CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2019-20
Middlesex & The Rest - 1st Leg: Sunday 17 November (1.30pm to 6pm approx)

These events are now ENGLISH CHESS FEDERATION Graded and  FIDE (WORLD GOVERNING BODY) RATED
 

School Board 1 Board 2 Board 3 Board 4
Grazebrook Primary Kiran KINGSNORTH Noam VOJIC Maksim MALLETT Joseph ROCK
Holy Family 1 Yad RAHMAN Laith HARB Kinga SAJURA Andi HITA
Holy Family 2 Saam BARISLAI Leon MORUS Luca BEAZER Sean PATRICK-KING
Holy Family 3 Abdulrahman ALGHABRA Adrian MICHAIL Nicollo McLEAN NOSEDA Konstantantinova TSITOV
Mount Carmel  1 Bruno SENA ZAMMARCHI Ada SENA ZAMMARCHI Rory McEWAN Jack GLEESON
Mount Carmel  2 Sean LONDRA Michael HEALEY Cillian DONNELLY Michael Erik GALEANO-MAO
Orchard House 1 Eashan BACK Leon N KOSSORAS Adrian ELLASOV Max GRIERSON
Queensbridge 1 Hector BRECKENRIDGE Arlo BRANCH Ishana FOX Alexi DOGANIS
Salcombe 1 Ben PUGH Ridhuan ZAHAR Amelia NAJRAN Maher ALSAYYAD
JT: NWLJDS & Oratory Tristain BARON (O) Daniel NOWROUZI (O) Solomon ABBOTT CHALEW (NW) Bella BOLOT

 

Round 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 2 3 4 1 2 3 4
Grazebrook 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Queensbridge 1
Holy Family 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: NWLJDS & Oratory
Holy Family 3 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Mount Carmel 1
Orchard House 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Mount Carmel 2
Holy Family 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Salcombe 1

 

Round 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 2 3 4 1 2 3 4
Queensbridge 1 1 0 1 2-1 0 1 0 Orchard House 1
Mount Carmel 1 0 0 1 1-2 1 1 0 Holy Family 1
Salcombe 1 1 0 0 1-2 0 1 1 Grazebrook 1
JT: NWLJDS & Oratory 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Holy Family 3
Mount Carmel 2 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Holy Family 2

 

Round 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 2 3 4 1 2 3 4
Holy Family 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Queensbridge 1
Orchard House 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JT: NWLJDS & Oratory
Grazebrook 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Mount Carmel 2
Holy Family 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Mount Carmel 1
Holy Family 3 0 0 1 1-2 1 1 0 Salcombe 1

 

Round 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 2 3 4 1 2 3 4
Salcombe 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Holy Family 1
Mount Carmel 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Grazebrook 1
Queensbridge 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 JT: NWLDS & Oratory
Holy Family 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Orchard House 1
Mount Carmel 2 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Holy Family 3

 

Round 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 2 3 4 1 2 3 4
Holy Family 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Orchard House 1
Mount Carmel 1 1 0 0 1-2 0 1 1 Queensbridge 1
JT: NWLJDS & Oratory 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Grazebrook 1
Mount Carmel 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Salcombe 1
Holy Family 3 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Holy Family 2

 

Teams Final Standings Sun 17 Nov 2019

Middlesex

 

Position Team Ref RND 1 RND 2 RND 3 RND 4 RND 5 Bd Pt Qualification
OP SC OP SC OP SC OP SC OP SC
1st Holy Family 1 2 11 3 5 6 9 9 10 12 8 14 15 14 Champions League
2nd Queensbridge 1 9 1 3 8 6 2 7 11 10 5 13 13 13 Champions Leabue
3rd Mount Carmel 1 5 4 3 2 4 3 7 1 10 9 11 14 11 Europa League
4 Orchard House 1 8 6 3 9 4 11 6 3 9 2 11 12 11 Europa League
5 Salcombe 1 10 3 3 1 4 4 7 2 8 6 11 11 11  
6 Grazebrook 1 1 9 1 10 4 6 7 5 8 11 10 8 10 State Cup
7 JT: NWLJDS & Oratory 11 2 1 4 4 8 6 9 7 1 9 9 9 State Cup
8 Mount Carmel 2 6 8 1 3 4 1 5 4 6 10 7 6 7 ChessFA Cup & Best Non First Team
9 Holy Family 3 4 5 1 11 2 10 3 6 6 3 7 5 7 ChessFA Cup
10 Holy Family 2 3 10 1 6 2 5 3 8 4 4 7 5 7  

English Primary Individual Challenge - Autumn 2019

Pos Name Grade Code 1 2 3 4 5 Score
1 Varghese, David J 99A 312347K w4+ b8+ w2= b6+ w7+ 14
2 Ward, Cian 98A 314894E b9+ w3+ b1= w7+ b8+ 14
            
3 Castelli, Filippo 20D 319651D bye+ b2- w6- b8+ w9+ 11
4 Cadbury, Arlo 0F 322300A b1- w7- w5+ b9+ bye+ 11
            
5 Mallett, Anya 0  b7- w9+ b4- bye+ w6= 10
6 Munk, Rafi 0  w8- bye+ b3+ w1- b5= 10
            
7 Western, Herb 45D 315110E w5+ b4+ w8- b2- b1- 9
8 Graham, Phoenix 42D 317644H b6+ w1- b7+ w3- w2- 9
            
9 Abbott Chalew, Sasson 0  w2- b5- bye+ w4- b3- 7

EPIC Standing So Far

 

School Calculation Score Position
The Blue CofE Primary 14*172% 24.08 1st on sum of opponents
Grove Park Primary 14*172% 24.08 2nd
Queensbridge Primary 11+((9+9)/2) 20 3rd
Oratory 11*172% 18.92 4th
Salcombe 10*172% 17.20 5th =
Grazebrook Primary 10*172% 17.20
NWLJDS 7*172% 12.04 7th

100%
The following children won all of their games

Yad Rahman, Laith Harb, Alexi Doganos & Adrian Ellasov
Well Done :)

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2020    Rules