Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules
 

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2018-19
Surrey East & Sussex - 2nd Leg: Saturday 16 March (1.30pm to 6pm approx)

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
All Saints C of E Primary 1 Samuel Grayson Christian Silcott Thompson Vida Lucas Manny Silcott Thompson
Caterham Prep 1 Taiyun Lu Benjamin Donovan Jake Dawrant see Gresham Primary
Chinthurst Prep see Keston Primary Andrew Milford Isaaq Goheer see Keston Primary
Chipstead Valley Primary 1 see Reigate St Mary's Prep see Reigate St Mary's Prep Nefer Morgan Jean-Luc Moser
Coulsdon C of E Primary 1 Toby Watkins Matthew Garlick George Bradford Leo Rapley
Gresham Primary 1 see Caterham Prep see Caterham Prep see Caterham Prep Regan Reynolds
Cumnor House Prep for Boys 1 Aarushjyoti Sarmah Maithri Gooneratne Ansh Chandarana David Tokan-Lawal
Elmhurst Prep for Boys 1 Lucien Joshi Samarth Rao Karan Garg Najmi Bin Mazhar
Holmesdale Infants 1 see Ridgeway Primary see Ridgeway Primary Harry Dunham Oliver Urquhart
Keston Primary 1 Sky-Brooke D'Costa-Stephenson see Chinthurst Prep see Chinthurst Prep River-Blue D'Costa-Stephenson
Old Palace School of John Whitgift 1 Neeha Narayen Rachelle April Lydia Noronha Advika Panda
Park Hill Juniors 1 Dhriuv Tiwari Sudersen Aiyyapan Inba Amruth Mythili Krishnan
Reedham Park Prep 1 Arush Wavhal Shambhavi Sahni Christopher Henriques-Michie Lucy Wang
Reigate Parish C of E Primary 1 Joshua Pond Abigail Pond Maksym Musiychuk Ben Pollock
Reigate Priory Juniors 1 Rupert Marsden Jack Newell Thomas Rivers Daniel Wright
Reigate Priory Juniors 2 Jonty Smallwood Inigo Mullan Ben Jennings-Wood Alexander Reed
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 Jake Greenland Harry Hutson see Chipstead Valley Primary see Chipstead Valley Primary
Ridgeway Primary Rafel Sarker-Matasovsky Sam Moorhouse see Holmesdale Infants see Holmesdale Infants
St David's Prep (Purley) 1 Charlie Archer Arihant Tripathy Caden Serville Leyani Govindasami
St David's Prep (Purley) 2 Rayan Khan Shayan Jain Ethan Roberts Ella Yeloff
The Hawthorns Prep (Bletchingley) 1 Nicholas Rodrigues Tako Chopamba Zviko Chopamba Elliot Eason
Woodcote Primary Meikum Mahadevan Max Minto Arjun Saxena Livia Wilson

