Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2016-17
Surrey East & Sussex - 1st Leg: Saturday 26 November
TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Aberdour Prep 1 Nicolas Casero Ronak Sodhi Gwilym Lloyd-Jones William Chukwama
Chipstead Valley Primary 1 Myles McQueen Kayden Leckey Benjamin Mattias Tamzyn Leckey
Coulsdon C of E Primary see Margaret Roper RC Primary see Margaret Roper RC Primary Matthew Garlick Dylan Tite
Cumnor House Prep for Boys 1 Karthikeyan Sunil Shiv Kansagra Tom Moon Ethan Roberts
Margaret Roper RC Primary James D'Souza Samuel Ratnam see Coulsdon C of E Primary see Coulsdon C of E Primary
Reigate Parish C of E Primary 1 Zachary Booker Joshua Pond Phoenix Penfold Abigail Pond
Reigate Parish C of E Primary 2 Jack Hedge Theo Richardson Oscar Delaney Nicole Kincaid
Reigate St Mary's Prep & Choir Bjorn Madsen Joe Fenton Matthew Tracy Jake Greenland
Smitham Primary Timothy Warner-Burley Lytton Ewing Jayden James Dylan Mistry
St David's Prep 1 Jesse Chiduaka Millie Carmona Charlie Tuckwell Elan De Almeida
St David's Prep 2 Raul Patel Charlie Archer Lucas Guenet Tori Barton
The Hawthorns Prep 1 Michael Rodrigues Ryan Eason Isabelle Pond Rufus Coleman
The Hawthorns Prep 2 Owen Eason Benjamin Starr Oliver Howard Dylan Kenny
The Hawthorns Prep 3 James Hankey Joshua Smith Jacob Hallett George Baker
Woodlea Primary William Ainsworth Alexander Carcas Oscar Chambers Katie Ainsworth

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2017 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
The Hawthorns Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reigate Parish C of E Primary 1
Cumnor House Prep 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's Prep 1
Woodlea Primary 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 The Hawthorns Prep 3
Smitham Primary 1 0 *0* 0 1 *1-3* 1 *1* 1 0 The Hawthorns Prep 2
Aberdour Prep 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 JT: Coulsdon C of E Primary / Margaret Roper RC Primary
Reigate Parish C of E Primary 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Reigate St Mary's Prep
St David's Prep 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Chipstead Valley Primary
*  It was later found that this result was recorded incorrectly by both captains (it should have been a win for Smitham), but by the time it was raised the tournament was too far advanced for us to change the scoreline.

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2017 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Reigate St Mary's Prep 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 The Hawthorns Prep 1
St David's Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Coulsdon C of E Primary / Margaret Roper RC Primary
The Hawthorns Prep 2 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St David's Prep 2
Aberdour Prep 1 0 0 1-2 0 1 1 Woodlea Primary
The Hawthorns Prep 3 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Cumnor House Prep 1
Reigate Parish C of E  Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Smitham Primary
Chipstead Valley Primary 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Reigate Parish C of E Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2017 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's Prep 2 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 St David's Prep 1
The Hawthorns Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 The Hawthorns Prep 3
Woodlea Primary 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Reigate St Mary's Prep 1
JT: Coulsdon C of E Primary / Margaret Roper RC Primary 1 1 1 3- 0 0 0 The Hawthorns Prep 2
Smitham Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Chipstead Valley Primary 1
Cumnor House Prep for Boys 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Aberdour Prep 1
Reigate Parish C of E Primary 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Reigate Parish C of E Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2017 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 The Hawthorns Prep 1
Reigate St Mary's Prep 1 0 1 0 1-2 1 0 1 St David's Prep 2
JT: Coulsdon C of E Primary / Margaret Roper RC Primary 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Smitham Primary 1
The Hawthorns Prep 2 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Woodlea Primary 1
The Hawthorns Prep 3 1 1 1 3- 0 0 0 Reigate Parish C of E Primary 1
Chipstead Valley Primary 1 0 0 1-3 1 1 Aberdour Prep 1
Reigate Parish C of E Primary 2 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Cumnor House Prep 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

