CHESS
HOME PAGE
CHESS
CLUB HOME PAGE
RESULTS
ARCHIVE ALL-PLAY-ALL
ELITE
UNDER
2000 UNDER
1750 UNDER
1500 UNDER
1250 RAPID
PLAY
CCF CUP 2019 - FIDE UNDER 1500/u110
PRIZE FUND: 1st
£100, 2nd £50, 3rd £30
14 PLAYERS | REF | FIDE RATING | ECF GRADE |
Start by |
3 June |
10 June |
17 June |
24 June |
1 July |
8 July |
15 July |
SCORE | ||
Jun 19 | Jul 19 | Jan19 | Jul19 | |||||||||||
SMITH Mark (£75) | 53 | U | 1367 | U000 | - | 7.30pm | W47 | W43 | W42 | L41 | W48 | W46 | W45 | 19 |
PHUKAN Debajit (£75) | 41 | 1449 | 1456 | U086 | - | 7.30pm | D48 | W47 | W45 | W53 | W42 | D43 | W54 | 19 |
HOWES David (£15) | 43 | 1391 | 1389 | A109 | - | 7.30pm | W50 | L53 | D48 | D44 | W46 | D41 | W42 | 16 |
FAULKNER Oliver (£15) | 47 | 1228 | 1240 | A093 | - | 7.15pm | L53 | L41 | W51 | D94 | W54 | W42 | W46 | 16 |
COLLINS Michael | 48 | 1201 | 1224 | A081 | - | 7.30pm | D41 | D49 | D43 | W45 | L53 | W51 | Bye(0) | 13 |
SMYTH Sandy | 42 | 1400 | 1415 | A106 | - | 7.15pm | W49 | W46 | L53 | W50 | L41 | L47 | L43 | 13 |
CHABAN Roxolana | 44 | 1344 | 1264 | A107 | - | 7.30pm | Bye(2) | Bye(1) | W49 | D43 | W50 | Bye(1) | Bye(1) | 13 |
WOOLLEY Michael | 45 | 1262 | 1257 | A084 | - | 7.30pm | W51 | Bye(2) | L41 | L48 | L49 | Bye(3) | L53 | 12 |
DE ALMEIDA Elan | 50 | 1179 | 1203 | D091 | - | 7.15pm | L43 | W51 | W46 | L42 | L44 | Bye(2) | Bye(1) | 12 |
BELCHER Zachary | 54 | U | U | U000 | - | 7.30pm | Bye(2) | Bye(1) | W52 | L46 | L47 | W49 | L41 | 12 |
VELAYUDHAM Suriya | 52 | 0000 | 0000 | A082 | - | 7.30pm | L46 | Bye(2) | L54 | X(-1) | W51 | W95 | W49 | 12 |
GOLD Harry | 46 | 1254 | 1252 | A092 | - | TBA | W52 | L42 | L50 | W54 | L43 | L53 | L47 | 11 |
BRAITHWAITE Paul | 51 | 1145 | 1133 | A070 | - | 7.30pm | L45 | L50 | L47 | W49 | L52 | L48 | Bye(3) | 11 |
HASTILOW Sarah | 49 | 1193 | 1171 | A081 | - | 7.30pm | L42 | D48 | L44 | L51 | W45 | L54 | L52 | 10 |
FILLERS IN THE UNDER 1500 |
||||||||||||||
SELBY Keith | 94 | 1324 | 1321 | A099 | - | - (--) | - (--) | - (--) | D47 | - (--) | - (--) | - (--) | - | |
CARMONA Thomas | 95 | U | U | U | - | - (--) | - (--) | - (--) | - (--) | - (--) | L52 | - (--) | - |
Rounds 1-4 will be
submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2019 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January
2020 list
RESULTS - ROUND 7 | |||
Monday 15 July | Debajit Phukan (16) | Zachary Belcher (11) | 3-1 |
Monday 15 July | Michael Woolley (11) | Mark Smith (16) | 1-3 |
Monday 15 July | Oliver Faulkner (13) | Harry Gold (10) | 3-1 |
Monday 15 July | Sandy Smyth (12) | David Howes (13) | 1-3 |