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules
 

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2019 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Holmesdale Infants 1 / Ridgeway Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate Parish C of E Primary 1
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Old Palace School of John Whitgift 1
St David's Prep (Purley) 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Cumnor House Prep for Boys 1
All Saints C of E Primary 1 1 1 1 3- 0 0 0 JT: Chinthurst Prep 1 / Keston Primary 1
JT: Chipstead Valley Primary 1 / Reigate St Mary's Prep & Choir 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Elmhurst Prep for Boys 1
Reigate Priory Juniors 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David's Prep (Purley) 2
Reigate Priory Juniors 2 0 0 0 -3 1 1 1 Reedham Park Prep 1
JT: Caterham Prep 1 / Gresham Primary 1 0 0 1 1-2 1 1 0 The Hawthorns Prep 1
Woodcote Primary 1 0 0 1-3 1 1 Park Hill Juniors 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2019 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Reigate Parish C of E Primary 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Reigate Priory Juniors 1
Reedham Park Prep 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Coulsdon C of E Primary 1
Park Hill Juniors 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 All Saints C of E Primary 1
The Hawthorns Prep 1 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St David's Prep (Purley) 1
Cumnor House Prep for Boys 1 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 JT: Chipstead Valley Primary 1 / Reigate St Mary's Prep & Choir 1
Elmhurst Prep for Boys 1 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Caterham Prep 1 / Gresham Primary 1
St David's Prep (Purley) 2 0 1 0 1-2 1 0 1 JT: Holmesdale Infants 1 / Ridgeway Primary 1
Old Palace School of John Whitgift 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate Priory Juniors 2
JT: Chinthurst Prep 1 / Keston Primary 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Woodcote Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2019 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
All Saints C of E Primary 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Reigate Parish C of E Primary 1
St David's Prep (Purley) 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Reedham Park Prep 1
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Cumnor House Prep for Boys 1
Reigate Priory Juniors 1 1 0 1 2-1 0 1 0 The Hawthorns Prep 1
JT: Caterham Prep 1 / Gresham Primary 1 1 1 0 2-1 0 0 1 JT: Chinthurst Prep 1 / Keston Primary 1
JT: Chipstead Valley Primary 1 / Reigate St Mary's Prep & Choir 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Park Hill Juniors 1
Reigate Priory Juniors 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Elmhurst Prep for Boys 1
JT: Holmesdale Infants 1 / Ridgeway Primary 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Old Palace School of John Whitgift 1
Woodcote Primary 1 1 0 2-2 0 1 St David's Prep (Purley) 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2019 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Reigate Parish C of E Primary 1 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St David's Prep (Purley) 1
All Saints C of E Primary 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Coulsdon C of E Primary 1
JT: Holmesdale Infants 1 / Ridgeway Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate Priory Juniors 1
Park Hill Juniors 1 1 1 0 2-1 0 0 1 JT: Caterham Prep 1 / Gresham Primary 1
Reedham Park Prep 1 0 1 1 2-1 1 0 0 JT: Chipstead Valley Primary 1 / Reigate St Mary's Prep & Choir 1
Elmhurst Prep for Boys 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Chinthurst Prep 1 / Keston Primary 1
The Hawthorns Prep 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Reigate Priory Juniors 2
Cumnor House Prep for Boys 1 1 1 1 3- 0 0 0 Woodcote Primary 1
St David's Prep (Purley) 2 0 1 1 2-1 1 0 0 Old Palace School of John Whitgift 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2019 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's Prep (Purley) 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 All Saints C of E Primary 1
Reigate Priory Juniors 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Reedham Park Prep 1
Elmhurst Prep for Boys 1 0 0 0 -3 1 1 1 Reigate Parish C of E Primary 1
Coulsdon C of E Primary 1 0 0 1-3 1 1 Park Hill Juniors 1
The Hawthorns Prep 1 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 Cumnor House Prep for Boys 1
JT: Caterham Prep 1 / Gresham Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Holmesdale Infants 1 / Ridgeway Primary 1
JT: Chipstead Valley Primary 1 / Reigate St Mary's Prep & Choir 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David's Prep (Purley) 2
JT: Chinthurst Prep 1 / Keston Primary 1 0 1 0 1-2 1 0 1 Reigate Priory Juniors 2
Old Palace School of John Whitgift 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Woodcote Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 All Saints C of E Primary 1 01 3 16 6 06 8 08 11 02 13 11 41 13 13
2 St David's Prep (Purley) 1 11 2 03 5 13 8 07 11 08 13 01 39 13 13
3 Reigate Priory Juniors 1 09 3 12 4 08 7 13 10 18 12 07 36 14 12
4 Reigate Parish C of E Primary 1 08 3 18 6 09 8 01 9 11 12 04 38 13 12
5 Park Hill Juniors 1 06 3 14 4 01 6 17 9 15 12 02 34 11 12
6 JT: Caterham Prep 1 / Gresham Primary 1 15 1 13 4 04 7 16 8 06 11 18 31 13 11
7 Reedham Park Prep 1 07 3 10 5 02 6 11 9 17 11 09 34 11 11
8 JT: Chipstead Valley Primary 1 / Reigate St Mary's Prep 1 17 2 04 4 03 6 06 7 07 10 12 29 11 10
9 Cumnor House Prep for Boys 1 03 2 11 4 17 5 02 8 14 10 13 29 11 10
10 Coulsdon C of E Primary 1 02 3 05 5 07 8 03 9 01 10 06 35 10 10
11 The Hawthorns Prep (Bletchingley) 1 13 3 15 4 11 5 09 8 10 10 03 30 9 10
12 Elmhurst Prep for Boys 1 04 2 17 3 15 6 10 9 16 10 08 29 10 9*
13 Reigate Priory Juniors 2 10 1 07 4 05 5 04 6 13 9 16 25 9 9
14 JT: Holmesdale Infants 1 / Ridgeway Primary 1 18 1 08 4 12 7 05 8 09 9 15 29 5 9
15 St David's Prep (Purley) 2 12 1 09 2 18 4 14 7 05 8 17 22 6 8
16 JT: Chinthurst Prep 1 / Keston Primary 1 16 1 01 4 14 5 15 6 04 7 10 23 6 7
17 Woodcote Primary 14 1 06 2 16 4 12 5 03 7 05 19 6 7
18 Old Palace School of John Whitgift 1 05 1 02 2 10 3 18 4 12 6 14 16 4 6
* Elmhurst Prep had 1 point deducted due to interference in another game

