Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2018-19
Kent - 1st Leg: Saturday 1 December (1pm to 6pm approx)
TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Ashgrove 1 Aritro Dhar Rinahli Bhatia Dhir Wariavwala Dylan Tan
Bishop Challoner 1 Bela Ayeni Amitav Prakash Melvin Nwagbara Zain Bateman
Blackheath Prep 1 Noah U-King-Im Lucas Rosselli Andrew Irvine Benjamin Isden
Clare House Primary 1 Devansh Srivastava Ibrahim Malik Toby Johns Arvin Ghajara
Clare House Primary 2 Kyle Firth River Blair Max Weiner Edward Hawkins
Claremont Primary 1 Conrad Szarowicz James Coshell Gil Evans Zach Bundell
Claremont Primary 2 Rosie Leck Luke Murray Maddox Ebosie Toby Bundell
Claremont Primary 3 Gleb Korolev Rufus Dascombe Aarav Agarwal Louis Hallam
Dulwich College Juniors 1 Kabir Ghosh Ryan Nguyen Arran Avril Samuel Marshall
Dulwich College Juniors 2 Aadit Bhasin Ivan Ovchinnikov Ayush Sharma Oliver Chesney
Dulwich Prep see Eltham College Juniors Amar Adatia Kamil Adatia see Eltham College Juniors
Eltham College Juniors Roshan Rao see Dulwich Prep see Dulwich Prep Robert Welensky
Fairlawn Primary 1 George Miscampbell Nicolas Alarcon White Alexei Quinones Harry Clough
Fairlawn Primary 2 Seb Gardner Vedant Sarkar Jago Blamey Samuel Jones
Fairlawn Primary 3 Joshua Schneller Ted Panni Sonny Talty Ollier Sommer
Farrington's 1 Sviatoslav Dymytrashchuk Malek Sweis Ryan Scotte Saarth Anand
Harris Primary Academy Shortlands 1 Aryan Dhawan Omari Anderson George Hardman Lucy West
Harris Primary Academy Shortlands 2 Amos Jeal Frederick Candy Alfred Foster Jalil Anderson
Hatcham Temple Grove Free 1 Phoebe Folarin Amadeusz Wojcik Cy Murphy Zoe Folarin
Holy Innocents RC Primary 1 Nathan Magbilang Gabriel Doyle Siddharth Sinha Patrick Doyle
Holy Innocents RC Primary 2 Mervyn Chungarth Emmanuel Odunfa Elizabeth Odunfa Jude Doyle
Ivydale Primary 1 see Red Hill Primary Hector Coyte Dante Donati see Red Hill Primary
Red Hill Primary Monty Bowman see Ivydale Primary see Ivydale Primary Luke Adamson
Rosemead Prep 1 Tobias Taylor Emre El Hady Emilie Cherel Luca Pyle
Rosendale Primary 1 Raffi French Max French Ruairi Isaacs Louis Grillo
Scotts Park Primary 1 Artemity Shkuratovskyi Nicas Lialiovici Makariy Shkuratovskyi Matei-Ioan Mindru
St Chrstopher's The Hall Prep 1 Haocheng Wang Christian Verazzo Edward Watson Charles Doble
St David's Prep (West Wickham) 1 Yari Pringle Ashley Duncan Emilio Escanero Benjamin Watson
St James's RC Primary 1 Jack Gadd Leo Wang Noah Dela Luna Jaiden Jude-Antaninas
Sydenham High 1 Olivia Byford Katrina John Charlotte Braybrook Maia Bonney
Warren Road Primary 1 Aneesh Sagar Rohan Pasari Amit Sanka Chendoor Pushpanathan
Warren Road Primary 2 Jegajeeth Jayaraj Ryan Yuan Radin Nasseri Philip Mihailov

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

KENT -  AUTUMN TERM 2018 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Rosendale Primary 1 1 1 1 3- 0 0 0 Holy Innocents RC Primary 1
Claremont Primary 3 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Dulwich College Juniors 1
JT: Dulwich Prep / Eltham College 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Warren Road Primary 2
Holy Innocents RC Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Warren Road Primary 1
Scotts Park Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Harris Primary Academy Shortlands 2
St James's RC Primary 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Clare House Primary 1
Fairlawn Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Rosemead Prep 1
St David's Prep (West Wickham) 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: Ivydale Primary / Red Hill Primary
Blackheath Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Christopher's The Hall Prep 1
Sydenham High 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Claremont Primary 1
Dulwich College Juniors 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Clare House Primary 2
Claremont Primary 2 0 0 0 -3 1 1 1 Bishop Challoner 1
Ashgrove 1 1 0 1 2-1 0 1 0 Fairlawn Primary 2
Hatcham Temple Grove Free 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Farrington's 1
Harris Primary Academy Shortlands 1 0 1 2-2 1 0 Fairlawn Primary 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

