Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2014-5
Middlesex - 1st Leg: Sunday 30 November

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Belmont Primary Amitai Nachmany Daniel Kammerling Daniel Egedbashian Yedige Yerkassynov
Grazebrook Primary 1 Campbell Douglas Sam Foxell Ethan Price Ilya Osborne Sandford
Grazebrook Primary 2 Stephen Wilks Efe Tavukcu-Aksac Francis Jack Reuben Carter
North West London Jewish Day Samzi Tishler Aaron Breslauer Karel Ohana Gabriella Laderman
Oratory RC Primary 1 Xander Nghiem Jacob Lang Amanze Obihara Bertie Van Bilderbeek
Oratory RC Primary 2 Valerio Altissimo Christian Hopkes Alexander Blonski-Rulach Marc Tiberghien
The Beacon Prep Mate Mahmoud Harlan Marr-Johnson Charlie Hobley Adam Overy
Independent Jewish Day R1-3 see Newton Prep see Newton Prep Gabriel Glass Eliyahu Cohen
R4-5 Jonathan Cohen
Newton Prep R1-3 Liberty Nghiem Coco Nghiem see Independent Jewish Day see Independent Jewish Day
R4-5: see Independent Jewish Day

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2014 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Grazebrook Primary 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 The Beacon Prep
Grazebrook Primary 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Oratory RC Primary 1
Belmont Primary 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JT: Independent Jewish Day / Newton Prep
Oratory RC Primary 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 North West London Jewish Day

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2014 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
North West London Jewish Day 1 0 0 1-2 0 1 1 Grazebrook Primary 2
JT: Independent Jewish Day / Newton Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Grazebrook Primary 1
The Beacon Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Belmont Primary
Oratory RC Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Oratory RC Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2014 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Grazebrook Primary 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 The Beacon Prep
Grazebrook Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Oratory RC Primary
Belmont Primary 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 North West London Jewish Day
Oratory RC Primary 2 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 JT: Independent Jewish Day / Newton Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2014 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Grazebrook Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Grazebrook Primary 1
The Beacon Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Oratory RC Primary 2
North West London Jewish 1 0 1 2-1 0 1 0 JT: Independent Jewish Day / Newton Prep
Oratory RC Primary 1 1 0 2-1 0 0 1 Belmont Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

MIDDLESEX -  AUTUMN TERM 2014 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Grazebrook Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 North West London Jewish Day
Oratory RC Primary 1 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 The Beacon Prep
JT: Independent Jewish Day / Newton Prep 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 Grazebrook Primary 2
Belmont Primary 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Oratory RC Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Grazebrook Primary 1 02 2 07 5 08 8 05 11 03 14 04 40 18 14
2 The Beacon Prep 07 2 02 5 01 8 03 11 06 14 05 40 16 14
3 Grazebrook Primary 2 03 3 05 6 04 7 07 8 02 10 08 34 9 10
4 North West London Jewish Day 04 3 06 4 03 6 01 9 08 10 02 32 9 10
5 Oratory RC Primary 1 05 1 03 4 06 5 02 8 01 9 07 27 7 9
6 Oratory RC Primary 2 06 1 04 2 05 4 08 5 07 8 01 20 7 8
7 JT: Independent Jewish Day / Newton Prep 08 2 01 3 02 5 06 6 04 8 03 24 6 8
8 Belmont Primary 01 2 08 3 07 5 04 6 05 7 06 23 6 7

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

MIDDLESEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE - AFTER 1st LEG
Grazebrook Primary 1 18 14.00
The Beacon Prep 16 14.00
Grazebrook Primary 2 9 10.00
North West London Jewish Day 9 10.00
Oratory RC Primary 1 7 09.00
Oratory RC Primary 2 7 08.00
Belmont Primary 6 07.00
Independent Jewish Day 2 03.75
Newton Prep 5 02.25

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE: The top team (IN GOLD) after the 2nd leg will qualify for the main Champions' League Final. 
MINOR SCHOOLS: The next team (IN BLUE) after the 2nd leg will qualify for the Minor Schools' Final (as long as they did not qualify for last year's Champions' League Final).
CHESSFA CUP: The best non-first team (IN RED) after the 2nd Leg will qualify for the Chessfa Cup Final (for non-1st teams). 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Mate Mahmoud                                      The Beacon Prep
Harlan Marr-Johnson                              The Beacon Prep
Ilya Osborne Sandford                       Grazebrook Primary
Ethan Price                                        Grazebrook Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

Cross Table

  Pairings for round:  1  2  3  4  5 
Pos Name Code Grade 1 2 3 4 5 A B C D
1 913631K 480  w9+ w3+ b2= b4+ w6+ 4 5 2628 526
 
2 913650C 480  bye+ w8+ w1= b3= b5= 3 4 1964 491
3 913393J 478E w7+ b1- w6+ w2= b9+ 3 5 2530 506
 
4 913637L 490  w6= b9+ b7= w1- b8+ 3 5 2466 493
 
5 913638B 490  b8- b6- bye+ w9+ w2= 2 4 1876 469
 
6 912287E 500* b4= w5+ b3- w8= b1- 2 5 2354 471
 
7 913641B 490  b3- bye+ w4= 1 2 918 459
8 912975D 466E w5+ b2- w9- b6= w4- 1 5 2340 468
 
9 911918J 480E b1- w4- b8+ b5- w3- 1 5 2254 451

Index: 
A = Player's score 
B = Number of graded games played 
C = Total grading points 
D = Performance Grade

Note: The performance grades are for guidance only. They are based on the players' grades shown on the cross table.

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Oratory RC Primary 1 12x172% 20.64
2 Grazebrook Primary 3 12+10 22.50
3 Belmont Primary 2 14+8 22.00
4 Bousfield Primary 1 9x172% 15.48
5 North West London Jewish Day 1 7x172% 12.04
6 Independent Jewish Day 1 6x172% 10.32

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015

GRADED FRIENDLIES
1:  Edmund O'Callaghan       1-3     Michael Freeman
2:  Jonathan Cohen               1-3     Michael Freeman
3:  Lottie Clarke                     1-3     Michael Freeman

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2015