CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE       HONOURS

CCF CUP 2017
Jim Hale "All-Play-All" Trophy

      ELITE        UNDER 2000 UNDER 1750 UNDER 1500 UNDER 1250    FILLERS   

Each player's score is his/her TPR (Tournament Performance Rating)
minus their rating (or estimate as decided by CCF)

TABLE AFTER 7 ROUNDS
The trophy winner had to have played at least 5 matches of the 7 rounds (all others have been removed)
and must have at least an ECF grade or full FIDE rating at the start of the event

PLAYER   SECTION RATING PLD TPR SCORE
VEDACHALAM Kanmani u1500 1139 6 1457.67 318.67
RIZVI Aysha u1250 1038 5 1305.20 267.20
FAULKNER Oliver u1500 1305 7 1560.43 255.43
RAGAVAN Pramoth u2000 1581 5 1832.60 251.60
VERMA Shlok u1750 1475 6 1707.00 232.00
SEDYKH Mikhail Elite 2056 6 2274.33 218.33
WIMBLE Garry u1250 1074 7 1269.00 195.00
HOWES David u1750 1463 6 1651.83 188.83
METCALFE Charlie u2000 1694 6 1867.50 173.50
WARNER Dominic u2000 1640 6 1812.33 172.33
PRATLEY Ian u1750 1518 6 1685.83 167.83
DAVIS Richard u1750 1527 7 1680.29 153.29
JACKSON Paul u2000 1747 7 1897.14 150.14
JOHNSON Elizabeth u1750 1385 6 1534.33 149.33
ROYAL Shreyas u1750 1608 6 1745.83 137.83
GRAY David u1250 1049 6 1169.17 120.17
IFALORE Michael u2000 1897 6 2003.83 106.83
MORRIS-WESTON Robin u1750 1478 6 1583.50 105.50
ROSENBACH Martin u2000 1693 7 1791.14 98.14
LAM Kai u1500 1177 6 1275.00 98.00
SAHDEV Varun u1500 1242 5 1339.00 97.00
JAIN Aditya u1500 1277 6 1346.67 69.67
HASTILOW Sarah u1500 1152 6 1201.33 49.33
LOCK Gavin Elite 2141 6 2179.33 38.33
GLIDDON Daniel u1750 1494 7 1518.43 24.43
KHAN Qaiyum u1500 1399 6 1412.00 13.00
SMYTH Sandy u1750 1462 6 1469.17 7.17
BRAITHWAITE Paul u1250 1158 7 1144.00 -14.00
AINSWORTH William u1250   900 5 879.20 -20.80
ALLAN Brian u2000 1644 7 1612.71 -31.29
VERMA Aditya Elite 2057 6 2007.33 -49.67
YU Tim u1750 1343 6 1287.33 -55.67
CHARLES Gregory u1500 1250 7 1191.29 -58.71
YU Leo u1750 1391 5 1324.40 -66.60
COUCHMAN Andrew u1250 1182 6 1112.50 -69.50
NAMAZBAYEVA Sholpan u1500 1421 5 1348.60 -72.40
RANCE Anton u1500 1300 7 1221.57 -78.43
BOZTAS Lana u1750 1472 6 1375.67 -96.33
TORRANCE John u2000 1587 6 1488.17 -98.83
MORGAN David u1750 1495 7 1394.43 -100.57
ODUNAIYA Victor u2000 1861 7 1740.00 -121.00
GIBBS Dominic u2000 1838 7 1715.71 -122.29
GOLD Harry u1500 1320 7 1190.86 -129.14
UPTON Bill u1750 1533 6 1399.50 -133.50
CHIKOVSKY Arthur u1500 1145 6 1008.50 -136.50
STONEMAN Ian u1750 1460 6 1323.00 -137.00
SEDYKH Stakhey u1750 1503 6 1353.50 -149.50
BLOOM Paul u1750 1600 5 1446.60 -153.40
AKEYA-PRICE Robert u2000 1768 5 1592.20 -175.80
WEIR William u1250   953 7 768.29 -184.71
SNAPE Ian Elite 2225 6 2018.00 -207.00
ITO-ARAMENDIA Alejandro u1750 1534 6 1325.33 -208.67
FAULKNER Martin u2000 1923 7 1709.14 -213.86
RAGHAVENDAR Vedanth u1250 1003 6 726.17 -276.83
COLLINS Michael u1500 1236 6 917.67 -318.33
LEVEY Steve u1750 1479 5 1093.80 -385.20

CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE       HONOURS