Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2018-19
Surrey East & Sussex - 1st Leg: Saturday 17 November

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Al Khair Islamic Aysha Rizvi Zara Rizvi see Reedham Park Primary see Reedham Park Primary
All Saints C of E Primary 1 Samuel Grayson Christian Silcott Thompson Manny Silcott Thompson Juvane Cameron
Caterham Prep 1 Harry J Smith Alexander Mirza Lucas Terry Tayain Lu
Chipstead Valley Primary 1 Alasdair MacDonald Hayden Lo Dharmik Menon Nefer Morgan
Coulsdon C of E Primary 1 Toby Watkins Matthew Garlick George Bradford Ethan Ludlow
Croydon High for Girls 1 Ellie Mascarenhas Audrey Wiegerling Caron Charles Aleesha Chitalia
Cumnor House Prep for Boys 1 Karthikeyan Sunil Aarushjyoti Sarmah Maithrie Gooneratne Ansh Chandarana
Cumnor House Prep for Boys 2 Blake Brown David Tokan-Lawal Micah Spero Daniy Tokan-Lawal
Elmhurst Prep for Boys 1 Lucian Joshi Samarth Rao Arnav Medavarapu Aaran Chitlaia
Old Palace see The Hawthorns Prep Neeha Narayen Lola Grey see The Hawthorns Prep
Park Hill Juniors 1 Diya Kamat Shlok Nirmal Aarish Singh Dhruv Tiwari
Reedham Park Prep see Al Khair see Al Khair William Sijmons Christopher Henriques-Michie
Reigate Parish C of E Juniors 1 Joshua Pond Abigail Pond Maksym Musiychuk Alexander Sheard
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 Priyan Upadhyay Harry Hutson Alexander Grantham Katie Ainsworth
St David's Prep (Purley) 1 Charlie Archer Arihant Tripathy Lucas Guenet Benedict Archer
The Hawthorns Prep Joshua Smith see Old Palace see Old Palace Ismael Castro-Platt

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2018 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Old Palace / The Hawthorns Prep 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Park Hill Juniors 1
JT: Al Khair / Reedham Park Prep 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 St David's Prep 1
Caterham Prep 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Reigate Parish C of E Primary 1
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Reigate St Mary's Prep & Choir 1
Elmhurst Prep for Boys 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Croydon High for Girls 1
Cumnor House Prep for Boys 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Chipstead Valley Primary 1
Cumnor House Prep for Boys 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 All Saints C of E Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2018 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Park Hill Juniors 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 1
All Saints C of E Primary 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 JT: Al Khair / Reedham Park Prep
Reigate Parish C of E Primary 1 1 0 202 0 1 Elmhurst Prep for Boys 1
Croydon High for Girls 1 1 1 3-1 0 0 Coulsdon C of E Primary 1
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JT: Old Palace / The Hawthorns Prep
St David's Prep 1 1 1 1 3- 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 2
JT: Old Palace / The Hawthorns Prep 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Caterham Prep 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2018 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Al Khair / Reedham Park Prep 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Park Hill Juniors 1
Cumnor House Prep for Boys 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Reigate Parish C of E Primary 1
Elmhurst Prep for Boys 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 All Saints C of E Primary 1
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Croydon High for Girls 1
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 St David's Prep 1
JT: Old Palace / The Hawthorns Prep 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Chipstead Valley Primary
Caterham Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2018 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Reigate Parish C of E Primary 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 JT: Al Khair / Reedham Park Prep
Park Hill Juniors 1 0 1 1 2-1 1 0 0 Elmhurst Prep for Boys 1
Croydon High for Girls 1 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 St David's Prep 1
All Saints C of E Primary 1 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Caterham Prep 1
Chipstead Valley Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Coulsdon C of E Primary 1
Cumnor House Prep for Boys 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Reigate St Mary's Prep & Choir 1
Cumnor House Prep for Boys 2 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Old Palace / The Hawthorns Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2018 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Al Khair / Reedham Park Prep 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Croydon High for Girls 1
Reigate Parish C of E Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Park Hill Juniors 1
Caterham Prep 1 0 1 0 1-2 1 0 1 Cumnor House Prep for Boys 1
St David's Prep 1 1 1 1 3- 0 0 0 All Saints C of E Primary 1
JT: Old Palace / The Hawthorns Prep 0 0 0 -3 1 1 1 Elmhurst Prep for Boys 1
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 1 3- 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 2
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Chipstead Valley Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 JT: Al Khair Islamic / Reedham Park Prep 13 3 12 6 01 9 09 12 10 15 05 45 15 15
2 Reigate Parish C of E Primary 1 10 3 02 5 08 8 06 9 13 12 09 26 12 12
3 Coulsdon C of E Primary 1 04 2 11 3 05 5 04 8 03 11 07 29 12 11
4 Elmhurst Prep for Boys 1 08 3 05 5 10 7 01 8 09 11 14 34 12 11
5 St David's Prep (Purley) 1 12 1 13 4 07 6 04 8 05 11 01 30 12 11
6 Park Hill Juniors 1 09 3 14 6 06 7 13 10 08 11 10 37 11 11
7 Cumnor House Prep for Boys 1 06 3 03 4 09 5 10 8 11 11 02 31 9 11
8 Croydon High for Girls 1 05 1 08 4 04 7 11 9 12 10 13 31 10 10
9 Caterham Prep 02 1 10 3 03 6 07 8 01 9 06 27 10 9
10 All Saints C of E Primary 1 01 3 07 4 13 6 08 8 02 9 12 30 9 9
11 JT: Old Palace / The Hawthorns Prep 14 1 09 3 11 5 03 8 07 9 08 26 9 9
12 Reigate St Mary's Prep & Choir 1 11 2 04 4 14 5 05 6 06 9 03 26 9 9
13 Chipstead Valley Primary 1 03 1 06 3 02 5 14 6 04 7 11 22 6 7
14 Cumnor House Prep for Boys 2 07 1 01 2 12 3 02 4 14 5 04 15 1 5

