Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2017-18
Surrey East & Sussex - 1st Leg: Saturday 18 November
TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Aberdour Prep see Caterham Prep see Caterham Prep Danyal Hayat Aidan Potter
All Saints C of E Primary Taahseen Miah Samuel Grayson Christian Silcott Thompson Diego Sarria
Caterham Prep Jason Charters Cosmas Dunne see Aberdour Prep see Aberdour Prep
Chipstead Valley Primary Myles McQueen Jack Draycott Howard Bartram Benjamin Mills
Coulsdon C of E Primary Matthew Garlick Dylan Tite George Bradford Luke Jackson
Croydon High for Girls Audrey Wiegerling Poppy Kirihettige Aleesha Chitalia Ananya Musuvathy
Cumnor House Prep for Boys 1 Kamran Odedra Nathan Ikechukwu-Daniel Misal Kasuri Jayden Guo
Cumnor House Prep for Boys 2 Aarushjyoti Sarmah Ethan Roberts Shiv Kansagra Sarang Nithyanandan
Elmhurst Prep for Boys Rishi Banerjee see St John's C of E Primary see St John's C of E Primary Arnav Medavarapu
Holmesdale Infants see Reigate Parish C of E Primary see Reigate Parish C of E Primary Daniel Wright Christopher Combes
Laleham Lea RC Prep Logan Brunni Joshua Bignell Alan Gomes Jeremy Holmes-Green
Oakwood Indepdent Gonzalo Capape William Thomas Scarlet Louca Neil Abraham
Park Hill Juniors Riya Deshpande Tarun Mukesh Sara Kodilkar Abhishek Musuvathy
Reedham Park Prep William Sijmons Ines Henriques-Michie Arush Wavhal Christopher Henriques-Michie
Reigate Parish C of E Primary Joshua Pond Abigail Pond see Holmesdale Infants see Holmesdale Infants
Reigate St Mary's Prep & Choir Harry Hutson Priyan Upadhay Katie Ainsworth Chloe Ainsworth
Smitham Primary Noah Findell see Woodcote Primary see Woodcote Primary Jack Setford
St David's Prep 1 Elan De Almeida Charlie Tuckwell Yihu Lu Charlie Archer
St David's Prep 2 Shaan Pradeepan Lucas Guenet Leyani Govindasami Cohen Danso
St John's C of E Primary Elmhurst Prep for Boys Adrian Sherrin George Heath Elmhurst Prep for Boys
The Hawthorns Prep 1 Isabelle Pond Ryan Eason Rufus Coleman Owen Eason
The Hawthorns Prep 2 Jacob Hallett Acalan Varma Joshua Smith George Baker
Woodcote Primary see Smitham Primary Annaliese Claustres Jonty Pettit see Smitham Primary
Woodlea Primary Oscar Chambers Barnaby Chambers Luca Gregory Best Eddie Foster

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2017 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Coulsdon C of E Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 The Hawthorns Prep 1
JT: Smitham Primary / Woodcote Primary 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 JT: Aberdour Prep / Caterham Prep
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Oakwood Independent 1
Chipstead Valley Primary 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 St David's Prep 2
Park Hill Juniors 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's Prep 1
Croydon High for Girls 1 1 0 0 0 1-3 0 0 0 1 The Hawthorns Prep 2
Cumnor House Prep for Boys 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 All Saints C of E Primary 1
Reedham Park Prep 1 0 1 0 1-2 1 0 1 JT: Elmhurst Prep / St John's C of E Primary
JT: Holmesdale Infants / Reigate Parish C of E Primary 0 0 0 -3 1 1 1 Laleham Lea RC Prep 1
Woodlea Primary 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Cumnor House Prep for Boys 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2017 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
The Hawthorns Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Laleham Lea RC Prep 1
The Hawthorns Prep 2 1 1 0 2-1 0 0 1 Chipstead Valley Primary 1
St David's Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Woodlea Primary 1
All Saints C of E Primary 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 JT: Elmhurst Prep / St John's C of E Primary
Oakwood Independent 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 JT: Smitham Primary / Woodcote Primary
JT: Aberdour Prep / Caterham Prep 1 0 0 1-2 0 1 1 Reigate St Mary's Prep & Choir 1
Park Hill Juniors 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Croydon High for Girls
Cumnor House Prep for Boys 1 1 0 1 2-1 0 1 0 Reedham Park Prep
Cumnor House Prep for Boys 2 1 0 0 1-2 0 1 1 Coulsdon C of E Primary 1
St David's Prep 2 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Holmesdale Infants / Reigate Parish C of E Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2017 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
All Saints C of E Primary 1 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 The Hawthorns Prep 1
The Hawthorns Prep 2 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 St David's Prep 1
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Smitham Primary / Woodcote Primary
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Oakwood Independent 1
Chipstead Valley Primary 1 1 0 1 2-1 0 1 0 Park Hill Juniors 1
Laleham Lea RC Prep 1 1 1 1 3- 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 1
JT: Elmhurst Prep / St John's C of E Primary 0 0 1-3 1 1 Woodlea Primary 1
JT: Holmesdale Infants / Reigate Parish C of E Primary 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JT: Aberdour Prep / Caterham Prep
Croydon High for Girls 0 0 0 -3 1 1 1 St David's Prep 2
Reedham Park Prep 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Cumnor House Prep for Boys 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2017 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
The Hawthorns Prep 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 The Hawthorns Prep 2
St David's Prep 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 All Saints C of E Primary 1
JT: Smitham Primary / Woodcote Primary 1 1 1 3- 0 0 0 Laleham Lea RC Prep 1
Woodlea Primary 1 1 0 2-2 0 1 Chipstead Valley Primary 1
Oakwood Independent 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JT: Holmesdale Infants / Reigate Parish C of E Primary
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 0 0 0 -3 1 1 1 Coulsdon C of E Primary 1
JT: Aberdour Prep / Caterham Prep 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Cumnor House Prep for Boys 1
St David's Prep 2 0 1 1 0 2-2 0 1 1 0 JT: Elmhurst Prep / St John's C of E Primary
Cumnor House Prep for Boys 2 0 1 2-2 1 0 Park Hill Juniors 1
Reedham Park Prep 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Croydon High for Girls

