Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2015-6
Middlesex & The Rest - 2nd Leg: Sunday 20 March
TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Bousfield Primary Valentino Schonfeld Stuart Cutbush Jules Blangy Findlay Coulter
Grazebrook Primary 1 Ilya Osborne Sandford Francis Jack Rudy Ashcroft Noah Curtis
Grazebrook Primary 2 Joseph Krolick Felix Osborne Sandford Aaron Gorry Stephen Wilks
Independent Jewish Day Eliyahu Cohen Moshe Cohen see North West London Jewish Day see North West London Jewish Day
North West London Jewish Day see Independent Jewish Day see Independent Jewish Day Olivia Bellau Sheina Cowan
Oratory RC Primary Dominik Kopczynska Alexander Blonski-Rulach John Brotherton DEFAULT
Queensbridge Primary see St Phillip's School see St Phillip's School Harper Martin Omar Taiti
St John's Walham Green Primary Vigus Widdicombe Gasson Adam Dearlove Sam Dearlove Sisay Tegegne
St Phillip's RC Primary Edmund O'Callaghan Christian Hopkes see Queensbridge Primary see Queensbridge Primary
Thomas's Academy Samuel Le Rendu Mattias Le Rendu Blin Azizi Elias Oualah

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  SPRING TERM 2016 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Oratory RC Primary 0 0 0 X 0-4 1 1 1 1 Grazebrook Primary 1
Bousfield Primary 0 0 1 1-2 1 1 0 Thomas's Academy
JT: Queensbridge Primary / St Phillip's RC Primary 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 St John's Walham Green C of E Primary
Grazebrook Primary 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 JT: Independent Jewish Day / North West London Jewish Day

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  SPRING TERM 2016 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Grazebrook Primary 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Thomas's Academy
St John's Walham Green C of E Primary 1 0 1 2-1 0 1 0 JT: Independent Jewish Day / North West London Jewish Day
Oratory RC Primary 0 0 X -3 1 1 1 Bousfield Primary
JT: Queensbridge Primary / St Phillip's RC Primary 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Grazebrook Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  SPRING TERM 2016 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St John's Walham Green C of E Primary 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Grazebrook Primary
Bousfield Primary 1 1 1 3- 0 0 0 JT: Independent Jewish Day / North West London Jewish Day
Thomas's Academy 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Queensbridge Primary / St Phillip's RC Primary
Grazebrook Primary 2 0 1 1 2-1 1 0 X Oratory RC Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  SPRING TERM 2016 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Bousfield Primary 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Grazebrook Primary 1
Grazebrook Primary 2 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 St John's Walham Green C of E Primary
Thomas's Academy 1 1 1 1 4-0 0 0 0 X Oratory RC Primary
JT: Independent Jewish Day / North West London Jewish Day 1 0 2-2 0 1 JT: Queensbridge Primary / St Phillip's RC Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  SPRING TERM 2016 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Grazebrook Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Grazebrook Primary 2
St John's Walham Green C of E Primary 0 0 1 1-2 1 1 0 Thomas's Academy
JT: Queensbridge Primary / St Phillip's RC Primary 1 0 0 1-2 0 1 1 Bousfield Primary
Oratory RC Primary 0 0 X -3 1 1 1 JT: Independent Jewish Day / North West London Jewish Day

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Grazebrook Primary 1 02 3 04 6 06 8 05 11 01 14 03 42 15 14
2 Thomas's Academy 06 3 01 4 02 7 08 10 04 13 05 37 14 13
3 Bousfield Primary 01 1 06 4 04 7 07 8 02 11 08 31 12 11
4 St John's Walham Green C of E Primary 05 3 08 6 07 8 02 10 03 11 06 38 11 11
5 JT: Independent Jewish Day / North West London Jewish Day 07 3 03 4 05 5 01 7 08 10 04 29 10 10
6 JT: Queensbridge Primary / St Phillip's RC School 08 1 05 4 03 5 06 7 07 8 01 25 7 8
7 Grazebrook Primary 2 03 1 08 2 08 5 04 7 05 8 02 23 7 8
8 Oratory RC Primary 04 1 02 2 01 3 03 4 06 5 07 15 2 5

