CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250

CCF CUP 2016 - FIDE UNDER 1750
(1750-700)/7.5 = 140 ECF)
PRIZE FUND:  1st: 110, 2nd: 55, 3rd: 25

19 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 6
June
13
June
20
June
27
June
4
July
11
July
18
July
SCORE
Jun 16 Jul 16 Jan16 Jul16
ITO-ARAMENDIA Alejandro (1st:  47.50) 47 1392 1485 A130 A125 W (37) W (35) D (33) W (34) W (32) L (48) D(46) 17
THATTE Nishchal                (2nd: 47.50) 48 1382 1452 A082 A116 D (38) W (31) D (Bye) W (43) W (35) W (47) L (34) 17
WARNER Dominic                 (3rd: 47.50) 32 1578 1590 A132 A131 W (39) W (40) D (34) D (38) L (47) W (44) W (33) 17
GLIDDON Daniel                    (4th: 47.50) 34 1569 1567 A132 A130 W (44) W (46) D (32) L (47) D (33) W (39) W (48) 17
MORGAN Dave 38 1487 1494 B112 B116 D (48) W (X2) D (Bye) D (32) D (44) D (33) W (35) 16
WONG Cheuk Nam 46 1409 1432 A135 A131 W (36) L (34) L (39) W (37) W (43) D (Bye) D (47) 15
UPTON Bill 35 1549 1505 C108 A110 W (45) L (47) W (40) W (39) L (48) D (49) L (38) 14
DAVIS Richard 33 1572 1567 A122 A120 D (43) W (42) D (47) D (44) D (34) D (38) L (32) 14
LEDINGHAM Richard 44 1443 1483 U E121 L (34) W (36) W (37) D (33) D (38) L (32) D (45) 14
MILES Barry 39 1486 1502 A115 A116 L (32) W (45) W (46) L (35) W (40) L (34) D (Bye) 14
VELAYUDHAM Kartik 49 1556 1573 A138 A148 D (Bye) L (Bye) D (42) W (31) L (Bye) D (35) W (40) 14
FERNANDES Aaron 45 1429 1400 A112 C108 L (35) L (39) D (X3) D (Bye) W (37) D (42) D (44) 13
BOZTAS Lana 37 1502 1473 A123 A119 L (47) W (43) L (44) L (46) L (45) W (75) W (42) 13
LEVEY Steve 40 1484 1463 A114 A115 W (Bye) L (32) L (35) D (Bye) L (39) W (43) L (49) 12
KHAN Qaiyum 43 1446 1436 A117 A107 D (33) L (37) W (31) L (48) L (46) L (40) D (Bye) 11
GOLDING William 42 1458 1450 A123 A119 D (Bye) L (33) D (49) L (Bye) D (36) D (45) L (37) 11
RAGAVAN Pramoth 31 1599 1517 A129 A136 D (Bye) L (48) L (43) L (49) L (X7) W (36) L (Bye) 10
STONEMAN Ian 36 1504 1477 A111 A115 L (46) L (44) X (Bye) D (X5) D (42) L (31) L (X9) 8
MORRIS-WESTON Robin 41 1473 1473 B116 C122 D (Bye) X (Bye) X (Bye) X (Bye) X (Bye) X (Bye) X (Bye) 2

FILLERS

GRAY David 75 1122 1099 A066 A064           L (37)    
SELBY Keith X2 1379 1372 A102 A099 - (--) L (38) - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) -
FREEMAN Scott X3 1460 1459 E116 D113 - (--) - (--) D (45) - (--) - (--) - (--) - (--) -
RATNESAN Rajeiv X5 1413 1418 A128 A139 - (--) - (--) - (--) D (36) - (--) - (--) - (--) -
PRATLEY Ian X7 1537 1537 A134 A128 - (--) - (--) - (--) - (--) W (31) - (--) - (--) -
BULLOCK Lee X9 1556 1572 A130 A130 - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) W (36) -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2016 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2017 list