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2017 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
The Hawthorns Prep 2 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JT: Smitham Primary / Woodcote Primary
St David's Prep 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 The Hawthorns Prep 1
Chipstead Valley Primary 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Coulsdon C of E Primary 1
All Saints C of E Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Woodlea Primary 1
Laleham Lea RC Prep 1 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 Oakwood Independent 1
JT: Holmesdale Infants / Reigate Parish C of E Primary 1 1 1 3- 0 0 0 Cumnor House Prep for Boys 2
JT: Elmhurst Prep / St John's C of E Primary 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Aberdour Prep / Caterham Prep
Croydon High for Girls 1 0 0 0 -3 1 1 1 Reigate St Mary's Prep & Choir 1
Cumnor House Prep for Boys 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David's Prep 2
Park Hill Juniors 1 1 0 0 1-2 0 1 1 Reedham Park Prep 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 The Hawthorns Prep 1 14 3 03 6 14 8 01 10 15 13 12 40 15 13
2 The Hawthorns Prep 2 15 3 04 6 02 9 12 11 14 13 20 42 12 13
3 All Saints C of E Primary 1 01 3 05 6 18 8 14 9 12 12 16 38 13 12
4 JT: Smitham Primary / Woodcote Primary 20 2 17 4 08 7 11 10 07 12 15 35 13 12
5 St David's Prep 1 12 3 09 6 16 7 15 10 01 11 14 37 13 11
6 JT: Holmesdale Infants / Reigate Parish C of E Primary 19 1 07 4 13 6 17 8 08 11 06 30 11 11
7 Chipstead Valley Primary 1 02 3 13 4 15 7 09 9 16 11 03 34 11 11
8 Coulsdon C of E Primary 1 03 1 14 4 06 6 08 9 11 11 02 31 10 11
9 JT: Aberdour Prep / Caterham Prep 17 2 20 3 11 5 19 7 05 10 18 27 11 10
10 Oakwood Independent 1 08 2 08 4 20 6 03 8 19 10 07 30 10 10
11 Cumnor House Prep for Boys 1 05 1 01 4 10 5 07 7 07 10 13 27 10 10
12 Laleham Lea RC Prep 1 07 3 19 4 7 7 05 8 20 10 08 32 9 10
13 Reigate St Mary's Prep & Choir 1 11 2 11 5 17 6 20 7 03 10 04 30 9 10
14 Woodlea Primary 1 16 3 06 4 12 7 18 9 02 10 01 33 7 10
15 Cumnor House Prep for Boys 2 06 1 16 2 03 5 10 7 09 8 19 23 8 8
16 Reedham Park Prep 1 10 1 18 2 05 3 06 5 04 8 09 19 8 8
17 Park Hill Juniors 1 09 1 12 4 04 5 02 7 06 8 10 25 7 8
18 JT: Elmhurst Prep / St John's C of E Primary 18 3 10 4 01 5 16 7 13 8 17 27 7 8
19 St David's Prep 2 13 1 02 2 19 5 04 7 18 8 05 23 7 8
20 Croydon High for Girls 1 04 1 15 2 09 3 13 5 10 6 11 17 5 6

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
The Hawthorns Prep 1 40 15 13.00
The Hawthorns Prep 2 42 12 13.00
All Saints C of E Primary 1* 38 13 12.00
St David's Prep 1 37 13 11.00
Chipstead Valley Primary 1* 34 11 11.00
Coulsdon C of E Primary 1* 31 10 11.00
Oakwood Independent 1 30 10 10.00
Cumnor House Prep for Boys 1 27 10 10.00
Laleham Lea RC Prep 1 32 9 10.00
Reigate St Mary's Prep 1 32 9 10.00
Woodlea Primary 1* 33 7 10.00
Cumnor House Prep for Boys 2 23 8 08.00
Reedham Park Prep 1 19 8 08.00
Park Hill Juniors 1* 25 7 08.00
St David's Prep 2 23 7 08.00
Woodcote Primary 1* 35 6 06.00
Smitham Primary 1* 35 6 06.00
Croydon High for Girls 1 17 5 06.00
Reigate Parish C of E Primary 1* 30 6 05.50
Holmesdale Infants 1* 30 5 05.50
Caterham Prep 1 27 6 05.00
Aberdour Prep 1 27 5 05.00
Elmhurst Prep for Boys 1 27 5 04.00
St John's C of E Primary 1* 27 1 04.00

