Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2016-17
Kent - 1st Leg: Saturday 19 November (1.30pm to 6pm approx)
TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Ashgrove 1 Samanatha Mercer Yash Patel Darryl Andoh Tishe Fatona
Ashgrove 2 Tope George Anitro Dhar Eni George James Belletty
Blackheath Prep Hector Jacobs William Shoben Andrew Irvine Nathan Sadan
Claremont Primary 1 Max Wilkinson David Worley Misha Lello Alexander Stannage
Claremont Primary 2 Alfie Metcalfe Maxim Catling Oliver Taylor Josie Marshall
Claremont Primary 3 Matilda Catling Tristan Lello Sophie Dubery William Brancyzk
Claremont Primary 4 Aleksander Abela Alice Dobson Dominic Frankel Olly Ashton
Claremont Primary 5 Attila Branczyk Mabel Pretorius Archie Brown Matilda Moss
Dulwich College Juniors 1 Jai Singh Chaturvedi Alexandre Gruffat Laurence Skinner Oscar Nowatschek
Dulwich College Juniors 2 Henry Gooderhams Fernando Alvarez Zachary Michaelides Olly Thwaites
Dulwich College Juniors 3 Alex Evans Ryan Nguyen Rajan Philip Samuel Marshall
Fairlawn Primary 1 Nicolas Alarcon White Ben Shorter Archie Rennie-Carter George Miscampbell
Fairlawn Primary 2 Sonny Murgatroyd Joshua Schneller Aman Batla Damar Cooke
Fairlawn Primary 3 Max Bandler Vedant Sarkar Austin Bandler Jem Commane
Gordonbrock Primary Tyler Roberts see St Joseph's RC Primary see St Joseph's RC Primary Elliott Knipe
Hatcham Temple Grove Free 1 Alex Clarke George Richards Woody Bray Freddie Waring
Hatcham Temple Grove Free 2 Yuna Chen Holly Dixon Ferran Kail Conal Horder
Hatcham Temple Grove Free 3 Joel Martin Jack Betts Theo Walton Alice Delabre-Hernu
Hatcham Temple Grove Free 4 Xavier Croom Sol Hilder Mackenzey Sheung Arvo Rutherford
Hatcham Temple Grove Free 5 Eden Hollingsworth Patsy Irwin Phoebe Folarin Merryn Sellars
St Christopher's The Hall Prep Dominic Coates William Oakeley Michael Theodorou Nicholas Theodorou
St David's College Neha Iyer Hollyann Reeves Alexander Larsson Michael Shieldon
St James's RC Primary James Merriman Harry Mannix Robert Wright Jasmine Burchall
St Joseph's RC Primary see Gordonbrock Primary Vincent Rocero Megan Bello-Mendoza see Gordonbrock Primary
Warren Road Primary Amit Aryan Sanka Amogh Bhat Michael Stringer Ishan Srinivas

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

KENT -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's College 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Claremont Primary 1
Dulwich College Juniors 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Claremont Primary 3
Warren Road Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Claremont Primary 2
St James's RC Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 1
Hatcham Temple Grove Free 4 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St Christopher's The Hall Prep
JT: Gordonbrock Primary / St Joseph's RC Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Fairlawn Primary 2
Ashgrove 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Blackheath Prep 1
Fairlawn Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 2
Claremont Primary 4 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Ashgrove 1
Dulwich College Juniors 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Fairlawn Primary 3
Claremont Primary 5 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Hatcham Temple Grove Free 5
Hatcham Temple Grove Free 3 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Dulwich College Juniors 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

KENT -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Claremont Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Fairlawn Primary 1
Blackheath Prep 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Dulwich College Juniors 1
Claremont Primary 2 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Dulwich College Juniors 2
Ashgrove 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 St James's RC Primary
St Christopher's The Hall Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Claremont Primary 5
Dulwich College Juniors 3 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 JT: Gordonbrock Primary / St Joseph's RC Primary
Hatcham Temple Grove Free 5 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Ashgrove 2
Fairlawn Primary 2 1 1 1 3- 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 3
Hatcham Temple Grove Free 2 0 0 0 -3 1 1 1 St David's College 1
Claremont Primary 3 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 4
Fairlawn Primary 3 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Warren Road Primary
Hatcham Temple Grove Free 1 0 0 0 -3 1 1 1 Claremont Primary 4