SURREY EAST & SUSSEX - SPRING TERM 2017 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Reigate St Mary's Prep 1 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St David's Prep 1
St David's Prep 2 0 1 1 2-1 1 0 0 JT: Coulsdon C of E Primary / Margaret Roper RC Primary
The Hawthorns Prep 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 The Hawthorns Prep 2
Aberdour Prep 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 The Hawthorns Prep 3
Smitham Primary 1 1 0 1 1 3-0 0 1 0 0 Cumnor House Prep 1
Woodlea Primary 1 1 1 1 3- 0 0 0 Reigate Parish C of E Primary 2
Reigate Parish C of E Primary 1 0 1 0 1-2 1 0 1 Chipstead Valley Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 St David's Prep 1 08 3 03 6 14 9 09 12 10 15 06 40 18 15
2 St David's Prep 2 09 3 02 6 11 7 08 10 06 13 14 39 13 13
3 Smitham Primary 07 1 11 4 04 7 02 8 14 11 03 31 13 11
4 The Hawthorns Prep 1 10 3 04 5 06 8 12 9 08 11 11 36 12 11
5 JT: Coulsdon C of E Primary / Margaret Roper RC Primary 14 3 01 4 08 7 11 10 07 11 09 35 11 11
6 The Hawthorns Prep 3 12 2 13 5 03 6 10 9 04 11 01 33 11 11
7 Reigate St Mary's Prep & Choir 06 3 05 5 10 8 13 9 09 10 08 35 10 10
8 Aberdour Prep 01 1 14 2 13 5 03 8 02 10 12 26 10 10
9 Woodlea Primary 13 2 12 5 01 6 06 7 11 10 05 31 10 10
10 The Hawthorns Prep 2 11 3 07 4 09 5 14 8 13 10 10 30 9 10
11 Chipstead Valley Primary 02 1 09 4 05 5 07 6 01 9 04 25 6 9
12 Cumnor House Prep for Boys 1 03 1 08 2 12 3 01 6 05 7 07 19 6 7
13 Reigate Parish C of E Primary 1 04 1 10 2 07 5 05 6 12 7 02 21 5 7
14 Reigate Parish C of E Primary 2 05 1 06 2 02 3 04 4 03 5 13 15 5 5

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
FINAL QUALIFICATION TABLE
St David's Prep 1 82 34 28.00
St David's Prep 2 70 24 25.00
Smitham Primary 1* 71 26 24.00
The Hawthorns Prep 1 73 22 23.00
Reigate St Mary's Prep & Choir 1 67 24 22.00
The Hawthorns Prep 3 61 21 21.00
Woodlea Primary 1* 60 20 20.00
The Hawthorns Prep 2 58 20 20.00
Chipstead Valley Primary 1* 54 15 18.00
Reigate Parish C of E Primary 1* 48 13 16.00
Aberdour Prep 62 17 15.00
Coulsdon C of E Primary 1* 59 13 13.50
Cumnor House Prep for Boys 1 36 10 13.00
Margaret Roper RC Primary 1* 78 13 12.00
Reigate Parish C of E Primary 2 36 8 12.00
All Saints C of E Primary 1* 33 11 11.00
CCF Junior Club 30 11 10.00
Park Hill Juniors 1* 32 10 09.00
St David's Prep 3 23 8 09.00
Al Khair 43 7 06.50
Old Palace 1 17 5 06.00
Banstead Juniors* 32 6 05.50
Caterham Prep 32 4 05.50
Laleham Lea RC Prep 33 5 05.00
Woodcote Primary* 33 5 05.00
Elmhurst Prep 36 2 05.00

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 3 (IN BLUE) have qualified for the main Champions' League Final.
MINOR SCHOOLS.........The next 3 (IN RED) have qualified for the Minor Schools' Final (as long as they did not qualify for last year's Champions' League Final).
STATE CUP.................................................................................The best 3 state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP....................................................................The best 3 non-first teams (IN RED) have qualified for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams). 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Elan De Almeida                                            St David's Prep
Nicolas Casero                                              Aberdour Prep
Joe Fenton                                        Reigate St Mary's Prep
Dylan Mistry                                                Smitham Primary
Haas Munireddigari                                      Park Hill Juniors
Charlie Tuckwell                                            St Davids Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

