CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2019-20
Surrey East & Sussex - 2nd Leg: Saturday 14 March (1pm to 6pm approx)

   

Team Board 1 Board 2 Board 3 Board 4
Caterham Prep Benjamin Donovan Jake Dawrant Taiyun Li Beth Waller
Chipstead Valley Jean-Luc Moser Liam Cunning Purdee Tannasee Sammy Canning
Cumnor House Arnav Jayaprakash Ethan Orioho Charles Athanayake Timothy Ong
Elmhurst Prep Akash Iyer Henry Gordon Josiah McKie Reyansh Michandana
Park Hill Juniors Adit Ponsudhahar Rishabh Jain Arjun Nair Aarush Singh
Reigate Parish Joshua Pond Abigail Pond Joshua Woodward Jack O'Gara
Reigate Priory Rupert Marsden Daniel Wright Inigo Mullan Arthur Gargowitsch
Reigate St Mary's Anishka Patel Lizzie Margetts Austin Margetts Maya Shah
Woodcote Primary 1 Rohit Mahadevan Arjun Saxena Jack Mitchell Urvi Maheshwari
Woodcote Primary 2 Christian Priestly Arnay Tripathy Scarlett Zannetti de Souza Lauren Zannetti de Souza
JT: Reedham & Oakham Christopher Henriques-Michie (R) William Sijmons (R) Thoma Okamoto (O) Theo Corbett (O)
JT: St John's & Holmesdale Adrian Sherrin(SJ) Joshua Webb (SJ) Myles Bergin (H) Jack Bandari (H)

 

Round 1

Team (White on Odd Boards) Individual Score Individual Team (white on Even Boards)
1 2 3 4 1 2 3 4
Caterham Prep 1 1 1 3- 0 0 0 Woodcote Primary 2
Cumnor House 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Park Hill Juniors
Elmhust Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate Priory
Reigate Parish 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Chipstead Valley
Reigate St Mary's 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 JT: Reedham & Oakham
Woodcote Primary 1 1 0 1 2-1 0 1 0 JT: St John's & Holmesdale

 

Round 2

Team (White on Odd Boards) Individual Score Individual Team (white on Even Boards)
1 2 3 4 1 2 3 4
Chipstead Valley 0 0 1-3 1 1 Cumnor House
Park Hill Juniors 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Caterham Prep
Reigate Priory 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Woodcote Primary 1
JT: Reedham & Oakham 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Reigate Parish
Woodcote Primary 2 1 1 3-1 0 0 Reigate St Mary's
JT: St John's & Holmesdale 1 0 1 2-1 0 1 0 Elmhurst Prep

 

Round 3

Team (White on Odd Boards) Individual Score Individual Team (white on Even Boards)
1 2 3 4 1 2 3 4
Caterham Prep 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 JT: St John's & Holmesdale
Cumnor House 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 JT: Reedham & Oakham
Elmhurst Prep 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Woodcote Primary 2
Reigate Parish 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Reigaate Priory
Reigate St Mary's 1 0 0 1-2 0 1 1 Chipstead Valley
Woodcote Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Park Hill Juniors

 

Round 4

Team (White on Odd Boards) Individual Score Individual Team (white on Even Boards)
1 2 3 4 1 2 3 4
Chipstead Valley 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 JT: St John's & Holmesdale
Cumnor House Prep 1 0Def 1 2-1 0 1Def 1 Reigate Parish
Reigate Priory 1 0 0 1-2 0 1 1 Park Hill Juniors
Reigate ST Mary's 1 0 0 1-2 0 1 1 Elmhurst Prep
JT: Reedham & Oakwood 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Caterham Prep
Woodcote Primary 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Woodcote Primary 1

 

Round 5

Team (White on Odd Boards) Individual Score Individual Team (white on Even Boards)
1 2 3 4 1 2 3 4
Caterham Prep 0 1 0 1-2 1 0 1 Reigate Priory
Elmhurst Prep 0 0Def 0 1 1-3 1 1Def 1 0 JT: Reedham & Oakham
Park Hill Juniors 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Reigate Parish
Woodcote Primary 1 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Cumnor House
Woodcote Primary 2 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Chipstead Valley
JT: St John's & Holmesdale 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reigate St Mary's

