CHESS HOME PAGE           CHESS CLUB HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE        ALL-PLAY-ALL
ELITE        UNDER 2000        UNDER 1750        UNDER 1500        UNDER 1250

CCF CUP 2015 - ELITE SECTION
PRIZE FUND:  1st: 140,  2nd: 70,  3rd: 35

10 PLAYERS REF FIDE RATING ECF GRADE 1
June
8
June
15
June
22
June
29
June
6
July
13
July
SCORE
Jun15 Jul15 Jan15 Jul15
SNAPE Ian (140 + Gold) 01 2147 2174 A199 - W (05) W (08) W (02) W (06) W (09) W (04) W (07) 21
LOCK Gavin (70 + Silver) 02 2140 2134 A202 - W (07) W (10) L (01) D (08) W (03) W (09) D (06) 17
BRIGGS Nick (12 + Bronze) 06 1987 1992 A189 - D (Bye) W (03) D (09) L (01) L (Bye) W (08) D (02) 14
ANBUKUMAR Hajane (12) 09 1933 1996 A168 - D (Bye) D (05) D (06) W (07) L (01) L (02) W (08) 14
ATAKO Chino (12) 04 2064 2056 A187 - L (08) D (Bye) L (Bye) W (10) W (07) L (01) W (03) 14
GIBBS Dominic 08 1937 1965 A176 - W (04) L (01) W (03) D (02) D (10) L (06) L (09) 13
OPENSHAW David 10 1878 1881 A163 - W (X1) L (02) D (Bye) L (04) D (08) L (03) D (22) 12
GOLDING Alex 07 1972 1963 A180 - L (02) D (Bye) W (05) L (09) L (04) W (X4) L (01) 12
FOSTER James 03 2083 2060 D183 - D (Bye) L (06) L (08) W (X3) L (02) W (10) L (04) 12
KALAIYALAHAN Akshaya 05 2043 1999 A197 - L (01) D (09) L (07) D (Bye) - - - 4
ANILKUMAR Anantha 22 1859 1838 A172 - - - - - - - D (10) -
DARVILLE Matt (Filler) X1 1842 1833 B163 - L (10) - - - - - - -
EDWARDS Nick (Filler) X3 1803 1800 A162 - - - - L (03) - - - -
BARKER Keith (Filler) X4 1581 1581 C136 - - - - - - L (07) - -

Rounds 1-4 will be submitted for the 1 July list; Rounds 5-7 will be submitted for the 1 August list
Rounds 1-5 will be submitted for the July 2015 ECF list; Rounds 6-7 will be in the January 2016 list.

RESULTS - ROUND 7
Monday 6 July Ian Snape (18) Alex Golding (11) 3-1
Monday 6 July Nick Briggs (12) Gavin Lock (15) 2-2
Monday 6 July Hajane Anbukumar (11) Dominic Gibbs (12) 3-1
Monday 6 July James Foster (11) Chino Atako (11) 1-3
Monday 6 July Anantha Anilkumar (Filler from u2000) David Openshaw (10) 2-2
RESULTS - ROUND 6
Monday 6 July Ian Snape (15) Chino Atako (10) 3-1
Monday 6 July Gavin Lock (12) Hajane Anbukumar (10) 3-1
Monday 6 July Dominic Gibbs (11) Nick Briggs (9) 1-3
Monday 6 July David Openshaw (9) James Foster (8) 1-3
Monday 6 July Alex Golding (8) Keith Barker (Filler) 3-1
RESULTS - ROUND 5
Monday 29 June Hajane Anbukumar (9) Ian Snape (12) 1-3
Monday 29 June Dominic Gibbs (9) David Openshaw (7) 2-2
Monday 29 June James Foster (7) Gavin Lock (9) 1-3
Monday 29 June Chino Atako (7) Alex Golding (7) 3-1
RESULTS - ROUND 4
Monday 22 June Nick Briggs (7) Ian Snape (9) 1-3
Monday 22 June Gavin Lock (7) Dominic Gibbs (7) 2-2
Monday 22 June Alex Golding (6) Hajane Anbukumar (6) 1-3
Monday 22 June David Openshaw (6) Chino Atako (4) 1-3
Monday 22 June Nick Edwards (Filler) James Foster (4) 1-3
RESULTS - ROUND 3
Monday 15 June Ian Snape (6) Gavin Lock (6) 3-1
Monday 15 June Hajane Anbukumar (4) Nick Briggs (5) 2-2
Monday 15 June James Foster (3) Dominic Gibbs (4) 1-3
Monday 15 June Akshaya Kalaiyalahan (3) Alex Golding (3) 1-3
RESULTS - ROUND 2
Monday 8 June Dominic Gibbs (3) Ian Snape (3) 1-3
Monday 8 June Gavin Lock (3) David Openshaw (3) 3-1
Monday 8 June Nick Briggs (2) James Foster (2) 3-1
Monday 8 June Akshaya Kalaiyalahan (1) Hajane Anbukumar (2) 2-2
RESULTS - ROUND 1
Monday 1 June Ian Snape Akshaya Kalaiyalahan 3-1
Monday 1 June Alex Golding Gavin Lock 1-3
Monday 1 June Chino Atako Dominic Gibbs 1-3
Monday 1 June David Openshaw Matt Darville (FILLER) 3-1