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
FINAL QUALIFICATION TABLE
St David's Prep (Purley) 1 69 25 24.00
Reigate Parish C of E Primary 1* 64 25 24.00
Park Hill Juniors 1* 71 23 23.00
All Saints C of E Primary 1* 71 23 22.00
Coulsdon C of E Primary 1* 64 23 21.00
Elmhurst Prep for Boys 1 63 22 21.00
Cumnor House Prep for Boys 1 60 19 21.00
Reedham Park Prep 1 79 16 18.50
Caterham Prep 1 58 20 17.25
The Hawthorns Prep 1 56 13 14.50
Reigate Priory Juniors 1* 36 14 12.00
Chipstead Valley Primary 1* 51 11 12.00
Croydon High for Girls 1 31 10 10.00
Reigate Priory Juniors 2 25 9 09.00
Reigate St Mary's Prep 1 26 9 09.00
St David's Prep 2 22 6 08.00
Al Khair Islamic 1 45 10 07.50
Gresham Primary 1* 31 3 07.25
Woodcote Primary 1* 19 6 07.00
Old Palace 1 16 4 06.00
Cumnor House Prep for Boys 2 15 1 05.00
Ridgeway Primary 1* 29 5 04.50
Old Palace 1 25 5 04.50
Holmesdale Infants 1* 29 3 04.50
Chinthurst Prep 1 23 4 03.50
Keston Primary 1* 23 2 03.50

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 2 (IN BLUE) have qualified for the main Champions' League Final
EUROPA LEAGUE...............................................................................................................The next 2 (IN RED) have qualified for the Europa League Final
STATE CUP...............................................................................The best 2 state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP.....................................................................The best 2 non-first teams (IN RED) have qualified for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams)

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Jake Greenland                                               Reigate St Mary's Prep
Christopher Henriques-Michie                              Reedham Park Prep
Abigail Pond                                         Reigate Parish C of E Primary
Manny Scott Thompson                                 All Saints C of E Primary
Daniel Wright                                                    Reigate Priory Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

Schools' Individual

PosNameNat FINRating ECF Code Grade 1 2 3 4 5 Score Progressive
1Sijmons, William

ENG

476382

1375 319139EF090b4=w7+b14+w6+w2+1440.0
               
2Manoharan, Krithick

ENG

469181

0  b8+w3+b6+w4+b1-1343.0
3Wang, Alexander

ENG

480517

0  w18+b2-w19+b7+w8+1337.0
               
4Gregory Best, Luca

ENG

 0  w1=b10+w5+b2-b11+12 36.0
               
5Woodward, Joshua

ENG

 0  b21+w9+b4-w11=w10=11 36.0
6Arunakiri, Tharren

ENG

 0  w12+b11+w2-b1-w14+11 35.0
7Grantham, Alexander

ENG

476218

1510 318938HF108w19+b1-b9+w3-b13+1133.0
8Avala, Anshul

ENG

475068

963 319477CF035w2-b18+b12+w15+b3-1133.0
9Baah, Melvin A

ENG

 0  w16+b5-w7-b21+w15+1131.0
10Bolch, Reuben

ENG

 0  b15=w4-b21+w13+b5=11 31.0
               
11Sin, Jayden

ENG

 0  w17+w6-b16+b5=w4-10 33.0
12Stanley, Liam

ENG

 0  b6-b20+w8-w14=b16+10 27.0
               
13Ludlow, Ethan

ENG

476285

700 319449JF000bye+w14=b15=b10-w7-932.0
14Tewarrie, Noah

ENG

 0  w20+b13=w1-b12=b6-9 31.0
15White, Annabelle

ENG

 0  w10=b17+w13=b8-b9-931.0
16Tokan-Lawal, Daniy

ENG

476633

700 319457HF000b9-bye+w11-b17+w12-927.0
17Johansson, Leonardo

ENG

475653

708 319479GF001b11-w15-b20+w16-w21+923.0
18Goggin, Henry

ENG

 0  b3-w8-bye+b19-w20+9 23.0
               
19Kutchoukov, Boris

ENG

 0  b7-w21=b3-w18+ 722.0
20Aslam, Daniel

ENG

 0  b14-w12-w17-bye+b18-7 19.0
               
21Brown, Blake

ENG

475203

700 319455DF000w5-b19=w10-w9-b17-619.0

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Reedham Park Prep 2 14+13 27.00
2 Harris Primary Academy Kenley 1 13x175% 22.75
3 Woodlea Primary 1 12x175% 21.00
4 Reigate Parish C of E Primary 3 11+9 20.00
5 St John's C of E Primary (Shirley) 1 11x175% 19.25
6= St Peter's Primary 1 11x175% 19.25
6= Reigate St Mary's Prep & Choir 1 11x175% 19.25
8 Holmesdale Infants 1 11x175% 19.25
9 All Saints C of E Primary (Beulah) 1 11x175% 19.25
10 Coulsdon C of E Primary 2 9+9 18.00
11 St John's C of E Primary (Caterham) 1 10x175% 17.50
12 Cumnor House Prep for Boys 3 10+7 17.50
13 Smitham Primary 1 9x175% 15.75
14 Chinthurst Prep 1 7x175% 12.25
15 Chipstead Valley Primary 1 7x175% 12.25

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2019    Rules