Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2015-6
Middlesex & The Rest - 1st Leg: Sunday 29 November
TEAMS BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Belmont Primary Yedige Yerkassynov Alexander Wilson Ella Sarangapani Daniel Egedbashian
Grazebrook Primary 1 Ilya Osborne Sandford Francis Jack Stephen Wilks Noah Curtis
Grazebrook Primary 2 Rudy Ashcroft Felix Osborne Sandford Aaron Gorry John Kedros
North West London Jewish Day Luke Selzer Jacob Leon see Oratory RC Primary see Oratory RC Primary
Oratory RC Primary see North West London Jewish Day see North West London Jewish Day Olivia Brotherton Dominik Kopczynska
Queensbridge Primary Ciaran Collins Micah Pugson Malone see Shacklewell Primary see Shacklewell Primary
Shacklewell Primary see Queensbridge Primary see Queensbridge Primary Maisie Mae Johnson Gene Taylor
St John's Walham Green C of E Primary Vigus Widdicombe Gasson see Thomas's Academy Adam Dearlove see Thomas's Academy
Thomas's Academy see St John's Walham Green C of E Primary Samuel Le Rendu see St John's Walham Green C of E Primary Mattias Le Rendu

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Queensbridge Primary / Shacklwell Primary 0 1 0 1-2 1 0 1 Belmont Primary
JT: St John's Walham Green C of E Primary / Thomas's Academy 1 0 2-2 0 1 Grazebrook Primary 1
JT: North West London Jewish Day / Oratory RC Primary 1 0 1 2-1 0 1 0 Grazebrook Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Grazebrook Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Queensbridge Primary / Shacklwell Primary
Grazebrook Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: St John's Walham Green C of E Primary / Thomas's Academy
Belmont Primary 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 JT: North West London Jewish Day / Oratory RC Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Queensbridge Primary / Shacklwell Primary 0 0 X -3 1 1 1 Grazebrook Primary 2
JT: St John's Walham Green C of E Primary / Thomas's Academy 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: North West London Jewish Day / Oratory RC Primary
Grazebrook Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Belmont Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: North West London Jewish Day / Oratory RC Primary 0 1 2-2 1 X JT: Queensbridge Primary / Shacklwell Primary
JT: St John's Walham Green C of E Primary / Thomas's Academy 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Belmont Primary
Grazebrook Primary 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Grazebrook Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Queensbridge Primary / Shacklwell Primary 0 0 0 X 0-4 1 1 1 1 JT: St John's Walham Green C of E Primary / Thomas's Academy
Belmont Primary 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Grazebrook Primary 2
JT: North West London Jewish Day / Oratory RC Primary 0 0 0 -3 1 1 1 Grazebrook Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

POS FINAL CROSS TABLE (ALL-PLAY-ALL) REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 JT: St John's Walham Green / Thomas's Academy 06 2 02 5 03 8 05 11 01 14 05 N/A 18 14
2 Grazebrook Primary 1 02 2 06 5 05 8 01 11 03 14 04 N/A 16 14
3 Grazebrook Primary 2 03 1 04 2 06 5 05 6 02 9 01 N/A 9 9
4 JT: North West London Jewish Day / Oratory RC Primary 04 3 03 5 01 6 06 8 05 9 02 N/A 7 9
5 Belmont Primary 01 3 05 5 04 6 02 7 06 8 03 N/A 5 8
6 JT: Queensbridge Primary / Shacklewell Primary 05 1 01 2 02 3 03 5 04 6 06 N/A 4 6

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

MIDDLESEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
Grazebrook Primary 1* X 16 14.00
Grazebrook Primary 2 X 9 09.00
Belmont Primary* X 5 08.00
St John's Walham Green C of E Primary* X 9 07.00
Thomas's Academy* X 8 07.00
Oratory RC Primary* X 4 04.50
North West London Jewish Day* X 2 04.50
Queensbridge Primary* X 2 03.00
Shacklewell Primary* X 1 03.00

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE.......................................................................................The top team (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final.
MINOR SCHOOLS.....The next team (IN RED) after the 2nd leg will qualify for the Minor Schools' Final (as long as they did not qualify for last year's Champions' League Final).
STATE CUP.....................................................................................................................................The best team state school first teams not already qualified for a final.
CHESSFA CUP........................................................................The best non-first team (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams). 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Francis Jack                                                               Grazebrook Primary
Edmund O'Callaghan                                                 St Phillips RC School
Vigus Widdicombe Gasson           St John's Walham Green C of E Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

Schools' Individuals' Challenge:  Cross Table

Pos Name Code Grade 1 2 3 4 5 SCORE
1 913650C 487C w4+ b2+ w3+ b6+ b8+

15

2 914090G 499E b8+ w1- b6+ w5+ b4+

13

3 912287E 475E b5+ w7+ b1- w4- w6+

11

4 914349L U b1- w5+ b7+ b3+ w2-

11

5 914339H U w3- b4- w8+ b2- b7+

9

6 911779K U w7= b8+ w2- w1- b3-

8

7 913755F 413C b6= b3- w4- w8= w5-

7

8 914342H U w2- w6- b5- b7= w1-

6

This print out was produced by Tournament Director for Windows (v7.5) which is available from
Neil Hayward, 85 Windsor Road, Swindon, Wiltshire. SN3 1LG. Tel: 01793 336941
www.tournamentdirector.co.uk

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 St Phillips RC School 1 15x172% 25.80
2 The Breakespear School 1 13x172% 22.36
3 Bousfield Primary 2 11+8 19.00
4 St John's Walham Green C of E Primary 1 11x172% 18.92
5 Belmont Primary 1 9x172% 15.48
6 Oratory RC Primary 1 7x172% 12.04
7 North West London Jewish Day 1 6x172% 10.42

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

GRADED FRIENDLIES
1:   Maisie Mae Johnson       1-3      Yedige Yerkassynov
1:   Gene Taylor                      2-2           Alexander Wilson
1:   Ciaran Collins                   3-1            Ella Sarangapani
1:   Micah Pugson Malone     3-1       Daniel Egedbashian
3:   John Kedros                     1-3            Michael Freeman
4:   Michael Freeman              3-1     Dominic Kopczynska
5:   Mattias Le Rendu             1-3            Michael Freeman