Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2015-6
Kent - 1st Leg: Saturday 21 November

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Anthony Roper RC Primary Alex Levin Sam Lewington William Gough Charlie Edwards
Ashgrove Samantha Mercer Lily Carter Yash Patel Darryl Andoh
Bishop Challoner see St James's RC Primary see St James's RC Primary Jacques Bangard Ethan Brown
Blackheath Prep 1 Hector Jacobs Sophia Shoben William Shoben Nathan Lenoble
Blackheath Prep 2 Holly Wheal Gleb Zhdannikov Andrew Irvine Luke Warmington
Claremont Primary 1 Charlie Metcalfe Kimball Catling Oliver Dobson Misha Lello
Claremont Primary 2 Joshua Taylor Todd Purchas Alfie Metcalfe Tristan Lello
Claremont Primary 3 Sophie Dubery Oliver Taylor Dominic Frankel Zubin Johri
Dulwich College Juniors 1 Jai Singh Chaturvedi Gilbert Edwards Laurence Skinner Saajid Khan
Dulwich College Juniors 2 George Hope Fernando Alvarez Henry Gooderham Zachary Michaelides
Fairlawn Primary Archie Rennie-Carter see Sydenham High Ben Shorter see Sydenham High
Gordonbrock Primary Yanic Napier Tyler Roberts Max Howard Jacob Yeatman
Halstow Primary Raghav Vaidya William Grix Monty Hewett De Boer Thomas Duncan
Rosemead Prep 1 Charlie Robb Herb Balaam Esme Somerside Gregory Fred Turpin
Rosemead Prep 2 Matteo Varnier Moore Jayden Kamason James Sutherland George Taylor
Rosemead Prep 3 Tobias Taylor Luke Clarkson Izarrah Hoque Coco Ivory
St Christopher's The Hall Prep Dominic Coates William Oakeley Edward Warner Roman Coates
St David's College 1 Declan Dorman George Burrows Hollyann Reeves Tom Shaxson
St David's College 2 Alexander Middleston Zoe Corbett Teleri Runbelow Lucy Balmain
St James's RC Primary James Merriman Cameron Barlow see Bishop Challoner see Bishop Challoner
Sydenham High see Fairlawn Primary Laura Smart see Fairlawn Primary Eve Griffiths
Warren Road Primary Tom Mortimer Vaidehi Varma Waishe Mushanhu Amit Sanka

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

KENT -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's College 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Claremont Primary 1
Anthony Roper RC Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Claremont Primary 3
JT: Bishop Challoner / St James's RC Primary 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Dulwich College Juniors 1
Claremont Primary 2 1 1 1 3- 0 0 0 Ashgrove
Warren Road Primary 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Blackheath Prep 1
St Christopher's The Hall Prep 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Rosemead Prep 2
Dulwich College Juniors 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's College 1
Gordonbrock Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Blackheath Prep 2
Rosemead Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Fairlawn Primary / Sydenham High
Halstow Primary 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Rosemead Prep 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

KENT -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Claremont Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Christopher's The Hall Prep
Blackheath Prep 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Anthony Roper RC Primary
Dulwich College Juniors 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Gordonbrock Primary
St David's College 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Claremont Primary 2
Halstow Primary 0 0 0 -3 1 1 1 Rosemead Prep 1
JT: Fairlawn Primary / Sydenham High 0 1 1 2-1 1 0 0 Rosemead Prep 3
Claremont Primary 3 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Warren Road Primary
Rosemead Prep 2 1 1 3-1 0 0 St David's College 2
Blackheath Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: Bishop Challoner / St James's RC Primary
Ashgrove 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Dulwich College Juniors 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

KENT -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Rosemead Prep 1 0 0 1-3 1 1 Claremont Primary 1
Anthony Roper RC Primary 1 0 1 2-1 0 1 0 Dulwich College Juniors 1
Claremont Primary 2 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Blackheath Prep 1
St Christophers's The Hall Prep 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 St David's College 1
Gordonbrock Primary 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 JT: Bishop Challoner / St James's RC Primary
JT: Fairlawn Primary / Sydenham High 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Rosemead Prep 2
Dulwich College Prep 2 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Claremont Primary 3
St David's College 2 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Halstow Primary
Ashgrove 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Rosemead Prep 3
Warren Road Primary 1 1 1 3- 0 0 0 Blackheath Prep 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

