Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2016-17
Middlesex & The Rest - 1st Leg: Sunday 13 November
TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Belmont Primary see St Phillips RC Primary see St Phillips RC Primary see Shacklwell Primary Kaiton Chan
Bousfield Primary see The Breakespear Nabil Elsayed Aidan Yang Rafferty Coulter
French Lycee see Thomas's Academy see Thomas's Academy see Thomas's Academy Lucie Tiberghien
Grazebrook Primary Aaron Gorry Stephen Wilks Felix Osborne Sandford Shay Darcheville
North West Lodon Jewish Day 1 Ilan Scemema Sophia Feldman Yishai Epstein-Lightman Olivia Bellau
North West Lodon Jewish Day 2 Toby Posen Natasha Alexander Dan Shamash Nathan Mennesson
Shacklewell Primary see St Phillips RC Primary see St Phillips RC Primary Maisie Mae Johnson see Belmont Primary
St Phillips RC for Boys Edmund O'Callghan Christian Hopkes see Shacklwell Primary see Belmont Primary
The Breakespear Abhishek Tinaani see Bousfield Primary see Bousfield Primary see Bousfield Primary
Thomas's Academy Samuel Le Rendu Blin Azizi Elias Oualah see French Lycee

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
North West London Jewish Day 1 0 0 1 1-2 1 1 0 FJT: French Lycee / Thomas's Academy
JT: Belmont Primary / Shacklewell Primary / St Phillips RC for Boys 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 JT: Bousfield Primary / The Breakspear
North West London Jewish Day 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Grazebrook Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Bousfield Primary / The Breakspear 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 North West London Jewish Day 1
Grazebrook Primary 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 JT: Belmont Primary / Shacklewell Primary / St Phillips RC for Boys
FJT: French Lycee / Thomas's Academy 1 1 1 3- 0 0 0 North West London Jewish Day 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
North West London Jewish Day 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Grazebrook Primary
JT: Belmont Primary / Shacklewell Primary / St Phillips RC for Boys 1 1 3-1 0 0 North West London Jewish Day 2
JT: Bousfield Primary / The Breakspear 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: French Lycee / Thomas's Academy

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Belmont Primary / Shacklewell Primary / St Phillips RC for Boys 0 0 1-3 1 1 JT: French Lycee / Thomas's Academy
North West London Jewish Day 2 0 0 0 -3 1 1 1 North West London Jewish Day 1
Grazebrook Primary 1 1 1 3- 0 0 0 JT: Bousfield Primary / The Breakspear

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2016 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
North West London Jewish Day 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 JT: Belmont Primary / Shacklewell Primary / St Phillips RC for Boys
North West London Jewish Day 2 0 1 2-2 1 0 JT: Bousfield Primary / The Breakspear
JT: French Lycee / Thomas's Academy 1 0 2-2 0 1 Grazebrook Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

POS FINAL CROSS TABLE (ALL-PLAY-ALL) REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Grazebrook Primary 04 3 03 6 02 9 01 12 05 14 06 X 16 14
2 JT: French Lycee / Thomas's Academy 06 3 01 6 03 9 05 12 02 14 04 X 15 14
3 JT: Belmont Primary / Shacklewell Primary / St Phillips RC for Boys 02 3 05 4 04 7 03 8 06 11 01 X 11 11
4 North West London Jewish Day 1 01 1 06 4 05 5 04 8 03 9 02 X 9 9
5 JT: The Breakspear / Bousfield Primary 05 1 02 2 01 3 06 4 04 6 03 X 4 6
6 North West London Jewish Day 2 03 1 04 2 06 3 02 4 01 6 05 X 4 6

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

MIDDLESEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
Grazebrook Primary X 16 14.00
Thomas's Academy X 12 10.50
North West London Jewish Day 1 X 9 09.00
North West London Jewish Day 2 X 4 06.00
St Phillips RC Prep for Boys X 7 05.50
Bousfield Primary X 3 04.50
French Lycee X 2 03.50
Shacklewell Primary X 3 02.75
Belmont Primary X 1 02.75
The Breakspear X 1 01.50

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE.......................................................................................The top team (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final.
MINOR SCHOOLS.....The next team (IN RED) after the 2nd leg will qualify for the Minor Schools' Final (as long as they did not qualify for last year's Champions' League Final).
STATE CUP.....................................................................................................................................The best team state school first teams not already qualified for a final.
CHESSFA CUP........................................................................The best non-first team (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams). 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Felix Osborne Sandford                                                               Grazebrook Primary
 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2017