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

MIDDLESEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE
Grazebrook Primary 1* 42* 31 28.00
Thomas's Academy* 37* 22 20.00
St John's Walham Green C of E Primary* 38* 20 18.00
Grazebrook Primary 2 23* 16 17.00
Bousfield Primary 31 12 11.00
Oratory RC Primary* 15* 9 09.50
North West London Jewish Day* 29 6 09.50
Belmont Primary* X 5 08.00
Queensbridge Primary* 25 6 07.00
Independent Jewish Day 29 7 05.00
St Phillip's RC School for Boys 25 4 04.00
Shacklewell Primary* X 1 03.00

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top team (IN BLUE) has qualified for the main Champions' League Final.
MINOR SCHOOLS..........The next team (IN RED) has qualified for the Europa League Final (not eligible had they qualified for last year's Champions' League Final).
STATE CUP........................................................................................The best state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP.......................................................................The best non-first team (IN YELLOW) has qualified for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams). 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Jules Blangy                                                Bousfield Primary
Samuel Le Rendu                                     Thomas's Academy
Shahjahon Saidmurodov                         Sandringham Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

Schools' Individuals' Challenge: Cross Table

                                          ECF         R O U N D S

 Pos Player                                        Grade   Code   1     2     3     4     5     A   B   C   D   TB 

   1 SAIDMURODOV, Shahjahon (Sandringham Primary).  614 914500L b8+   w7+   b2+   w3+   b4+    5   5 3120 624  15 
   2 MAHESHWARI, Unnabhv (Thundersley Primary)....  532 912112C w4+   b5+   w1-   b7+   w6+    4   5 2727 545  12 
   4 KESAVAN, Rahul (West Drayton Primary)........  510 914512G b2-   w3+   b7+   w6+   w1-    3   5 2542 508   9 
   3 GATNE, Tanvi (Castleview Primary)...........    50d 914539E w10+  b4-   w5+   b1-   w8+    3   5  500 100   9 
   5 TINAANI, Abhishek (The Breakespear)..........  511D 914090G b6+   w2-   b3-   w8+   b9+    3   5 2466 493   8 
   6 JOSEPH, Skye (Grazebrook Primary)............   50d 914540A w5-   b10+  w9+   b4-   b2-    2   5  360  72   7 
   7 EL-SAYED, Yassin (Bousfield Primary).........  470* 913220L w9+   b1-   w4-   w2-   b10+   2   5 2378 476   6 
   8 KEDROS, John (Grazebrook Primary)............  464E 914340D w1-   b9=   w10=  b5-   b3-    1   5 2174 435   3
   9 ALEXANDER, Natasha (N-W London Jewish Day)...   50d 914535H b7-   w8=   b6-   b10=  w5-    1   5  260  52   3 
  10 JOHNSON, Maisie Mae (Shacklewell Primary)....  468E 914347G b3-   w6-   b8=   w9=   w7-    1   5 2068 414   2
 
Index:
     A = Player's score
     B = Number of graded games played
     C = Total grading points
     D = Grading performance
     TB= Sum of progressive scores Standard
 
 
This print out was produced by Tournament Director for Windows (v7.5) which is available from
Neil Hayward, 85 Windsor Road, Swindon, Wiltshire. SN3 1LG. Tel: 01793 336941
www.tournamentdirector.co.uk

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Sandringham Primary 1 15x172% 25.80
2 Thundersley Primary 1 13x172% 22.36
3 West Drayton Primary 1 11x172% 18.92
4 Castleview Primary 1 11x172% 18.92
5 The Breakespear School 1 11x172% 18.92
6 Grazebrook Primary 2 9+7 16.00
7 Bousfield Primary 1 9x172% 15.48
8 North West London Jewish Day 1 7x172% 12.04
9 Shackelewell Primary 1 7x172% 12.04

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2016

GRADED FRIENDLIES
1:   Noah Curtis               3-1          Lila Tomana
2:   Lila Tomana              1-3     Findlay Coulter
3:   Lila Tomana              1-3      Stephen Wilks
4:   Elias Oualah              1-3         Lila Tomana
5:   Sheina Cowan           2-2         Lila Tomana