KENT -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Claremont Primary 1 1 0 1 2-1 0 1 Anthony Roper RC Primary
Dulwich College Juniors 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Claremont Primary 2
JT: Bishop Challoner / St James's RC Primary 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 St Christopher's The Hall Prep
Rosemead Prep 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Rosemead Prep 1
St David's College 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Claremont Primary 3
Gordonbrock Primary 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Dulwich College Juniors 2
Blackheath Prep 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Halstow Primary
JT: Fairlawn Primary / Sydenham High 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Ashgrove
Rosemead Prep 3 0 0 1 1 2-2 1 1 0 X Warren Road Primary
Blackheath Prep 2 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St David's College 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

KENT -  AUTUMN TERM 2015 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Claremont Primary 2 0 0 1 0 1-3 1 1 X 1 Claremont Primary 1
Anthony Roper RC Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Rosemead Prep 1
St Christopher's The Hall Prep 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Dulwich College Juniors 1
Dulwich College Juniors 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 JT: Bishop Challoner / St James's RC Primary
Rosemead Prep 2 0 0 1 1-2 1 1 0 St David's College 1
Claremont Primary 3 0 0 1 1-2 1 1 0 Blackheath Prep 1
Warren Road Primary 1 1 0 X 2-2 0 0 1 1 JT: Fairlawn Primary / Sydenham High
St David's Prep 2 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Ashgrove
Halstow Primary 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Gordonbrock Primary
Blackheath Prep 2 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Rosemead Prep 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Claremont Primary 1 05 3 17 6 15 9 12 12 1 15 6 45 16 15
2 Anthony Roper RC Primary 01 3 7 6 3 9 8 10 5 13 12 41 16 13
3 Dulwich College Juniors 1 08 3 19 6 10 7 1 9 6 12 15 37 13 12
4 JT: Bishop Challoner / St James's RC Primary 19 1 8 4 4 7 10 9 15 12 9 33 13 12
5 St David's College 1 16 3 9 5 6 6 15 9 7 12 13 35 12 12
6 Rosemead Prep 1 12 3 20 6 11 7 5 10 13 11 1 37 12 11
7 Claremont Primary 2 06 3 2 5 16 8 3 10 8 11 5 37 11 11
8 Blackheath Prep 1 03 3 18 4 1 5 6 8 11 11 7 31 9 11
9 Dulwich College Juniors 2 09 1 16 4 2 6 7 9 10 10 19 30 10 10
10 St Christopher's The Hall Prep 15 3 13 4 5 7 16 9 19 10 8 33 9 10
11 St David's College 2 17 1 5 2 13 4 11 7 4 10 2 24 9 10
12 Rosemead Prep 2 13 1 15 4 17 7 20 8 12 9 16 29 9 9
13 Warren Road Primary 18 1 3 2 18 5 4 7 14 9 20 24 9 9
14 JT: Fairlawn Primary / Sydenham High 20 1 12 4 14 5 13 7 2 9 18 26 6 9
15 Rosemead Prep 3 14 2 11 3 20 4 2 6 18 8 4 23 8 8
16 Gordonbrock Primary 10 3 4 4 8 5 19 6 9 8 11 26 8 8
17 Claremont Primary 3 07 1 1 4 18 6 9 7 16 8 3 26 7 8
18 Halstow Primary 11 2 14 3 12 5 17 6 3 8 10 24 7 8
19 Ashgrove 02 1 6 2 9 5 14 7 20 8 17 23 6 8
20 Blackheath Prep 2 04 1 10 2 19 3 18 4 17 6 14 16 3 6

