CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250

CCF CUP 2015 - FIDE UNDER 1750
(1750-700)/7.5 = 140 ECF)
PRIZE FUND:  1st: 140,  2nd: 70,  3rd: 35,  4th: 15

25 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 1
June
8
June
15
June
22
June
29
June
6
July
13
July
SCORE
Jun 15 Jul 15 Jan14 Jul14
VIJAYAKUMAR Ananth (140 + Gold) 41 1654 1666 A139 - W (52) W (56) D (Bye) L (Bye) W (55) W (54) W (61) 18
BOZTAS Lana (70 + Silver) 53 1514 1524 A117 - W (42) L (61) L (47) W (49) W (57) W (56) W (50) 17
FOWLER Hugo  (25 + Bronze) 54 1513 1530 A116 - D (Bye) W (63) D (46) D (51) W (61) L (41) W (45) 16
AKEYA-PRICE Robert (25) 48 1541 1519 A120 - W (60) W (57) L (61) L (72) D (Bye) W (58) W (43) 16
FERNANDES Aaron 61 1419 1483 U - W (49) W (53) W (48) L (50) L (54) W (46) L (41) 15
KUMARESAN Darshan 50 1525 1577 A122 - D (Bye) W (55) W (51) W (61) L (Bye) D (59) L (53) 15
ITO-ARAMENDIA Alejandro 56 1502 1517 B110 - W (43) L (41) W (49) L (55) W (64) L (53) W (42) 15
GOLDING William 60 1431 1429 A110 - L (48) D (Bye) W (42) L (58) D (45) W (108) W (55) 15
RAGAVAN Pramoth 59 1485 1520 A132 - D (Bye) W (45) D (43) D (46) W (51) D (50) X (Bye) 14
ZHAO Haolin 46 1556 1559 A127 - D (55) W (62) D (54) D (59) D (43) L (61) D (58) 14
MILES Barry 51 1510 1489 A119 - W (64) W (47) L (50) D (54) L (59) L (43) W (57) 14
GLIDDON Daniel 43 1598 1592 A121 - L (56) W (44) D (59) D (Bye) D (46) W (51) L (48) 14
MORGAN Dave 58 1492 1516 B124 - L (47) D (42) W (45) W (60) D (Bye) L (48) D (46) 14
PRATLEY Ian 45 1571 1552 B129 - D (Bye) L (59) L (58) W (63) D (60) W (57) L (54) 13
CHUNG Jon-Man 42 1604 1544 A123 - L (53) D (58) L (60) W (52) D (Bye) W (55) L (56) 13
KHAN Qaiyum 55 1505 1534 A117 - D (46) L (50) W (62) W (56) L (41) L (42) L (60) 12
STONEMAN Ian 57 1499 1498 A121 - W (44) L (48) D (Bye) D (64) L (53) L (45) L (51) 11
CHIDIPOTHU Nikhil 64 1296 1331 C117 - L (51) D (Bye) W (44) D (57) L (56) L (65) L (63) 11
RUNDSTROM Kyle 63 1412 1386 D125 - D (Bye) L (54) L (Bye) L (45) L (65) L (62) W (64) 10
IFALORE Michael 44 1597 1493 A128 - L (57) L (43) L (64) L (65) W (62) D (Bye) L (52) 10
BULLOCK Lee 65 1515 1527 A130 - - (--) - (--) - (--) W (44) W (63) W (64) L (Bye) 10
DESAI Nilomi 47 (1555) 1558 A114 - W (58) L (51) W (53) X (Bye) D (Bye) Default L (Bye) 9
RAGAVAN Soumiya 62 1417 1389 A115 - D (Bye) L (46) L (55) L (Bye) L (44) W (63) X (Bye) 9
MORRIS-WESTON Robin 52 (1518) (1518) E109 - L (41) D (Bye) L (Bye) L (42) L (74) X (Bye) W (44) 9
O'NEILL Tom 49 1534 1505 D131 - L (61) W (X2) L (56) L (53) - (--) - (--) - (--) 6
GOLD Harry (Filler) 72 1420 1418 A094 - - (--) - (--) - (--) W (48) - (--) - (--) - (--) -
MAGUIRE James (Filler) X2 1368 1348 A100 - - (--) L (49) - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) -
CRAFER Adam (Filler) 74 1387 1373 A090 - - (--) - (--) - (--) - (--) W (52) - (--) - (--) -
GRAY David (Filler) 108 1143 1139 A065 - - (--) - (--) - (--) - (--) - (--) L (60) - (--) -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July list; Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August list
Rounds 1-5 will be submitted for the July 2015 ECF list; Rounds 6-7 will be in the January 2016 list.