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

KENT -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St James's RC Primary 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Claremont Primary 1
Dulwich College Juniors 1 1 1 2-1 0 0 1 St Christopher's The Hall Prep
Jt: Gordonbrock Primary / St Joseph's RC Primary 1 1 0 2-1 0 0 1 Claremont Primary 2
Claremont Primary 4 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Blackheath Prep 1
Fairlawn Primary 1 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 Dulwich College 3
Claremont Primary 5 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Ashgrove 1
Dulwich College Juniors 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 5
Hatcham Temple Grove Free 3 0 0 0 -3 1 1 1 Claremont Primary 3
St David's College 1 1 1 1 3- 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 1
Warren Road Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 2
Hatcham Temple Grove Free 4 0 0 1-3 1 1 Fairlawn Primary 2
Ashgrove 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Fairlawn Primary 3
*  St David's College had a point deducted for interference (which was removed after the final round).

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

KENT -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Claremont Primary 1 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Dulwich College Juniors 1
St Christopher's The Hall Prep 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 JT: Gordonbrock Primary / St Joseph's RC Primary
Claremont Primary 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 St David's College
St James's RC Primary - Claremont Primary 3
Blackheath Prep 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Warren Road Primary
Ashgrove 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Ashgrove 2
Fairlawn Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Dulwich College Juniors 2
Claremont Primary 4 0 1 1 2-1 1 0 0 Fairlawn Primary 1
Dulwich College Juniors 3 1 1 1 3- 0 0 0 Claremont Primary 5
Hatcham Temple Grove Free 5 0 0 0 -3 1 1 1 Hatcham Temple Grove Free 4
Hatcham Temple Grove Free 2 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Hatcham Temple Grove Free 3
Hatcham Temple Grove Free 1 0 1 1 2-1 1 0 Fairlawn Primary 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

KENT -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Jt: Gordonbrock Primary / St Joseph's RC Primary 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Claremont Primary 1
Dulwich College Juniors 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 St James RC Primary
Dulwich College Juniors 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Ashgrove 1
Warren Road Primary 0 0 0 -3 1 1 1 St Christopher's The Hall Prep
St David's College 0 0 0 -3 1 1 1 Blackheath Prep
Ashgrove 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Claremont Primary 2
Claremont Primary 3 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Claremont Primary 4
Dulwich College 3 0 1 1 2-1 1 0 0 Fairlawn Primary 2
Fairlawn Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Hatcham Temple Grove Free 1
Hatcham Temple Grove Free 4 0 1 0 1-2 1 0 1 Hatcham Temple Grove Free 2
Claremont Primary 5 1 1 0 1-2 0 0 1 Hatcham Temple Grove Free 3
Fairlawn Primary 3 1 1 1 3- 0 0 0 Hatcham Temple Grove Free 5