KENT -  AUTUMN TERM 2018 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Ivydale Primary / Red Hill Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Rosendale Primary 1
Dulwich College Juniors 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Blackheath Prep 1
Claremont Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: Dulwich Prep / Eltham College Juniors
Warren Road Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Dulwich College Juniors 2
Bishop Challoner 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Scotts Park Primary 1
Clare House Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Ashgrove 1
Farrington's 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Fairlawn Primary 1
Holy Innocents RC Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Harris Primary Acdemy Shortlands 1
Fairlawn Primary 3 1 1 0 2-1 0 0 1 Claremont Primary 3
Warren Road Primary 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Sydenham High 1
St Christopher's The Hall Prep 1 1 1 3-1 0 0 Holy Innocents RC Primary 2
Harris Primary Academy Shortlands 2 0 0 0 -3 1 1 1 Claremont Primary 2
Clare House Primary 2 1 0 0 1-2 0 1 1 St James's RC Primary 1
Rosemead Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 1
Fairlawn Primary 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 St David's Prep (West Wickham) 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

KENT -  AUTUMN TERM 2018 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Rosendale Primary 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Warren Road Primary 1
Scotts Park Primary 1 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Dulwich College Juniors 1
JT: Dulwich Prep / Eltham College Juniors 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Clare House Primary 1
Fairlawn Primary 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 JT: Ivydale Primary / Red Hill Primary
Blackheath Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Fairlawn Primary 3
St James's RC Primary 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Claremont Primary 1
Dulwich College Juniors 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Rosemead Prep 1
St David's Prep (West Wickham) 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Bishop Challoner 1
Ashgrove 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Christopher's The Hall Prep 1
Sydenham High 1 0 1 0 1-2 1 0 1 Farrington's 1
Claremont Primary 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Holy Innocents RC Primary 1
Harris Primary Academy 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Warren Road Primary 2
Claremont Primary 3 0 0 0 - 1 1 1 Clare House Primary 2
Holy Innocents RC Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Fairlawn Primary 2
Hatcham Temple Grove Free 1 1 0 1 2-1 0 1 0 Harris Primary Academy Shortlands 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

KENT -  AUTUMN TERM 2018 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Dulwich College Juniors 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Rosendale Primary 1
Clare House Primary 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Scotts Park Primary 1
Warren Road Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 JT: Dulwich Prep / Eltham College Juniors
Bishop Challoner 1 0 0 0 -3 1 1 1 Fairlawn Primary 1
JT: Ivydale Primary / Red Hill Primary 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Dulwich College Juniors 2
Farrington's 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Blackheath Prep 1
Claremont Primary 1 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Ashgrove 1
Holy Innocents RC Primary 1 1 1 1 3- 0 0 0 Fairlawn Primary 3
Warren Road Primary 2 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Claremont Primary 2
Fairlawn Primary 2 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St James's RC Primary 1
Rosemead Prep 1 1 1 3-1 0 0 Sydenham High 1
Clare House Primary 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David's Prep (West Wickham) 1
St Christopher's The Hall Prep 1 1 1 3-1 0 0 Hatcham Temple Grove Free 1
Holy Innocents RC Primary 2 0 1 2-2 1 0 Harris Primary Academy Shortlands 1
Harris Primary Academy Shortlands 2 0 1 0 1-2 1 0 1 Claremont Primary 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

