Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2017-18
Surrey East & Sussex - 2nd Leg: Saturday 17 March

TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Caterham Prep 1 Jason Charters Austin Carpenter Cosmas Dunne Alexander Mirza
Chipstead Valley Primary 1 Joshua MacDonald see Woodlea Primary 1 see Woodlea Primary 1 Alasdair MacDonald
Coulsdon C of E Primary 1 Toby Watkins Matthew Garlick Dylan Tite George Bradford
Cumnor House Prep for Boys 1 Issam Zaman-Figueroa Jayden Guo Misal Kasturi Aarushjyoti Sarmah
Cumnor House Prep for Boys 2 Tom Moon Shiv Kansagra Adonijah Rugyendo-Henry Ishaan Bhat
Cumnor House Prep for Boys 3 Hathushan Kokularamanan Sean Grant Xiaoran Liu Ansh Chandarana
Elmhurst Prep for Boys 1 Anish Moholkar Samarth Rao Rau Deshpande Arnav Medavarapu
Park Hill Juniors 1 Srithan Chanda Pranav Varma Tarun Mukesh Sara Kodilkar
Park Hill Juniors 2 Shrijan Ramesh Nivedya Sunilkumar Edathadan Dhruv Tiwari Abhishek Musuvathy
Reedham Park Prep 1 Arush Wavhal Aryan Luthra Shambhavi Sahni Christopher Henriques-Michie
Reedham Park Prep 2 Lucy Wang Lawrence Ogieriakhi Alexander Wang Xavier Onalaja
Reigate Parish C of E Primary 1 Joshua Pond Abigail Pond see Smitham Primary 1 see Smitham Primary 1
Smitham Primary 1 see Reigate Parish C of E Primary 1 see Reigate Parish C of E Primary 1 Jack Steford Raghav Chaudhari
St David's Prep 1 Elan De Almeida Charlie Tuckwell Arihant Tripathy Amaan Khokhar
St John's C of E Primary 1 Adrian Sherrin George Heath Zac Binge Joshua Webb
The Hawthorns Prep 1 Isabelle Pond Ryan Eason Owen Eason Rufus Coleman
The Hawthorns Prep 2 Joshua Smith George Baker Tako Chopamba Nicholas Rodrigues
Woodlea Primary 1 see Chipstead Valley Primary 1 Barnaby Chambers Luca Gregory Best see Chipstead Valley Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reedham Park Prep 2
Elmhurst Prep for Boys 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 The Hawthorns Prep 1
Cumnor House Prep for Boys 1 1 0 1 2-1 0 1 0 Reedham Park Prep 1
JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Park Hill Juniors 1
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Park Hill Juniors 2
St John's C of E Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 The Hawthorns Prep 2
JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary 1 1 3-1 0 0 Cumnor House Prep for Boys 2
Cumnor House Prep for Boys 3 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Caterham Prep 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
The Hawthorns Prep 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 St David's Prep 1
The Hawthorns Prep 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Coulsdon C of E Primary 1
Caterham Prep 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Cumnor House Prep for Boys 1
Park Hill Juniors 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary
Reedham Park Prep 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary
Cumnor House Prep for Boys 2 0 1 1 2-1 1 0 0 Elmhurst Prep for Boys 1
Reedham Park Prep 1 1 1 0 2-1 0 0 1 St John's C of E Primary 1
Park Hill Juniors 2 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Cumnor House Prep for Boys 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's Prep 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 The Hawthorns Prep 1
Cumnor House Prep for Boys 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary
JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 The Hawthorns Prep 2
Caterham Prep 1 1 1 1 3- 0 0 0 Park Hill Juniors 1
Coulsdon C of E Primary 1 0 1 1 2-1 1 0 0 Reedham Park Prep 1
Cumnor House Prep for Boys 3 0 0 0 -3 1 1 1 Cumnor House Prep for Boys 2
Elmhurst Prep for Boys 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Park Hill Juniors 2
St John's C of E Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reedham Park Prep 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Cumnor House Prep for Boys 1 0 0 1-3 1 1 St David's Prep 1
The Hawthorns Prep 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary
Cumnor House Prep for Boys 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Coulsdon C of E Primary 1
Park Hill Juniors 2 0 0 0 -3 1 1 1 Caterham Prep 1
JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reedham Park Prep 1
Park Hill Juniors 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 St John's C of E Primary 1
The Hawthorns Prep 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 3
Reedham Park Prep 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Elmhurst Prep for Boys 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING 2018 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's Prep 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Caterham Prep 1
Coulsdon C of E Primary 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Cumnor House Prep for Boys 1
JT: Chipstead Valley Primary / Woodlea Primary 1 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 The Hawthorns Prep 1
JT: Reigate Parish C of E Primary / Smitham Primary 1 1 1 3- 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 2
Park Hill Juniors 1 0 1 0 1-2 1 0 1 The Hawthorns Prep 2
St Johns C of E Primary 1 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 Park Hill Juniors 2
Reedham Park Prep 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Elmhurst Prep for Boys 1
Cumnor House Prep for Boys 3 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Reedham Park Prep 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 St David's Prep 1 11 3 10 6 15 9 14 12 03 15 01 45 16 15
2 The Hawthorns Prep 1 14 3 06 6 02 7 11 10 18 13 17 39 13 13
3 Cumnor House Prep for Boys 1 03 3 09 6 01 9 17 10 11 13 02 41 12 13
4 JT: Reigate Parish C of E Primary / Smithyam Primary 18 2 7 5 10 8 15 9 14 12 04 36 12 12
5 The Hawthorns Prep 2 15 3 13 4 11 5 18 8 05 11 07 31 12 11
6 Caterham Prep 1 01 3 05 4 03 7 07 10 08 11 11 35 12 11
7 Coulsdon C of E Primary 1 02 3 08 4 14 7 09 10 04 11 03 35 11 11
8 JT: Chjpstead Valley Primary / Woodlea Primary 17 3 04 5 07 6 03 9 09 10 14 33 11 9*
9 St John's C of E Primary 1 13 1 15 2 09 5 10 7 07 9 08 24 9 9
10 Park Hill Juniors 2 08 1 02 3 05 6 06 7 01 9 13 26 8 9
11 Cumnor House Prep for Boys 2 04 1 17 4 06 7 05 8 02 9 18 29 7 9
12 Elmhurst Prep for Boys 1 06 1 14 2 04 3 08 6 10 8 09 20 8 8
13 Park Hill Juniors 1 07 2 18 4 17 5 01 7 13 8 15 26 8 8
14 Reedham Park Prep 1 09 1 03 4 13 5 02 6 17 8 06 24 7 8
15 Cumnor House Prep for Boys 3 05 1 01 3 08 4 04 5 15 8 10 21 6 8
16 Reedham Park Prep 2 10 1 11 2 18 3 13 4 06 5 05 15 3 5