Monday 15 July | Suriya Velayudham (9) | Sarah Hastilow (9) | 3-1 |
RESULTS - ROUND 6 | |||
Monday 08 July | David Howes (11) | Debajit Phukan (14) | 2-2 |
Monday 08 July | Mark Smith (13) | Harry Gold (9) | 3-1 |
Monday 08 July | Sandy Smyth (11) | Oliver Faulkner (10) | 1-3 |
Monday 08 July | Paul Braithwaite (7) | Michael Collins (10) | 1-3 |
Monday 08 July | Zachary Belcher (8) | Sarah Hastilow (8) | 3-1 |
Monday 08 July | Suriya Velayudham (6) | Thomas Carmona (Filler) | 3-1 |
RESULTS - ROUND 5 | |||
Monday 01 July | Debajit Phukan (11) | Sandy Smyth (10) | 3-1 |
Monday 01 July | Michael Collins (9) | Mark Smith (10) | 1-3 |
Monday 01 July | Harry Gold (8) | David Howes (8) | 1-3 |
Monday 01 July | Roxolana Chaban (8) | Elan De Almeida (8) | 3-1 |
Monday 01 July | Oliver Faulkner (7) | Zachary Belcher (7) | 3-1 |
Monday 01 July | Sarah Hastilow (5) | Michael Woolley (7) | 3-1 |
Monday 01 July | Paul Braithwaite (6) | Suriya Velayudham (3) | 1-3 |
RESULTS - ROUND 4 | |||
Monday 24 June | Mark Smith (9) | Debajit Phukan (8) | 1-3 |
Monday 24 June | Sandy Smyth (7) | Elan De Almeida (7) | 3-1 |
Monday 24 June | David Howes (6) | Roxolana Chaban (6) | 2-2 |
Monday 24 June | Michael Woolley (6) | Michael Collins (6) | 1-3 |
Monday 24 June | Harry Gold (5) | Zachary Belcher (6) | 3-1 |
Monday 24 June | Keith Selby (Filler) | Oliver Faulkner (5) | 2-2 |
Monday 24 June | Sarah Hastilow (4) | Paul Braithwaite (3) | 1-3 |
RESULTS - ROUND 3 | |||
Monday 17 June | Mark Smith (6) | Sandy Smyth (6) | 3-1 |
Monday 17 June | Debajit Phukan (5) | Michael Woolley (5) | 3-1 |
Monday 17 June | Michael Collins (4) | David Howes (4) | 2-2 |
Monday 17 June | Elan De Almeida (4) | Harry Gold (4) | 3-1 |
Monday 17 June | Roxolana Chaban (3) | Sarah Hastilow (3) | 3-1 |
Monday 17 June | Zachary Belcher (3) | Suriya Velayudham (3) | 3-1 |
Monday 17 June | Oliver Faulkner (2) | Paul Braithwaite (2) | 3-1 |
RESULTS - ROUND 2 | |||
Monday 10 June | Harry Gold (3) | Sandy Smyth (3) | 1-3 |
Monday 10 June | David Howes (3) | Mark Smith (3) | 1-3 |
Monday 10 June | Debajit Phukan (2) | Oliver Faulkner (1) | 3-1 |
Monday 10 June | Sarah Hastilow (1) | Michael Collins (2) | 2-2 |
Monday 10 June | Paul Braithwaite (1) | Elan De Almeida (1) | 1-3 |
RESULTS - ROUND 1 | |||
Monday 03 June | Michael Collins | Debajit Phukan | 2-2 |
Monday 03 June | Sandy Smyth | Sarah Hastilow | 3-1 |
Monday 03 June | Elan De Almeida | David Howes | 1-3 |
Monday 03 June | Michael Woolley | Paul Braithwaite | 3-1 |
Monday 03 June | Suriya Velayudham | Harry Gold | 1-3 |
Monday 03 June | Oliver Faulkner | Mark Smith | 1-3 |