KENT -  AUTUMN TERM 2018 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Dulwich College Juniors 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Fairlawn Primary 1
Scotts Park Primary 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Rosendale Primary 1
Ashgrove Primary 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Warren Road Primary 1
Blackheath Prep 1 1 1 1 3- 0 0 0 Holy Innocents RC Primary 1
Dulwich College Juniors 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Clare House Primary 1
JT: Dulwich Prep / Eltham College Juniors 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Bishop Challoner 1
St James's RC Primary 1 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 JT: Ivydale Primary / Red Hill Primary
Clare House Primary 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Warren Road Primary 2
Rosemead Prep 1 0 1 2-2 1 0 Claremont Primary 1
St Christopher's The Hall Prep 1 0 1 0 1-2 1 0 1 Farrington's 1
Fairlawn Primary 3 0 0 1 1-2 1 1 0 St David's Prep (West Wickham) 1
Harris Primary Academy Shortlands 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Claremont Primary 2
Claremont Primary 3 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Fairlawn Primary 2
Sydenham High 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Hatcham Temple Grove Free 1
Harris Primary Academy Shortlands 2 1 0 1 2-1 0 1 0 Holy Innocents RC Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Dulwich College Juniors 1 09 3 08 6 03 8 22 11 21 14 11 42 16 14
2 Blackheath Prep 1 03 3 23 4 09 7 13 10 14 13 18 37 15 13
3 Rosendale Primary 1 21 3 18 6 30 9 27 10 09 13 22 41 14 13
4 Warren Road Primary 1 27 3 19 6 10 7 21 10 29 13 01 39 14 13
5 Scotts Park Primary 1 22 3 16 6 02 8 09 11 04 12 21 40 14 12
6 Clare House Primary 1 04 3 25 6 01 8 29 9 22 12 10 38 13 12
7 JT: Dulwich Prep / Eltham College Juniors 29 3 28 6 06 8 04 9 27 12 02 38 13 12
8 Fairlawn Primary 1 11 3 20 6 14 7 30 10 02 11 09 37 13 11
9 Clare House Primary 2 05 1 10 2 25 5 08 8 24 11 28 27 13 11
10 Dulwich College Juniors 2 10 3 05 4 27 7 20 10 30 11 04 35 12 11
11 Ashgrove 1 01 3 12 4 04 7 23 10 06 11 27 35 11 11
12 Holy Innocents RC Primary 1 18 1 21 4 15 7 07 10 13 11 03 33 11 11
13 Farrington's 1 14 3 17 4 11 7 26 8 03 11 23 33 9 11
14= Claremont Primary 1 06 3 26 4 29 7 25 8 01 10 20 32 10 10
14= JT: Ivydale Primary / Red Hill Primary 30 3 24 3 21 7 11 8 10 10 25 32 10 10
16 St James's RC Primary 1 25 1 04 4 05 5 06 8 12 10 30 28 9 10
17 Rosemead Prep 1 20 1 11 4 17 5 10 8 26 10 06 28 9 10
18 Bishop Challoner 1 02 3 07 4 22 7 24 8 11 9 29 31 9 9
19 Sydenham High 1 26 1 06 4 28 5 14 6 20 9 12 25 8 9
20 Warren Road Primary 2 28 1 29 2 26 5 15 8 07 9 05 25 8 9
21 St Christopher's The Hall Prep 1 23 1 03 4 19 5 01 8 17 9 14 27 7 9
22 Harris Primary Academy Shortlands 1 15 2 13 3 18 4 28 6 19 9 07 24 7 9
23 St David's Prep (West Wickham) 1 24 1 30 4 12 5 02 6 05 9 13 25 5 9
24 Fairlawn Primary 2 12 1 01 2 24 5 19 6 25 8 08 22 9 8
25 Fairlawn Primary 3 13 2 15 5 08 6 03 7 18 8 24 28 6 8
26 Claremont Primary 3 08 1 09 2 13 3 05 6 16 8 12 20 6 8
27 Claremont Primary 2 07 1 02 4 16 5 18 6 28 7 15 23 7 7
28 Harris Primary Academy Shortlands 2 16 1 22 2 07 3 17 4 08 7 19 17 6 7
29 Hatcham Temple Grove Free 1 17 1 14 2 20 5 16 6 23 7 26 21 4 7
30 Holy Innocents RC Primary 2 19 1 27 2 23 3 12 5 15 6 16 17 4 6

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
Dulwich College Juniors 1 42 16 14.00
Blackheath Prep 1 37 15 13.00
Rosendale Primary 1* 41 14 13.00
Warren Road Primary 1* 39 14 13.00
Scotts Park Primary 1* 40 14 12.00
Clare House Primary 1* 38 13 12.00
Fairlawn Primary 1* 37 13 11.00
Clare House Primary 2 27 13 11.00
Dulwich College Juniors 2 35 12 11.00
Ashgrove 1 35 11 11.00
Holy Innocents RC Primary 1* 33 11 11.00
Farrington's 33 9 11.00
Claremont Primary 1* 32 10 10.00
St James's RC Primary 1* 28 9 10.00
Rosemead Prep 28 9 10.00
Bishop Challoner 31 9 09.00
Sydenham High 1 25 8 09.00
Warren Road Primary 2 25 8 09.00
St Christopher's The Hall Prep 1 27 7 09.00
Harris Primary Academy Shortlands 1* 24 7 09.00
St David's Prep (West Wickham) 3 25 5 09.00
Fairlawn Primary 2 22 9 08.00
Fairlawn Primary 3 28 6 08.00
Claremont Primary 3 20 6 08.00
Claremont Primary 2 23 8 07.00
Harris Primary Academy Shortlands 2 17 6 07.00
Hatcham Temple Grove Free 1 21 4 07.00
Eltham College Juniors 1 38 8 06.00
Holy Innocents RC Primary 2 17 4 06.00
Dulwich Prep 1 38 4 06.00
Ivydale Primary 32 5 05.00
- 32 5 05.00