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
FINAL QUALIFICATION TABLE
St David's Prep 1 82 29 26.00
The Hawthorns Prep 1 79 28 26.00
The Hawthorns Prep 2 73 25 24.00
Cumnor House Prep for Boys 1 68 23 23.00
Coulsdon C of E Primary 1* 66 21 22.00
Cumnor House Prep for Boys 2 52 16 17.00
Caterham Prep 1 62 18 16.00
Reedham Park Prep 1 43 16 16.00
Park Hill Juniors 1* 51 15 16.00
Chipstead Valley Primary 1* 67 15 16.00
Woodlea Primary 1* 66 14 15.00
St John's C of E Primary 1* 51 11 13.00
Elmhurst Prep for Boys 1 47 14 12.00
All Saints C of E Primary 1* 38 13 12.00
Smitham Primary 1* 71 10 12.00
Reigate Parish C of E Primary 1* 66 14 11.50
Oakwood Independent 1 30 10 10.00
Laleham Lea RC Prep 1 32 9 10.00
Reigate St Mary's Prep 1 32 9 10.00
Park Hill Juniors 2 26 8 09.00
St David's Prep 2 23 7 08.00
Cumnor House Prep 3 21 6 08.00
Woodcote Primary 1* 35 6 06.00
Croydon High for Girls 1 17 5 06.00
Holmesdale Infants 1* 30 5 05.50
Aberdour Prep 1 27 5 05.00
Reedham Park Prep 2 15 3 05.00

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 3 (IN BLUE) have qualified for the main Champions' League Final
EUROPA LEAGUE...............................................................................................................The next 3 (IN RED) have qualified for the Europa League Final
STATE CUP................................................................................The best 3 state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP.....................................................................The best 3 non-first teams (IN RED) have qualified for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams)

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Cosmos Dunne                                             Caterham Prep
Owen Eason                                         The Hawthorns Prep
Anish Moholkar                                Elmhurst Prep for Boys
Nicholas Rodrigues                               The Hawthorns Prep
Anuj Venkatesh                                           Atwood Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

