CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250

CCF CUP 2016 - UNDER 1250
(1250-700)/7.5 = 73.33 ECF)
PRIZE FUND:  1st: 110, 2nd: 55, 3rd: 25

13 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 6
June
13
June
20
June
27
June
4
July
11
July
18
July
SCORE
Jul 16 Jul 16 Jan16 Jul16
SHENBAGAKUMAR Gautham (1st: 110) 79 1011 1176 U D116 W (75) W (77) W (71) W (73) W (72) W (80) W (78) 21
HASTILOW Sarah                    (2nd:   55) 72 1172 1185 B059 A072 W (77) L (73) W (78) W (74) L (79) W (71) W (82) 17
VERMA Shlok                           (3rd:   25) 73 1171 1194 A071 A084 W (78) W (72) D (Bye) L (79) W (71) W (74) L (80) 16
KHARE Shivank 74 1162 1155 F050 D060 W (80) D (71) D (Bye) L (72) W (82) L (73) W (76) 15
POVEY Humphrey 80 1006 1028 D046 D043 L (74) W (76) W (82) L (71) W (78) L (79) W (73) 15
BRAITHWAITE Paul 71 1185 1178 A061 A063 W (76) D (74) L (79) W (80) L (73) L (72) W (83) 14
VELAYUDHAM Suriya 78 1041 1061 A065 A072 L (73) W (Bye) L (72) W (76) L (80) W (77) L (79) 13
BIBBY John 82 1022 1009 A027 A030 D (Bye) L (Bye) L (80) W (81) L (74) W (76) L (72) 12
GADD Eleanor 76 1070 1002 E048 D037 L (71) L (80) W (Bye) L (78) W (83) L (82) L (74) 11
HOY Matthew 77 1063 1026 A064 A058 L (72) L (79) X (Bye) W (75) X (Bye) L (78) W (75) 9
SMITH Dominic 81 U U U U020 D (Bye) L (Bye) L (Bye) L (82) L (75) L (Bye) L (Bye) 8
GRAY David 75 1122 1099 A066 A064 L (79) X (Bye) X (Bye) X (Bye) W (81) W (83) L (77) 8
KHARE Shubhransh 83 U U U U005 - (---) - (---) - (---) L (77) L (76) L (75) L (71) 4

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2016 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2017 list

RESULTS - ROUND 7
Monday 18 July Suriya Velayudham Gautham Shenbagakumar 1-3
Monday 18 July Humphrey Povey Shlok Verma 3-1
Monday 18 July John Bibby Sarah Hastilow 1-3
Monday 18 July Shivank Khare Eleanor Gadd 3-1
Monday 18 July Paul Braithwaite Shubhransh Khare 3-1
Monday 18 July Matthew Hoy David Gray 3-1
RESULTS - ROUND 6
Monday 11 July Humphrey Povey Gautham Shenbagakumar 1-3
Monday 11 July Shlok Verma Shivank Khare 3-1
Monday 11 July Sarah Hastilow Paul Braithwaite 3-1
Monday 11 July Eleanor Gadd John Bibby 1-3
Monday 11 July Matthew Hoy Suriya Velayudham 1-3
Monday 11 July David Gray Shubhransh Khare 3-1
RESULTS - ROUND 5
Monday 4 July Gautham Shenbagakumar Sarah Hastilow 3-1
Monday 4 July Paul Braithwaite Shlok Verma 1-3
Monday 4 July Suriya Velayudham Humphrey Povey 1-3
Monday 4 July John Bibby Shivank Khare 1-3
Monday 4 July Shubhransh Khare Eleanor Gadd 1-3
Monday 4 July David Gray Dominic Smith 3-1
RESULTS - ROUND 4
Monday 27 June Shlok Verma Gautham Shenbagakumar 1-3
Monday 27 June Shivank Khare Sarah Hastilow 1-3
Monday 27 June Humphrey Povey Paul Braithwaite 1-3
Monday 27 June Eleanor Gadd Suriya Velayudham 1-3
Monday 27 June Dominic Smith John Bibby 1-3
Monday 27 June Shubh Khare Matthew Hoy 1-3
RESULTS - ROUND 3
Monday 20 June Gautham Shenbagakunmar Paul Braithwaite 3-1
Monday 20 June Sarah Hastilow Suriya Velayudham 3-1
Monday 20 June John Bibby Humphrey Povey 1-3
RESULTS - ROUND 2
Monday 13 June Paul Braithwaite Shivank Khare 2-2
Monday 13 June Shlok Verma Sarah Hastilow 3-1
Monday 13 June Matthew Hoy Gautham Shenbagakumar 1-3
Monday 13 June Humphrey Povey Eleanor Gadd 3-1
RESULTS - ROUND 1
Monday 6 June Eleanor Gadd Paul Braithwaite 1-3
Monday 6 June Sarah Hastilow Matthew Hoy 3-1
Monday 6 June Suriya Velayudham Shlok Verma 1-3
Monday 6 June Shivank Khare Humphrey Povey 3-1
Monday 6 June Gautham Shenbagakumar David Gray 3-1