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
Reigate Parish C of E Primary 1* 26 12 12.00
Coulsdon C of E Primary 1* 29 12 11.00
Elmhurst Prep for Boys 1 34 12 11.00
St David's Prep (Purley) 1 30 12 11.00
Park Hill Juniors 1* 37 11 11.00
Cumnor House Prep for Boys 1 31 9 11.00
Croydon High for Girls 1 31 10 10.00
Caterham Prep 1 27 10 09.00
All Saints C of E Primary 1* 30 9 09.00
Reigate St Mary's Prep 1 26 9 09.00
Al Khair Islamic 45 10 07.50
Reedham Park Prep 45 5 07.50
Chipstead Valley Primary 1* 22 6 07.00
Old Palace 25 5 04.50
The Hawthorns Prep 1 26 4 04.50
Cumnor House Prep for Boys 2 15 1 05.00

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

PROVISIONAL QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 2 (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final
EUROPA LEAGUE...............................................................................................................The next 2 (IN RED) after the 2nd leg will qualify for the Europa League Final
STATE CUP....................................................................................................The best 2 state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP.....................................................................The best 2 non-first teams (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams)

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Caron Charles                            Croydon High
Callum Harris                        Banstead Juniors

Aysha Rizvi                                        Al Khair
Zara Rizvi                                           Al Khair

Dhruv Tiwari                           Park Hill Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

Schools' Individuals' Challenge - Cross Table

PosName SchoolNat RatingNo ECF RPCode12345 ScoreProg
1Harris, Callum Banstead JuniorsENG 1205469165F061 317577Hw9+b8+w6+b5+w7+1545.0
                 
2Sarkar-Matasovsky, Rafael Ridgeway PrimaryENG 0474185  319155Cw4+b7+w5-b8+w6+1339.0
                 
3Wright, Daniel Reigate Priory JuniorsENG 0   318933Jw19+b6-w12+b4=b10+12 35.0
4Grenade, James Aberdour PrepENG 0   319473Fb2-w13+b10+w3=w5+12 33.0
                 
5Newell, Jack Reigate Priory JuniorsENG 0   319143Gb17+w16+b2+w1-b4-1139.0
6Sahni, Shambhavi Reedham Park PrepENG 0   319474Hb11+w3+b1-w17+b2-11 37.0
7Reynolds, Regan Gresham PrimaryENG 0   319475Kb13+w2-b18+w11+b1-11 35.0
8Dawrant, Jake Caterham PrepENG 0   319476Ab15+w1-b16+w2-b14+1133.0
9Moorhouse, Sam Ridgeway PrimaryENG 0474150  319222Cb1-b17+b13=w16=bye+1130.0
                 
10Avala, Anshul St Peter's PrimaryENG 0475068  319477Cw14=b12+w4-b15+w3-1032.0
11D'Costa, Sky-Brooke Keston PrimaryENG 0473499  318167Ew6-b14+w15+b7-w12=1030.0
12Rosenbach, Phillip Smitham PrimaryENG 0469220  318956Kb18+w10-b3-w19+b11=1030.0
13Ebbutt, Jessica Reigate Parish C of E PrimaryENG 0   319472Dw7-b4-w9=bye+b16+10 24.0
                 
14Noronha, Lydia Old PalaceENG0    319478Eb10=w11-b17=w18+w8-9 27.0
15Ainsworth, Chloe Reigate St Mary's PrepENG 0473472  318557Gw8-bye+b11-w10-b19+925.0
                 
16Ainsworth, Emily Reigate St Mary's PrepENG 0474967  318862Abye+b5-w8-b9=w13-827.0
17Johansson, Leonardo Coulsdon C of E PrimaryENG 0   319479Gw5-w9-w14=b6-w18+8 20.0
                 
18River-Blue, D'Costa Keston PrimaryENG 0   319480Cw12-b19+w7-b14-b17-7 23.0
19Wilson, Livia Woodcote PrimaryENG 0   319471Bb3-w18-bye+b12-w15-7 21.0

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Banstead Juniors 1 15x175% 26.25
2 Ridgeway Primary 2 13+11 24.00
3 Reigate Priory Juniors 2 12+11 23.00
4 Aberdour Prep 1 12x175% 21.00
5 Reedham Park Prep 1 11x175% 19.25
6 Gresham Primary 1 11x175% 19.25
7 Caterham Prep 1 11x175% 19.25
8 St Peter's Primary 1 10x175% 17.50
9 Smitham Primary 1 10x175% 17.50
10 Reigate Parish C of E Primary 1 10x175% 17.50
11 Keston Primary 2 10+7 17.00
12 Reigate St Mary's Prep 2 9+8 17.00
13 Old Palace 1   9x175% 15.75
14 Coulsdon C of E Primary 1   8x175% 14.00
15 Woodcote Primary 1   7x175% 12.25

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2019    Rules

GRADED FRIENDLIES
1    Emily Ainsworth             1-3          Tim Warner-Burley
2    Chloe Ainsworth             1-3          Tim Warner-Burley
3    Livia Wilson                    1-3          Tim Warner-Burley
4    Jessica Ebbutt               1-3          Tim Warner-Burley
5    Sam Moorhouse             1-3          Tim Warner-Burley