Schools' Individuals' Challenge:  Cross Table

No Name				Grading Info	Yr  School				Score  1    2    3    4    5
1  VENKATESH, Anuj		915057C 496 	4   Atwood Primary			15     6:W 11:W  8:W  2:W  4:W
2  RAO, Shreya			913707F 507 	6   Croydon High For Girls		13    18:W  3:W  7:W  1:L 10:W
3  BENJES, Luka			915136K 480 	4   The Hawthorns Prep			13    10:W  2:L 13:W 18:W  9:W
4  BRADSHAW, Nathan		916196L 500 	5   St Mary's Cofo E Primary (Oxted)	12    14:D 19:W 26:W  7:W  1:L
5  POWELL, Henry		915941B 502 	6   Banstead Juniors			12    26:D 16:W  9:D  6:D 13:W
6  WRIGHT, Daniel		915894H 468 	2   Holmesdale Infants			12     1:L 27:W 11:W  5:D 14:W
7  PETTIT, Jonty		915939D 494 	5   Woodcote Primary			11    24:W 12:W  2:L  4:L 16:W
8  GUENET, Lucas		913067G 492 	5   St David's Prep			11    20:W 17:W  1:L  9:L 18:W
9  AVALA, Anshul		915922J 470 	3   St Peter's Primary			11    22:D 23:W  5:D  8:W  3:L
10 DANSO, Cohen			915489K 461 	2   St David's Prep			11     3:L 25:W 22:W 16:W  2:L
11 HUANG, Yingning		        480 	3   Cumnor House Prep For Girls		11    27:W  1:L  6:L 21:W 17:W
12 OWN, Lucy			916408L 480 	3   Cumnor House Prep For Girls		11    21:W  7:L 17:L 25:W 20:W
13 TING TANG, Yu-In		915709J 463 	3   Cumnor House Prep For Girls		10    23:D 22:W  3:L 15:W  5:L
14 RYDE, Rafael			915138C 475 	4   The Hawthorns Prep			10     4:D 26:L 19:W 17:W  6:L
15 SUCHAK, Anaiya		914735E 439 	3   St David's Prep			10    19:D 18:L 23:W 13:L 25:W
16 RAYKUNDALIA, Shaily		916433K 480 	3   Caterham Prep			 9    25:W  5:L 24:W 10:L  7:L
17 MENON, Dharmik		915860B 441 	1   Chipstead Valley Primary		 9     0:W  8:L 12:W 14:L 11:L
18 YALAMANCHI, Srisai		        480 	3   The Minster C Of E Primary		 9     2:L 15:W 21:W  3:L  8:L
19 PATEL, Bela			916529A 480 	3   Aberdour Prep			 9    15:D  4:L 14:L  0:W 23:D
20 CHAMBERS, Teddy		915116D 464 	2   Woodlea Primary			 9     8:L 21:L 27:W 24:W 12:L
21 MAWDITT-GIANNOPOULOU, Johnny	915859F 439 	4   Reigate Parish C Of E Primary	 9    12:L 20:W 18:L 11:L  0:W
22 NARAYEN, Neeha		916387G 500 	5   Old Palace				 9     9:D 13:L 10:L 23:D 24:W
23 CRAIG, Ben			916224A 480 	3   Reigate St Mary's Prep		 8    13:D  9:L 15:L 22:D 19:D
24 MURTAZA, Reza		        460 	1   Cumnor Hse Prep For Boys		 7     7:L  0:W 16:L 20:L 22:L
25 MEDAVARAPU, Deethya		913896B 420 	6   Croydon High For Girls		 7    16:L 10:L  0:W 12:L 15:L
26 AINSWORTH, Katie		915149H 477 	4   Reigate St Mary's Prep		 6     5:D 14:W  4:L  0:   0: 
27 AINSWORTH, Chloe		915074C 459 	3   Reigate St Mary's Prep		 3    11:L  6:L 20:L  0:   0: 
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Atwood Primary 1 15 x 175% 26.25
2 The Hawthorns Prep 2 13 + 10 23.00
3 St Mary's C of E Primary (Oxted) 1 12 x 175% 21.00
4 Banstead Juniors 1 12 x 175% 21.00
5 Holmesdale Infants 1 12 x 175% 21.00
6 St David's Prep 3 11 + 10 21.00
7 Cumnor House Prep for Girls 3 11 + 10 21.00
8 Croydon High for Girls 2 13 + 7 20.00
9 Woodcote Primary 1 11 x 175% 19.25
10 St Peter's Primary 1 11 x 175% 19.25
11 Caterham Prep 1 9 x 175% 15.75
12 Chipstead Valley Primary 1 9 x 175% 15.75
13 The Minster C of E Primary 1 9 x 175% 15.75
14 Aberdour Prep 1 9 x 175% 15.75
15 Woodlea Primary 1 9 x 175% 15.75
16 Reigate Parish C of E Primary 1 9 x 175% 15.75
17 Old Palace 1 9 x 175% 15.75
18 Reigate St Mary's Prep 3 8 + 5 13.50
19 Cumnor House Prep for Boys 1 7 x 175% 12.25

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2018    Rules

GRADED FRIENDLIES
1: Michael Freeman                         3-1         Dharmik Menon
2: Reza Murtaza                                1-3      Michael Freeman
3: Deethya Medavarapu                  1-3      Michael Freeman
4: Bela Patel                                      1-3      Michael Freeman
5: Johnny Mawditt-Giannopoulou  1-3      Michael Freeman