RESULTS - ROUND 7
Monday 13 July Ananth Vijayakumar (15) Aaron Fernandes (14) 3-1
Monday 13 July Darshan Kumaresan (14) Lana Boztas (14) 1-3
Monday 13 July Daniel Gliddon (13) Robert Akeya-Price (13) 1-3
Monday 13 July Ian Pratley (12) Hugo Fowler (13) 1-3
Monday 13 July Jon-Man Chung (12) Alejandro Ito-Aramendia (12) 1-3
Monday 13 July Dave Morgan (12) Haolin Zhao (12) 2-2
Monday 13 July William Golding (12) Qaiyum Khan (11) 3-1
Monday 13 July Barry Miles (11) Ian Stoneman (10) 3-1
Monday 13 July Kyle Rundstrom (7) Nikhil Chidipothu (10) 3-1
Monday 13 July Michael Ifalore (9) Robin Morris-Weston (6) 1-3
RESULTS - ROUND 6
Monday 6 July Pramoth Ragavan (12) Darshan Kumaresan (13) 2-2
Monday 6 July Hugo Fowler (12) Ananth Vijayakumar (12) 1-3
Monday 6 July Aaron Fernandes (11) Haolin Zhao (11) 3-1
Monday 6 July Lana Boztas (11) Alejandro Ito-Aramendia (11) 3-1
Monday 6 July Robert Akeya-Price (10) Dave Morgan (11) 3-1
Monday 6 July Daniel Gliddon (10) Barry Miles (10) 3-1
Monday 6 July Qaiyum Khan (10) Jon-Man Chung (9) 1-3
Monday 6 July Ian Stoneman (9) Ian Pratley (9) 1-3
Monday 6 July William Golding (9) David Gray (FILLER) 3-1
Monday 6 July Nikhil Chidipothu (9) Lee Bullock (6) 1-3
Monday 6 July Kyle Rundstrom (6) Soumiya Ragavan (6) 1-3
RESULTS - ROUND 5
Monday 29 June Aaron Fernandes (10) Hugo Fowler (9) 1-3
Monday 29 June Ananth Vijayakumar (9) Qaiyum Khan (9) 3-1
Monday 29 June Barry Miles (9) Pramoth Ragavan (9) 1-3
Monday 29 June Haolin Zhao (9) Daniel Gliddon (8) 2-2
Monday 29 June Lana Boztas (8) Ian Stoneman (8) 3-1
Monday 29 June Alejandro Ito-Aramendia (8) Nikhil Chidipothu (8) 3-1
Monday 29 June Ian Pratley (7) William Golding (7) 2-2
Monday 29 June Robin Morris-Weston (5) Adam Crafer (Filler) 1-3
Monday 29 June Soumiya Ragavan (5) Michael Ifalore (4) 1-3
Monday 29 June Lee Bullock (3) Kyle Rundstrom (5) 3-1
RESULTS - ROUND 4
Monday 22 June Darshan Kumaresan (8) Aaron Fernandes (9) 3-1
Monday 22 June Harry Gold (FILLER) Robert Akeya-Price (7) 3-1
Monday 22 June Pramoth Ragavan (7) Haolin Zhao (7) 2-2
Monday 22 June Hugo Fowler (7) Barry Miles (7) 2-2
Monday 22 June Qaiyum Khan (6) Alejandro Ito-Aramendia (7) 3-1
Monday 22 June Nikhil Chidipothu (6) Ian Stoneman (6) 2-2
Monday 22 June Dave Morgan (6) William Golding (6) 3-1
Monday 22 June Tom O'Neill (5) Lana Boztas (5) 1-3
Monday 22 June Jon-Man Chung (4) Robin Morris-Weston (4) 3-1
