Harry Gold (8) 3-1
Monday 25 June Shivank Khare (7) Johan Mathew (6) 3-1
RESULTS - ROUND 3
Monday 18 June Anantha PP Anilkumar (5) Roxolana Chaban (5) 1-3
Monday 18 June Michael Woolley (5) Harry Gold (5) 1-3
Monday 18 June Suriya Velayudham (4) Johan Mathew (3) 1-3
Monday 18 June Paul Braithwaite (2) Shivank Khare (4) 1-3
RESULTS - ROUND 2
Monday 11 June Roxolana Chaban (3) Michael Woolley (3) 2-2
Monday 11 June Harry Gold (3) Anantha PP Anilkumar (3) 2-2
Monday 11 June Shivank Khare (2) Suriya Velayudham (2) 2-2
Monday 11 June Johan Mathew (1) Andrew Couchman (2) 2-2
Monday 11 June Paul Braithwaite (1) Michael Collins (1) 1-3
RESULTS - ROUND 1
Monday 4 June Anantha PP Anilkumar Johan Mathew 3-1
Monday 4 June Michael Collins Harry Gold 1-3
Monday 4 June Michael Woolley Paul Braithwaite 3-1
Monday 4 June Andrew Couchman Shivank Khare 2-2
Monday 4 June Anubhav Phukan (Filler) Roxolana Chaban 1-3