Teams Final Chart

Position Team Ref RND 1 RND 2 RND 3 RND 4 RND 5 Bd Pt
OP SC OP SC OP SC OP SC OP SC
1st Reigate Priory 1 7 4 3 10 6 6 9 5 10 1 13 14 13
2nd Park Hill Juniors 5 3 2 1 5 10 8 7 11 6 13 13 13
3rd Cumnor House 3 5 2 2 5 9 7 6 10 10 12 11 12
4th JT: Reedham & Oakham 9 8 3 6 4 3 6 1 8 4 11 11 11
5th Chipstead Valley 2 6 1 3 2 8 5 12 8 11 11 9 11
6th Reigate Parish 6 2 3 9 6 7 7 3 8 5 10 11 10
7th Caterham Prep 1 11 3 5 4 12 7 9 9 7 10 11 10
8th Woodcote Primary 1 10 12 3 7 4 5 5 11 8 3 10 8 10
9th JT: St John's & Holmesdale 12 10 1 4 4 1 5 2 6 8 9 10 9
10th Woodcote Primary 2 11 1 1 8 4 4 6 10 7 2 8 7 8
11th Elmhurst Prep 4 7 1 12 2 11 4 8 7 9 8 7 8
12th Reigate St Mary's 8 9 1 11 2 2 3 4 4 12 5 5 5

 

EPIC Final Table

Pos Name Grade 1 2 3 4 5 Score
1 Rizvi, Zara 87A w12+ b2+ b4+ w3+ b7+ 5
           
2 Kilambi, Venkata Ananth Akshay 49D w7+ w1- b5+ b9+ w6+ 4
           
3 Terry, Lucas 59 b13+ w9= b8+ b1- w9+
           
4 McCallum, George 0 bye+ b12+ w1- w6- b8+ 3
           
5 Mudunuru, Rishaan Varma 0D b8= w6- w2- b12+ w13+
6 Marsden, Oscar 0F w11= b5+ w9- b4+ b2-
7 Muir, Hamish 0 b2- bye+ w10= b11+ w1-
8 Patel, Lara 0 w5= b11+ w3- b10+ w4-
9 Trivedi, Aarav 0 w10+ b3= b6+ w2- b3-
           
10 Yeloff, Ella 0F b9- w13= b7= w8- bye+ 2
11 Rabey, Malcolm 0 b6= w8- b13+ w7- w12= 2
           
12 Aravind, Raahul 0 b1- w4- bye+ w5- b11=
13 Crossley, Hunter 0 w3- b10= w11- bye+ b5-

 

EPIC Standings

School Calculation Score Position
Al-Khair 5*1.72 8.6 1st
Robert Fitzroy 4*1.72 6.88 2nd
Essendene Lodge 3*1.72 6.02 3rd
Chipstead Valley         3*1.72 5.16  
Park Hill Juniors 2+2 5  
Reedham 2*1.72 4.3  
Holmesdale 2*1.72 4.3  
Aberdour 2*1.72 4.3  
St David's Prep (Purley) 2*1.72 3.44  
Reigate Parish 2*1.72 3.44  
Banstead Community 1*1.72 2.58  
Smitham 1*1.72 2.58  

 

Final Qualification Standings

Position Team Bd Pt Qualification
1st Reigate Priory 1 31 27 Champions League
2nd Park Hill Juniors 1 25 25 Champions League
3rd Reigate Parish 1 25 23 Europa League
4th Cumnor House 1 21 23 Europa League
5th Woodcote Primary 1 20 23 State Cup
6th Chipstead Valley 1 16 20 State Cup
7th Caterham 1 21 19 .
8th Reedham Park 1 18 16 .
9th Oakwood 1 15 15 .
10th Elmhurst 1 15 15 .
11th Woodcote Primary 2 11 15 Chessfa Cup
12th St David's Prep (Purley) 1 13 11 .
13th All Saints C of E 1 8 11 .
14th Reigate Priory 2 10 10 Chessfa Cup
15th St John's C of E 1 11 9 .
16th Holmesdale Infants 1 5 8 .
17th Aberdour 1 6 8 .
18th Smitham 1 7 7 .
19th Reigate St Mary's 1 5 5 .
20th Coulsdon C of E 4 4 .
21st Banstead Community 1 6 4 .
22nd The Hawthorns 1` 2 4 .

100%

The following children score 5 out of 5 - Well done!
Jack Dawrant, Arnav Jayaprakash, Aarush Singh, Arjun Nair
Abigail Pond, Rupert Marsden, Zara Rizvi and Thoma Okamoto