CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1250

CCF CUP 2017 - FIDE UNDER 1500/u107
(1500-700)/7.5 = 106.67 ECF)
PRIZE FUND:  1st: 120,  2nd: 60, 3rd: 30

14 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 5
June
12
June
19
June
26
June
3
July
10
July
17
July
SCORE
Jun 17 Jul 17 Jan17 Jul17
FAULKNER Oliver (1st: 120) 64 1305 1379 A102 - W (72) W (61) W (62) W (73) L (65) W (67) W (74) 19
VEDACHALAM Kanmani (2nd: 60) 73 1139 1181 E083 - D (Bye) W (65) W (67) L (64) W (63) W (71) D (66) 17
KHAN Qaiyum (3rd: 15) 62 1399 1400 A105 - W (70) W (66) L (64) W (61) L (67) W (65) D (Bye) 16
JAIN Aditya (4th: 15) 65 1277 1283 B104 - D (Bye) L (73) W (69) W (66) W (64) L (62) W (X2) 16
NAMAZBAYEVA Sholpan 61 1421 1401 D083 - W (69) L (64) W (74) L (62) W (71) D (Bye) L (Bye) 14
GOLD Harry 63 1320 1327 A096 - L (71) D (69) W (70) W (68) L (73) L (74) W (72) 14
RANCE Anton 74 0000 1092 U------- - L (66) W (70) L (61) L (67) W (68) W (63) L (64) 13
LAM Kai 70 1177 1174 A076 - L (62) L (74) L (63) W (72) W (66) W (68) L (Bye) 13
CHARLES Gregory 66 1250 1246 U------- - W (74) L (62) D (71) L (65) L (70) W (72) D (73) 13
HASTILOW Sarah 71 1152 1161 A077 - W (63) L (67) D (66) D (Bye) L (61) L (73) W (68) 13
SAHDEV Varun 67 1242 1232 D081 - D (Bye) W (71) L (73) W (74) W (62) L (64) X*(Bye) 12
COLLINS Michael 68 1236 1220 A080 - L (85) W (72) D (Bye) L (63) L (74) L (70) L (71) 10
THATTE Nandinee 69 1187 1171 A097 - L (61) D (63) L (65) D (Bye) L (Bye) L (Bye) X (Bye) 8
CHIKOVSKY Arthur 72 1145 1131 A085 - L (64) L (68) W (X1) L (70) X (Bye) L (66) L (63) 8

FILLERS IN THE UNDER 1500

GADD Eleanor 85 1012 1043 B042 - W (68) - - - - - - -
JOHNSON Steve X1 1363 1332 A103 - - - L (72) - - - - -
RIZVI Zara X2 0000 0000 U------ - - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) L (65) -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2016 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2017 list

RESULTS - ROUND 7
Monday 17 July Oliver Faulkner Anton Rance 3-1
Monday 17 July Greg Charles Kanmani Vedachalam 2-2
Monday 17 July Aditya Jain Zara Rizvi (FILLER) 3-1
Monday 17 July Harry Gold Arthur Chikovsky 3-1
Monday 17 July Sarah Hastilow Michael Collins 3-1
RESULTS - ROUND 6
Monday 10 July Varun Sahdev Oliver Faulkner 1-3
Monday 10 July Qaiyum Khan Aditya Jain 3-1
Monday 10 July Kanmani Vedachalam Sarah Hastilow 3-1
Monday 10 July Anton Rance Harry Gold 3-1
Monday 10 July Kai Lam Michael Collins 3-1
Monday 10 July Arthur Chikovsky Greg Charles 1-3
RESULTS - ROUND 5
Monday 03 July Oliver Faulkner Aditya Jain 1-3
Monday 03 July Varun Sahdev Qaiyum Khan 3-1
Monday 03 July Harry Gold Kanmani Vedachalam 1-3
Monday 03 July Sarah Hastilow Sholpan Namazbayeva 1-3
Monday 03 July Greg Charles Kai Lam 1-3
Monday 03 July Michael Collins Anton Rance 1-3
RESULTS - ROUND 4
Monday 26 June Kanmani Vedachalam Oliver Faulkner 1-3
Monday 26 June Qaiyum Khan Sholpan Namazbayeva 3-1
Monday 26 June Michael Collins Harry Gold 1-3
Monday 26 June Aditya Jain Greg Charles 3-1
Monday 26 June Anton Rance Varun Sadhev 1-3
Monday 26 June Kai Lam Arthur Chikovsky 3-1
RESULTS - ROUND 3
Monday 19 June Oliver Faulkner Qaiyum Khan 3-1
Monday 19 June Varun Sahdev Kanmani Vedachalam 1-3
Monday 19 June Sholpan Namazbayeva Anton Rance 3-1
Monday 19 June Greg Charles Sarah Hastilow 2-2
Monday 19 June Aditya Jain Nandinee Thatte 3-1
Monday 19 June Harry Gold Kai Lam 3-1
Monday 19 June Arthur Chikovsky Steve Johnson (FILLER) 3-1
RESULTS - ROUND 2
Monday 12 June Oliver Faulkner Sholpan Namazbayeva 3-1
Monday 12 June Qaiyum Khan Greg Charles 3-1
Monday 12 June Sarah Hastilow Varun Sahdev 1-3
Monday 12 June Kanmani Vedachalam Aditya Jain 3-1
Monday 12 June Nandinee Thatte Harry Gold 2-2
Monday 12 June Anton Rance Kai Lam 3-1
Monday 12 June Michael Collins Arthur Chikovsky 3-1
RESULTS - ROUND 1
Monday 5 June Sholpan Namazbayeva Nandinee Thatte 3-1
Monday 5 June Kai Lam Qaiyum Khan 1-3
Monday 5 June Harry Gold Sarah Hastilow 1-3
Monday 5 June Arthur Chikovsky Oliver Faulkner 1-3
Monday 5 June Greg Charles Anton Rance 3-1
Monday 5 June Eleanor Gadd (Filler from u1250) Michael Collins 3-1