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Claremont Primary 1 04 3 21 6 12 9 22 11 09 14 24 43 16 14
2 Dulwich College Juniors 1 09 3 06 6 03 9 20 11 04 14 22 43 13 14
3 Ashgrove 1 01 3 07 4 22 7 08 10 02 13 10 37 16 13
4 St Christopher's The Hall Prep 20 3 18 6 08 7 09 9 24 12 23 37 15 12
5 Dulwich College Juniors 3 11 3 17 4 24 6 12 9 08 12 13 34 13 12
6 JT: Gordonbrock Primary / St Joseph's RC Primary 24 3 13 6 11 9 05 11 20 12 04 41 12 12
7 Claremont Primary 2 05 3 23 6 10 7 24 8 21 11 02 35 13 11
8 Dulwich College Juniors 2 10 3 14 4 05 7 19 10 13 11 01 35 13 11
9 Blackheath Prep 03 3 02 4 09 7 07 8 23 11 21 33 12 11
10 Claremont Primary 3 06 1 09 4 18 7 17 8 22 11 07 31 12 11
11 St James's RC Primary 22 3 15 6 1 7 04 10 06 11 09 37 12 11
12 Warren Road Primary 23 1 05 4 14 7 16 10 03 11 20 33 11 11
13 St David's College 21 1 04 4 16 7 15 10 05 11 03 33 10 10*
14 Fairlawn Primary 1 12 3 16 4 04 6 11 7 07 10 15 30 10 10
15 Ashgrove 2 02 1 03 4 19 7 14 8 01 9 05 29 9 9
16 Fairlawn Primary 2 13 1 24 4 17 7 18 8 10 9 11 29 8 9
17 Claremont Primary 4 07 1 01 4 15 5 03 8 12 9 06 27 8 9
18 Claremont Primary 5 08 3 19 4 20 5 01 6 11 9 17 27 6 9
19 Hatcham Temple Grove Free 2 16 1 12 2 21 3 23 6 17 9 18 21 6 9
20 Hatcham Temple Grove Free 4 18 1 20 2 06 3 13 6 19 7 16 19 6 7
21 Fairlawn Primary 3 14 1 10 2 23 3 02 4 15 7 19 17 5 7
22 Hatcham Temple Grove Free 1 15 1 22 2 07 3 21 6 14 7 12 19 4 7
23 Hatcham Temple Grove Free 3 17 1 11 2 13 3 06 4 16 5 08 15 3 5
24 Hatcham Temple Grove Free 5 19 1 08 2 02 3 10 4 18 5 14 15 2 5
*  St David's College had a point deducted for interference duirng round 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
Claremont Primary 1* 43 16 14.00
Dulwich College Juniors 1 43 13 14.00
Ashgrove 1 37 16 13.00
St Christopher's The Hall Prep 1 37 15 12.00
Dulwich College Juniors 3 34 13 12.00
Claremont Primary 2 35 13 11.00
Dulwich College Juniors 2 35 13 11.00
Blackheath Prep 1 33 12 11.00
Claremont Primary 3 31 12 11.00
St James's RC Primary 1* 37 12 11.00
Warren Road Primary 1* 33 11 11.00
St David's College 1 33 10 10.00
Fairlawn Primary 1* 30 10 10.00
Ashgrove 2 29 9 09.00
Fairlawn Primary 2 29 8 09.00
Claremont Primary 4 27 8 09.00
Claremont Primary 5 27 6 09.00
Hatcham Temple Grove Free 2 21 6 09.00
Hatcham Temple Grove Free 4 19 6 07.00
Fairlawn Primary 3 17 5 07.00
Hatcham Temple Grove Free 1* 19 - 07.00
Gordonbrock Primary 1* 41 7 06.00
St Joseph's RC Primary 1* 41 5 06.00
Hatcham Temple Grove Free 3 15 3 05.00
Hatcham Temple Grove Free 5 15 2 05.00

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 3 (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final.
MINOR SCHOOLS.........The next 3 (IN RED) after the 2nd leg will qualify for the Minor Schools' Final (as long as they did not qualify for last year's Champions' League Final).
STATE CUP................................................................................The best 3 state school first teams (IN ORANGE) not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP....................................................................The best 3 non-first teams (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams). 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Roxolana Chaban                                 Bromley High
Misha Lello                                   Claremont Primary
James Merriman                    St James's RC Primary
Rajan Philip                                      Dulwich College
William Shoben                                Blackheath Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