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

PROVISIONAL QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 2 (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final
EUROPA LEAGUE...............................................................................................................The next 2 (IN RED) after the 2nd leg will qualify for the Europa League Final
STATE CUP....................................................................................................The best 2 state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP.....................................................................The best 2 non-first teams (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams)

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Louis Grillo                                 Rosendale Primary
Makariy Shkuratovski                  Scotts Park Primary
Ryan Nguyen                       Dulwich College Juniors
Rohan Pasari                           Warren Road Primary
Robert Welensky                  Eltham College Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

CLC (Kent) - Autumn 2018: Schools' Individuals' Challenge

PosName SchoolNat RatingFIDE Ref ECF GradeECF Code12345 Score Prog
1Jane, Kaito Dulwich College JuniorsENG 1000-E040 315805Gw13+b10+w6+b2+w3- 1343.0
2Morris, Reece Highfield JuniorsENG 0-U -b12+w16+b3+w1-b7+ 1341.0
3Neri, Marco Blackheath PrepENG 0-U -b5+w18+w2-b9+b1+ 1339.0
                  
4Tank, Jayen Halstow PrimaryENG 0-U -b15+w7=b8+w6-b10+ 1237.0
5Bowman, Layla Red Hill PrimaryENG 0-U -w3-b14=b18+w11+b6+ 1231.0
                  
6Gadd, George St James's RC PrimaryENG 0-U 319162Lb9+w8+b1-b4+w5- 1137.0
7Szarowicz, Daniel Claremont PrimaryENG 0-U -bye+b4=w10=b13+w2- 1136.0
8Hill, Joe Rosendale PrimaryENG 0-U 319569Hw11+b6-w4-w14+b15+ 1131.0
9Wilkie, Harry Rosendale PrimaryENG 0-U -w6-bye+b12+w3-b13+ 1131.0
                  
10Ayeh, Ethan Farrington'sENG 0475076U 319593Eb19+w1-b7=w16+w4- 1032.0
11Irvine, Jonty Blackheath PrepENG 0-U -b8-w15+b16=b5-w17+ 1028.0
12Hunte-Gibbons, Gigi Sydenham HighENG 0-U -w2-b19+w9-b17=b16+ 1027.0
                  
13Gallagher, Patrick St James's RC PrimaryENG 0-U -b1-w17+b14+w7-w9- 929.0
14Messam-Gates, Thomas Burnt Ash PrimaryENG 0-U 319488Hb18=w5=w13-b8-w19+ 926.0
15Kavaliauskas, Herkus St James's RC PrimaryENG 0-U -w4-b11-w19+b18+w8- 925.0
                  
16Daws, Oliver Farrington'sENG 0-U -b17+b2-w11=b10-w12- 828.0
17Odunfa, Jonathan Holy Innocents RC PrimaryENG 0-U -w16-b13-bye+w12=b11- 823.0
18Alakan, Adnan St Christopher's The Hall PrepENG 0-U -w14=b3-w5-w15-bye+ 822.0
                  
19Mitchell, Adam Rosendale PrimaryENG 0319592CU -w10-w12-b15-bye+b14- 719.0


Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Blackheath Prep 2 13+10 23.00
2 Dulwich College Juniors 1 13x175% 22.75
3 Highfield Primary 1 13x175% 22.75
4 Halstow Primary 1 12x175% 21.00
5 Red Hill Primary 1 12x175% 21.00
6 St James's RC Primary 3 11+9 20.00
7 Rosendale Primary 3 11+9 20.00
8 Claremont Primary 1 11x175% 19.25
9 Farrington's 2 10+8 18.00
10 Sydenham High 1 10x175% 17.50
11 Burnt Ash Primary 1 9x175% 15.75
12 Holy Innocents RC Primary 1 8x175% 14.00
13 St Christopher's The Hall Prep 1 8x175% 14.00

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

GRADED FRIENDLIES

1:  Declan Dorman            3-1            Daniel Szarowicz
2:  Aaron Fernandes         3-1                    Harry Wilkie
3:  Aaron Fernandes         3-1            Jonathan Odunfa
4:  Declan Dorman            3-1                Adam Mitchell
5:  Declan Dorman            3-1                 Adnan Alakan