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 3 (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final
EUROPA LEAGUE...............................................................................................................The next 3 (IN RED) after the 2nd leg will qualify for the Europa League Final
STATE CUP....................................................................................................The best 3 state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP.....................................................................The best 3 non-first teams (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams)

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Luke Benjes                                           The Hawthorns Prep
Ryan Eason                                           The Hawthorns Prep
Noah Findell                                                Smitham Primary
Benjamin Mills                                 Chipstead Valley Primary
Christian Silcott Thompson                All Saints C of E Primary
Joshua Smith                                          The Hawthorns Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

Schools' Individuals' Challenge:  Cross Table

PosName

School

Grade Code12345ABCDT
1BENJES, Luka The Hawthorns Prep466A 915136Kw4+b6+b3+w2+w5+ 155268153615.0
                
2KENNY, Dylan The Hawthorns Prep470A 914335Lbye+b5+w7+b1-w6+ 134199749913.0
                
3GREENLAND, Jake Reigate St Mary's Prep484X 914526Gw19+b9+w1-b4=b10+ 125247649511.0
4POWELL, Henry Banstead Juniors510 915941Bb1-w16+b14+w3=w9+ 12524744959.0
                
5VENKATESH, Anuj Atwood Primary494X 915057Cb15+w2-b18+b7+b1- 115239747910.0
6SILCOTT THOMPSON, Manny All Saints C of E Primary477E 915056Ab16+w1-b12+w8+b2- 115246649310.0
7SERVILLE, Caden St David's Prep460A 915497Jw10+b13+b2-w5-b18+ 115241448310.0
8RAZAC, Fawaz Park Hill Juniors510 915942Dw9-b19+w15+b6-w11+ 11524274858.0
                
9GRANTHAM, Alexander Reigate St Mary's Prep & Choir460B 914003Hb8+w3-b10=w18+b4- 10524354878.5
10TIWARI, Dhruv Park Hill Juniors480 915945Kb7-bye+w9=b13+w3- 10418034517.5
                
11WEBB, Josh St John's C of E Primary480 915893Fb14=w18-b17+w12=b8- 9523414686.5
12MAWDITT, Johnny Reigate Parish C of E Primary490 915859Fb18=w14=w6-b11=w19= 9522884586.0
13KOKULARAMANAN, Jathushan Cumnor House Prep for Boys449C 915292Bb17=w7-b19+w10-b15= 9523104626.0
14GRANT, Sean Cumnor House Prep for Boys428C 915289Bw11=b12=w4-b17=w16= 9522904586.0
15AVALA, Anshul St Peter's Primary480 915922Jw5-w17+b8-b16=w13= 9523634735.5
16GREEN, Jack Woodcote Primary480 915927Hw6-b4-bye+w15=b14= 9418074524.5
17UNNITHAN, Shradha Park Hill Juniors480 915946Aw13=b15-w11-w14=bye+ 9417494374.5
                
18AMZART, Zarina Old Palace471D915431Aw12=b11+w5-b9-w7- 8522844576.5
19CHITALIA, Aaran Elmhurst Prep for Boys460 915924Bb3-w8-w13-bye+b12= 8417734432.5

Index:
A = Player's score
B = Number of graded games played
C = Total grading points
D = Grading performance
T = Tie Break using Sum Of Progressive Scores

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 The Hawthorns Prep 2 15+13 28.00
2 Reigate St Mary's Prep 2 12+10 22.00
3 Banstead Juniors 1 12x175% 21.00
4 Park Hill Juniors 3 11+9.5 20.50
5 Atwood Primary 1 11x175% 19.25
6 All Saints C of E Primary 1 11x175% 19.25
7 St David's Prep (Purley) 1 11x175% 19.25
8 Cumnor House Prep for Boys 2 9+9 18.00
9 St John's C of E Primary 1 9x175% 15.48
10 Reigate Parish C of E Primary 1 9x175% 15.48
11 St Peter's Primary 1 9x175% 15.48
12 Woodcote Primary 1 9x175% 15.48
13 Elmhurst Prep for Boys 1 8x175% 13.76
14 Old Palace 1 8x175% 13.76

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2018    Rules

GRADED FRIENDLIES
1    Poppy Kirihettige             1-3          Dylan Kenny
2    Charlie Tuckwell              3-1         Dhruv Tiwari
4    Jack Setford                     2-2      Aaran Chitalia
5    Shradha Unnithan             1-3      Adrian Sherrin