CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250

CCF CUP 2016 - ELITE SECTION
PRIZE FUND:  1st: 110, 2nd: 55, 3rd: 25

7 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 6
June
13
June
20
June
27
June
4
July
11
July
18
July
SCORE
Jun16 Jul16 Jan16 Jul16
SNAPE Ian        (1st: 110.00) 01 2213 2214 A209 A210 D (03) W (06) W (04) D (02) W (07) D (05) D (Bye) 17
LOCK Gavin      (2nd: 55.00) 02 2152 2154 A201 A200 W (07) D (04) D (Bye) D (01) D (03) D (06) W (05) 16
BRIGGS Nick    (3rd: 12.50) 03 2004 2017 A186 A189 D (01) D (Bye) W (05) D (06) D (02) L (07) W (04) 15
GIBBS Dominic (4th: 12.50) 06 1926 1925 A174 A173 D (Bye) L (01) D (07) D (03) W (04) D (02) W (21) 15
ANILKUMAR Anantha 07 1920 1905 A174 A178 L (02) D (X1) D (06) D (X4) L (01) W (03) D (Bye) 13
GOLDING Alex 05 1980 1961 A194 A196 D (Bye) L (Bye) L (03) L (Bye) D (X6) D (01) L (02) 10
GOLDING James 04 1991 1991 A172 A177 D (Bye) D (02) L (01) L (Bye) L (06) L (12) L (03) 9

FILLER PLAYERS

JACKSON Paul 12 1853 1785 A172 A166   - (--) - (--)     W (04)    
EWENS Graham 21 U U C148 C149   - (--)         L (06)  
ODUNAIYA Victor X1 1849 1851 A168 A158 - (--) D (07) - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) -
AHLUWALIA Amardip X4 1865 1913 A166 A178 - (--) - (--) - (--) D (07) - (--) - (--) - (--) -
EDWARDS Nick X6 1862 1862 A169 A165 - (--) - (--) - (--) - (--) D (05) - (--) - (--) -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July FIDE list & graded in the July 2016 list
Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August FIDE list & graded in the January 2017 list

INFO: With this section we are going to pair for as long as we can without duplicating matches but will start to do so when nothing else can be done. 
Any repeated matches will be reverse colour.  An all-play-all is not practical with the byes requested.

RESULTS - ROUND 7
Monday 18 July Gavin Lock Alex Golding 3-1
Monday 18 July Nick Briggs James Golding 3-1
Monday 18 July Graham Ewens (FILLER) Dominic Gibbs 1-3
RESULTS - ROUND 6
Monday 11 July Ian Snape Alex Golding 2-2
Monday 11 July Dominic Gibbs Gavin Lock 2-2
Monday 11 July Nick Briggs Anantha Anilkumar 1-3
Monday 11 July Paul Jackson (FILLER) James Golding 3-1
RESULTS - ROUND 5
Monday 4 July Anantha Anilkumar Ian Snape 1-3
Monday 4 July Gavin Lock Nick Briggs 2-2
Monday 4 July James Golding Dominic Gibbs 1-3
Monday 4 July Alex Golding Nick Edwards (FILLER) 2-2
RESULTS - ROUND 4
Monday 27 June Ian Snape Gavin Lock 2-2
Monday 27 June Dominic Gibbs Nick Briggs 2-2
Monday 27 June Amardip Ahluwalia (FILLER) Anantha Anilkumar 2-2
RESULTS - ROUND 3
Monday 20 June James Golding Ian Snape 1-3
Monday 20 June Nick Briggs Alex Golding 3-1
Monday 20 June Anantha Anilkumar Dominic Gibbs 2-2
RESULTS - ROUND 2
Monday 13 June Gavin Lock James Golding 2-2
Monday 13 June Dominic Gibbs Ian Snape 1-3
Monday 13 June Victor Odunaiya (FILLER) Anantha Anilkumar 2-2
RESULTS - ROUND 1
Monday 6 June Ian Snape Nick Briggs 2-2
Monday 6 June Anantha Anilkumar Gavin Lock 1-3