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
Claremont Primary 1* 45 16 15.00
Anthony Roper RC Primary* 41 16 13.00
Dulwich College Juniors 1 37 13 12.00
St David's College 1 35 12 12.00
Rosemead Prep 1 37 12 11.00
Claremont Primary 2 37 11 11.00
Blackheath Prep 1 31 11 11.00
Dulwich College Juniors 2 30 10 10.00
St Christopher's The Hall Prep 33 9 10.00
St David's College 2 24 9 10.00
Rosemead Prep 2 29 9 09.00
Warren Road Primary* 24 9 09.00
Rosemead Prep 3 23 8 08.00
Gordonbrock Primary* 26 8 08.00
Claremont Primary 3 26 7 08.00
Halstow Primary* 24 7 08.00
Ashgrove 23 6 08.00
St James's RC Primary* 33 7 06.00
Bishop Challoner 33 6 06.00
Blackheath Prep 2 16 3 06.00
Sydenham High 26 3 04.50
Fairlawn Primary* 26 3 04.50

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE...........................................................................................The top 3 (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final.
MINOR SCHOOLS.........The next 3 (IN RED) after the 2nd leg will qualify for the Minor Schools' Final (as long as they did not qualify for last year's Champions' League Final).
STATE CUP....................................................................................................The best 3 state school first teams not already qualified for a final.  Eligible teams marked *
CHESSFA CUP..................................................................The best 3 non-first teams (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams). 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Declan Dorman                                                  St David's College
Alexander Golshan                                                  Valley Primary
William Gough                                       Anthony Roper RC Primary
James Merriman                                          St James's RC Primary
Charlie Metcalfe                                                  Claremont Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

Schools' Individuals' Challenge:  Cross Table

Pos Name Code Grade 1 2 3 4 5 SCORE
1 914302G U b19+ w3+ b11+ w5+ w2+ 15
2 913843C 474E b10+ w8+ b6+ w9+ b1- 13
3 914288F U w4+ b1- w12+ b6+ w8+ 13
4 914287D U b3- w19+ b10+ w13+ b5+ 13
5 914301E U w14+ b12+ w7+ b1- w4- 11
6 914299L U b16+ b9+ w2- w3- b14+ 11
7 914286B U b21+ w13+ b5- b8- w18+ 11
8 914284J U w20+ b2- b15+ w7+ b3- 11
9 914268L 500 b15+ w6- b17+ b2- w12+ 11
10 914269B U w2- b22+ w4- w19+ b11+ 11
11 914108L 444E b17= w21+ w1- b18+ w10- 10
12 914285L U b18+ w5- b3- w15+ b9- 9
13 914271L U w22+ b7- w14= b4- b16= 9
14 914273D U b5- b16= b13= b17+ w6- 9
15 914290D U w9- b20+ w8- b12- b21+ 9
16 912792G 440X w6- w14= w18- b22+ w13= 9
17 914277A   w11= b18= w9- w14- b19= 8
18 912791E 460X w12- w17= b16+ w11- b7- 8
19 914283G   w1- b4- w20+ b10- w17= 8
20 913620E 420B b8- w15- b19- w21= b22+ 8
21 914265E 480 w7- b11- w22= b20= w15- 7
22 914300C U b13- w10- b21= w16- w20- 6

This print out was produced by Tournament Director for Windows (v7.5) which is available from
Neil Hayward, 85 Windsor Road, Swindon, Wiltshire. SN3 1LG. Tel: 01793 336941
www.tournamentdirector.co.uk

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Valley Primary 2 15+11 26.00
2 Alexandra Juniors 1 13x172% 22.36
3 Ivydale Primary 1 13x172% 22.36
4 Holy Innocents RC Primary 1 13x172% 22.36
5 Grange Primary 2 11+9 20.00
6 Solefield Prep 1 11x172% 18.92
7 Halstow Primary 1 11x172% 18.92
8 St Joseph's RC Primary 1 11x172% 18.92
9 Alfred Salter Primary 1 11x172% 18.92
10 Gordonbrock Primary 3 9+8 17.00
11 St Christopher's The Hall Prep 2 10+6 16.00
12 Ashgrove 2 9+7 16.00
13 Blackheath Prep 1 9x172% 15.48
14 Rosemead Prep 1 9x172% 15.48
15 Claremont Primary 1 8x172% 13.76
16 Fairlawn Primary 1 8x172% 13.76

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2016

GRADED FRIENDLY
4:  Thomas Duncan 1-3 Coco Ivory