RESULTS - ROUND 7
Monday 18 July Nishchal Thatte Daniel Gliddon 1-3
Monday 18 July Cheuk Nam Wong Alejandro Ito-Aramendia 2-2
Monday 18 July Richard Davis Dominic Warner 1-3
Monday 18 July Bill Upton Dave Morgan 1-3
Monday 18 July Richard Ledingham Aaron Fernandes 2-2
Monday 18 July Steve Levey Kartik Velayudham 1-3
Monday 18 July William Golding Lana Boztas 1-3
Monday 18 July Ian Stoneman Lee Bullock (FILLER) 1-3
RESULTS - ROUND 6
Monday 11 July Alejandro Ito-Aramendia Nishchal Thatte 1-3
Monday 11 July Richard Ledingham Dominic Warner 1-3
Monday 11 July Dave Morgan Richard Davis 2-2
Monday 11 July Daniel Gliddon Barry Miles 3-1
Monday 11 July Kartik Velayudham Bill Upton 2-2
Monday 11 July Aaron Fernandes William Golding 2-2
Monday 11 July Steve Levey Qaiyum Khan 3-1
Monday 11 July Ian Stoneman Pramoth Ragavan 1-3
Monday 11 July Lana Boztas David Gray (FILLER) 3-1
RESULTS - ROUND 5
Monday 4 July Dominic Warner Alejandro Ito-Aramendia 1-3
Monday 4 July Bill Upton Nishchal Thatte 1-3
Monday 4 July Richard Davis Daniel Gliddon 2-2
Monday 4 July Dave Morgan Richard Ledingham 2-2
Monday 4 July Barry Miles Steve Levey 3-1
Monday 4 July Qaiyum Khan Cheuk Nam Wong 1-3
Monday 4 July Aaron Fernandes Lana Boztas 3-1
Monday 4 July William Golding Ian Stoneman 2-2
Monday 4 July Ian Pratley (FILLER) Pramoth Ragavan 3-1
RESULTS - ROUND 4
Monday 27 June Alejandro Ito-Aramendia Daniel Gliddon 3-1
Monday 27 June Dominic Warner Dave Morgan 2-2
Monday 27 June Richard Ledingham Richard Davis 2-2
Monday 27 June Bill Upton Barry Miles 3-1
Monday 27 June Nishchal Thatte Qaiyum Khan 3-1
Monday 27 June Cheuk Nam Wong Lana Boztas 3-1
Monday 27 June Pramoth Ragavan Kartik Velayudham 1-3
Monday 27 June Rajeiv Ratnesan (FILLER) Ian Stoneman 2-2
RESULTS - ROUND 3
Monday 20 June Daniel Gliddon Dominic Warner 2-2
Monday 20 June Richard Davis Alejandro Ito-Aramendia 2-2
Monday 20 June Steve Levey Bill Upton 1-3
Monday 20 June Lana Boztas Richard Ledingham 1-3
Monday 20 June Barry Miles Cheuk Nam Wong 3-1
Monday 20 June Qaiyum Khan Pramoth Ragavan 3-1
Monday 20 June Kartik Velayudham William Golding 2-2
Monday 20 June Scott Freeman (FILLER) Aaron Fernandes 2-2
RESULTS - ROUND 2
Monday 13 June Dominic Warner Steve Levey 3-1
Monday 13 June Daniel Gliddon Cheuk Nam Wong 3-1
Monday 13 June Alejandro Ito-Aramendia Bill Upton 3-1
Monday 13 June Pramoth Ragavan Nishchal Thatte 1-3
Monday 13 June William Golding Richard Davis 1-3
Monday 13 June Dave Morgan Keith Selby (FILLER) 3-1
Monday 13 June Qaiyum Khan Lana Boztas 1-3
Monday 13 June Ian Stoneman Richard Ledingham 1-3
Monday 13 June Aaron Fernandes Barry Miles 1-3
RESULTS - ROUND 1
Monday 6 June Barry Miles Dominic Warner 1-3
Monday 6 June Richard Davis Qaiyum Khan 2-2
Monday 6 June Richard Ledingham Daniel Gliddon 1-3
Monday 6 June Bill Upton Aaron Fernandes 3-1
Monday 6 June Cheuk Nam Wong Ian Stoneman 3-1
Monday 6 June Lana Boztas Alejandro Ito-Aramendia 1-3
Monday 6 June Nischal Thatte Dave Morgan 2-2