Schools' Individuals' Challenge:  Cross Table

                                ECF                   R O U N D S

Pos Player                    Grade   Code   1     2     3     4     5     A    B   C   D   TB   School
  1 MUNIREDDIGARI, Haas......  505X 914252G w8+   b9+   b3+   w6+   w2+    15   5 2669 534  15   Park Hill Juniors
  2 FORDE, Jack..............  510E 914590E b14+  w11+  b5+   w7+   b1-    13   5 2539 508  14   Caterham Prep
  3 CLAUSTRES, Annaliese.....  514B 914951L w4+   b10+  w1-   b11+  w9+    13   5 2551 510  12   Woodcote Primary
  4 RAO, Samarth.............  454X 914332E b3-   w22+  w17+  b15+  b7+    13   5 2478 496  10   Elmhurst Prep for Boys
  5 WATKINS, Toby............  474X 914646F w21+  b12+  w2-   b9=   w17+   12   5 2475 495  11   Coulsdon C of E Primary
  6 WIEGERLING, Audrey.......  460X 914664H b20=  w18+  b13+  b1-   w10+   12   5 2450 490  10  Croydon High for Girls
  7 CARPENTER, Austin........   50d 915538H w17+  b13+  w16+  b2-   w4-    11   5  500 100  12   Caterham Prep
  8 ODOI, Esther.............  449E 915076G b1-   b23+  w9-   w19+  b16+   11   5 2363 473   7   Smitham Primary
  9 LU, Yihu.................  455C 914866J w23+  w1-   b8+   w5=   b3-    10   5 2377 475   9   St David's Prep
 10 GRANTHAM, Alexander......  460X 914003H w22+  w3-   b14=  w20+  b6-    10   5 2340 468   8  Reigate St Mary's Prep
 11 McINTOSH, James..........  457C 914707L w24+  b2-   w12+  w3-   b14=   10   5 2341 468   8  Elmhurst Prep
 12 CARCAS, Christopher......  480 915536D b15+  w5-   b11-  w13=  b24+   10   5 2354 471   7   Woodlea Primary
 13 CHAMBERS, Barnaby........  503D 915114L b19+  w7-   w6-   b12=  b21+   10   5 2332 466   7   Woodlea Primary
 14 RUGYENDO-HENRY, Adonijah.  450A 914440H w2-   b24+  w10=  b16=  w11=   10   5 2278 456   7   Cumnor House Prep for Boys
 15 McINTOSH, Alan...........  480B 913914L w12-  b21=  w18+  w4-   b22+   10   5 2284 457   6   Elmhurst Prep for Boys
 16 AINSWORTH, Chloe.........  461E 915074C b18=  w20+  b7-   w14=  w8-     9   5 2161 432   7  Woodlea Primary
 17 VENKATESH, Anuj..........  480D 915057C b7-   w19+  b4-   w22+  b5-     9   5 2222 444   6   Atwood Primary
 18 HALLEY, George...........   50d 915539K w16=  b6-   b15-  w21=  b20+    9   5  400  80   4  Reigate St Mary's Prep
 19 NITHIYANANTHAN, Haareshni  444X 914524C w13-  b17-  w24+  b8-   w23+    9   5 2231 446   4   Old Palace
 20 KINCAID, Sophie..........  470 915455D w6=   b16-  w21+  b10-  w18-    8   5 2161 432   5  Reigate Parish C of E Primary
 21 FIRTH, Saffron...........  450 915453L b5-   w15=  b20-  b18=  w13-    7   5 2174 435   3   Reigate Parish C of E Primary 
 22 KHAN, Umair..............  460 915291L b10-  b4-   w23+  b17-  w15-    7   5 2188 438   3   Cumnor House Prep for Boys
 23 FIRTH, Violet............  464C 914989C b9-   w8-   b22-  w24+  b19-    7   5 2082 416   2   Reigate Parish C of E Primary
 24 ODOI, Elizabeth..........   50d 915540F b11-  w14-  b19-  b23-  w12-    5   5  200  40   0   Smitham Primary
 
Index:
     A = Player's score
     B = Number of graded games played
     C = Total grading points
     D = Grading performance
     TB= Sum of progressive scores Standard
 
This print out was produced by Tournament Director for Windows (v7.5) which is available from
Neil Hayward, 85 Windsor Road, Swindon, Wiltshire. SN3 1LG. Tel: 01793 336941
www.tournamentdirector.co.uk

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Park Hill Juniors 1 15x172% 25.80
2 Caterham Prep 2 13+11 24.00
3 Elmhurst Prep for Boys 3 13+10 23.00
4 Woodcote Primary 1 13x172% 22.36
5 Croydon High for Girls 1 12x172% 20.64
6 Coulsdon C of E Primary 1 12x172% 20.64
7 Woodlea Primary 3 10+9 19.50
8 Reigate St Mary's Prep 2 10+9 19.00
9 St David's Prep 1 10x172% 17.20
10 Cumnor House Prep for Boys 2 10+7 17.00
11 Smitham Primary 2 11+5 16.00
12 Atwood Primary 1 9x172% 15.48
13 Old Palace 1 9x172% 15.48
14 Reigate Parish C of E Primary 3 8+7 15.00