CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250

CCF CUP 2016 - FIDE UNDER 1500
(1500-700)/7.5 = 106.67 ECF)
PRIZE FUND:  1st: 110, 2nd: 55, 3rd: 25

10 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 6
June
13
June
20
June
27
June
4
July
11
July
18
July
SCORE
Jun 16 Jul 16 Jan16 Jul16
FRASER Alan     (1st: 110) 52 1401 1421 A106 A107 W (57) W (55) W (51) L (53) D (Bye) W (59) D (54) 17
SMYTH Sandy   (2nd: 40) 53 1388 1400 B100 A104 D (58) W (56) D (54) W (52) W (51) D (Bye) L (Bye) 16
CARDEN Ian       (3rd: 40) 57 1243 1258 B077 B081 L (52) D (Bye) W (58) W (55) L (54) W (51) W (59) 16
CRAFER Adam 51 1459 1460 A104 A119 W (56) W (54) L (52) W (59) L (53) L (57) Wd (60) 15
CHAUDHURY Jack 58 1193 1186 A098 A088 D (53) L (59) L (57) D (Bye) W (X8) W (54) W (56) 15
BLYTHE Daniel 54 1351 1339 D099 D100 W (59) L (51) D (53) D (Bye) W (57) L (58) D (52) 14
CHIKOVSKY Arthur 59 U 1300 F061 D083 L (54) W (58) W (55) L (51) W (60) L (52) L (57) 13
WELLS Dominic 56 1295 1278 D078 C073 L (51) L (53) W (76) L (60) W (55) D (Bye) L (58) 12
LAM Kai 55 1317 1278 E087 A092 W (60) L (52) L (59) L (57) L (56) D (Bye) L (Bye) 10
SAHDEV Varun 60 U U U U079 L (55) L (78) X (Bye) W (56) L (59) D (Bye) XX (51) 7

FILLERS

GADD Eleanor 76 1070 1002 E048 D037 - (--) - (--) L (56) - (--) - (--) - (--) - (--) -
VELAYUDHAM Suriya 78 1041 1061 A065 A072 - (--) W (60) - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) -
BARNES Daniel X8 1329 1329 A071 A100         L (58)      

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2016 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2017 list
 

RESULTS - ROUND 7
Monday 18 July Daniel Blythe Alan Fraser 2-2
Monday 18 July Ian Carden Arthur Chikovsky 3-1
Monday 18 July Jack Chaudhury Dominic Wells 3-1
Monday 18 July Varun Sahdev Adam Crafer X-3
RESULTS - ROUND 6
Monday 11 July Alan Fraser Arthur Chikovsky 3-1
Monday 11 July Adam Crafer Ian Carden 1-3
Monday 11 July Daniel Blythe Jack Chaudhury 1-3
RESULTS - ROUND 5
Monday 4 July Sandy Smyth Adam Crafer 3-1
Monday 4 July Ian Carden Daniel Blythe 1-3
Monday 4 July Arthur Chikovsky Varun Sadhev 3-1
Monday 4 July Dominic Wells Kai Lam 3-1
Monday 4 July Jack Chaudhury Daniel Barnes (FILLER) 3-1
RESULTS - ROUND 4
Monday 27 June Sandy Smyth Alan Fraser 3-1
Monday 27 June Adam Crafer Arthur Chikovsky 3-1
Monday 27 June Kai Lam Ian Carden 1-3
Monday 27 June Varun Sadhev Dominic Wells 3-1
RESULTS - ROUND 3
Monday 20 June Alan Fraser Adam Crafer 3-1
Monday 20 June Daniel Blythe Sandy Smyth 2-2
Monday 20 June Arthur Chikovsky Kai Lam 3-1
Monday 20 June Ian Carden Jack Chaudhury 3-1
Monday 20 June Dominic Wells Eleanor Gadd (Filler from u1250) 3-1
RESULTS - ROUND 2
Monday 13 June Adam Crafer Daniel Blythe 3-1
Monday 13 June Kai Lam Alan Fraser 1-3
Monday 13 June Sandy Smyth Dominic Wells 3-1
Monday 13 June Arthur Chikovsky Jack Chaudhury 3-1
Monday 13 June Suriya Velayudham (FILLER) Varun Sadhev 3-1
RESULTS - ROUND 1
Monday 6 June Dominic Wells Adam Crafer 1-3
Monday 6 June Alan Fraser Ian Carden 3-1
Monday 6 June Jack Chaudhury Sandy Smyth 2-2
Monday 6 June Daniel Blythe Arthur Chikovsky 3-1
Monday 6 June Varun Sadhev Kai Lam 1-3