CLC (Kent) - Autumn 2016: Schools' Individuals' Challenge

 Pos Player                    Grade   Code   1     2     3     4     5     A   B   C   D   TB 
   1 CHABAN, Roxolana.........  533 914950J w18+  b11+  w3+   b5+   w2+   15   5 2732 546  15   Bromley High
   2 BENNETT, Ollie...........  446D 914101H b20+  w14+  b17+  w9+   b1-   13   5 2506 501  14   St Christopher's The Hall Prep
   3 NOWATSCHEK, Casper.......  480 915033L w10+  w9+   b1-   b8+   w5+   13   5 2607 521  12   Highfield Juniors
   4 BOWMAN, Monty............  498C 914570K b5-   w17+  w11+  b10+  b6+   13   5 2552 510  10   Red Hill Primary
   5 CELAJ, George............  510 915037H w4+   b6+   w8+   w1-   b3-   11   5 2517 503  12   Surrey Square Primary
   6 SMART, Laura.............  486X 912314D b14+  w5-   b16+  b15+  w4-   11   5 2478 496  10   Sydenham High
   7 VARNIER MOORE, Matteo....  495E 913575D w13+  b8-   w15+  b16+  w11-  11   5 2411 482  10   Rosemead Prep
   8 WARMINGTON, Luke.........  470B 914274F bye+  w7+   b5-   w3-   b14+  11   4 1965 491  10   Blackheath Prep
   9 OAKELEY, Alex............  480D 912187A w16+  b3-   w12+  b2-   w13+  11   5 2406 481   9   St Christopher's The Hall Prep
  10 KINSLER, Cal.............  477D 914269B b3-   w13+  b20+  w4-   w15+  11   5 2428 486   8   Alfred Salter Primary
  11 NECHYPORUK, Arthur.......  471C 913252B w12+  w1-   b4-   w17+  b7+   11   5 2474 495   8   Farrington's
  12 BHATIA, Rinhali..........  470 915012C b11-  bye+  b9-   w14-  b18+   9   4 1761 440   5   Ashgrove
  13 DOYLE, Gabriel...........  480 915034B b7-   b10-  w18+  w20+  b9-    9   5 2302 460   5   Holy Innocents RC Primary
  14 HOWES, Thomas............  480 915030E w6-   b2-   w19+  b12+  w8-    9   5 2302 460   5   Eltham College Juniors
  15 DOYLE, Patrick...........  460 915035D b17=  w20+  b7-   w6-   b10-   8   5 2268 454   6  Holy Innocents RC Primary
  16 JOYCE, Leia..............  480 915031G b9-   b18+  w6-   w7-   b17=   8   5 2251 450   4  Halstow Primary
  17 ROY, Alexi-Luc...........  450C 914480J w15=  b4-   w2-   b11-  w16=   7   5 2197 439   3   Halstow Primary
  18 MERRIMAN, Ciara..........  420E 914667C b1-   w16-  b13-  b19+  w12-   7   5 2150 430   2   St James's RC Primary
  19 CHELLEY, Jacob...........  480 915032J             b14-  w18-  b20+   7   3 1330 443   1   Hatcham Temple Grove Free
  20 IKE, Chizara.............  460 915014G w2-   b15-  w10-  b13-  w19-   5   5 2093 419   0   Ashgrove


Index:
     A = Player's score
     B = Number of graded games played
     C = Total grading points
     D = Grading performance
     TB= Sum of progressive scores Standard
 
This print out was produced by Tournament Director for Windows (v7.5) which is available from
Neil Hayward, 85 Windsor Road, Swindon, Wiltshire. SN3 1LG. Tel: 01793 336941
www.tournamentdirector.co.uk

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Bromley High 1 15x172% 25.80
2 St Christopher's The Hall Prep 2 13+11 24.00
3 Highfield Juniors 1 13x172% 22.36
4 Red Hill Primary 1 13x172% 22.36
5 Surrey Square Primary 1 11x172% 18.92
6 Sydenham High 1 11x172% 18.92
7 Rosemead Prep 1 11x172% 18.92
8 Blackheath Prep 1 11x172% 18.92
9 Alfred Salter Primary 1 11x172% 18.92
10 Farrington's 1 11x172% 18.92
11 Holy Innocents RC Primary 2 9+8 17.00
12 Eltham College Juniors 1 9x172% 15.48
13 Halstow Primary 2 8+7 15.00
14 Ashgrove 2 9+5 14.00
15 St James's RC Primary 1 7x172% 12.04
16 Hatcham Temple Grove Free 1 5x172% 08.60

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017