Monday 22 June Kyle Rundstrom (4) Ian Pratley (4) 1-3
Monday 22 June Michael Ifalore (3) Lee Bullock (0) 1-3
RESULTS - ROUND 3
Monday 15 June Robert Akeya-Price (6) Aaron Fernandes (6) 1-3
Monday 15 June Barry Miles (6) Darshan Kumaresan (5) 1-3
Monday 15 June Haolin Zhao (5) Hugo Fowler (5) 2-2
Monday 15 June Daniel Gliddon (4) Pramoth Ragavan (5) 2-2
Monday 15 June Lana Boztas (4) Nilomi Desai (4) 1-3
Monday 15 June Alejandro Ito-Aramendia (4) Tom O'Neill (4) 3-1
Monday 15 June William Golding (3) Jon-Man Chung (3) 3-1
Monday 15 June Ian Pratley (3) Dave Morgan (3) 1-3
Monday 15 June Qaiyum Khan (3) Soumiya Ragavan (3) 3-1
Monday 15 June Nikhil Chidipothu (3) Michael Ifalore (2) 3-1
RESULTS - ROUND 2
Monday 8 June Alejandro Ito-Aramendia (3) Ananth Vijayakumar (2) 1-3
Monday 8 June Nilomi Desai (3) Barry Miles (3) 1-3
Monday 8 June Ian Stoneman (3) Robert Akeya-Price (3) 1-3
Monday 8 June Aaron Fernandes (3) Lana Boztas (3) 3-1
Monday 8 June Pramoth Ragavan (2) Ian Pratley (2) 3-1
Monday 8 June Soumiya Ragavan (2) Haolin Zhao (2) 1-3
Monday 8 June Darshan Kumaresan (2) Qaiyum Khan (2) 3-1
Monday 8 June Hugo Fowler (2) Kyle Rundstrom (2) 3-1
Monday 8 June Jon-Man Chung (1) Dave Morgan (1) 2-2
Monday 8 June Michael Ifalore (1) Daniel Gliddon (1) 1-3
Monday 8 June Tom O'Neill (1) James Maguire (FILLER) 3-1
RESULTS - ROUND 1
Monday 1 June Ananth Vijayakumar Robin Morris-Weston 3-1
Monday 1 June Lana Boztas Jon-Man Chung 3-1
Monday 1 June Daniel Gliddon Alejandro Ito-Aramendia 1-3
Monday 1 June Ian Stoneman Michael Ifalore 3-1
Monday 1 June Haolin Zhao Qaiyum Khan 2-2
Monday 1 June Dave Morgan Nilomi Desai 1-3
Monday 1 June Robert Akeya-Price William Golding 3-1
Monday 1 June Aaron Fernandes Tom O'Neill 3-1
Monday 1 June Barry Miles Nikhil Chidipothu 3-1
ROUND 5 - PAIRINGS
Monday 29 June Aaron Fernandes (10)  Hugo Fowler (9) 19-30
Monday 29 June Ananth Vijayakumar (9) Qaiyum Khan (9) 19-30
Monday 29 June Barry Miles (9) Pramoth Ragavan (9) 19-30
Monday 29 June Haolin Zhao (9) Daniel Gliddon (8) 19-30
Monday 29 June Lana Boztas (8) Ian Stoneman (8) 19-30
Monday 29 June Alejandro Ito-Aramendia (8) Nikhil Chidipothu (8) 19-30
Monday 29 June Ian Pratley (7) William Golding (7) 19-30
Monday 29 June Robin Morris-Weston (5) James Maguire (Filler) 19-30
Monday 29 June Soumiya Ragavan (5) Michael Ifalore (4) 19-30
Monday 29 June Lee Bullock (3) Kyle Rundstrom (5) 19-30