CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE         
 CCF CHAMPIONS' LEAGUE CHESS: SEASON 2013-14
FINALS - Monday 5 May 2014

CHAMPIONS' LEAGUE FINAL

P

W

D

L

F

A

G.D

PT

1

Cumnor House Prep 1

7 6 1 0 22˝ +17 20

2

The Hawthorns Prep 1

7 5 1 1 21˝ +15 18

3

Park Hill Juniors 1

7

5 1 1 19˝ +11 18

4

Dulwich College Juniors 1

7 3 2 2 15˝ 12˝ +3 15

5

Warren Road Primary 1

7 2 2 3 12 16 -4 13

6

Garfield Primary 1

7 1 2 4 18˝ -9 11

7

St David's Prep 1

7 1 0 6 5 23 -18 9

8

Grazebrook Primary 1

7 0 1 6 21˝ -15 8

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

11-00

ROUND 1 CHAMPIONS’ LEAGUE

11-50

BOARD

GARFIELD PRIMARY PARK HILL JUNIORS 1 ˝-3˝

1-a

Siddarth Nair (Cap) Alejandro Ito-Aramendia 0-1

1-b

Adhil Sunilkumar Aurideep Nayak (Cap)

0-1

1-c

Jahan Jawaid Nikhil Chidipothu

0-1

1-d

Mayuran Suthershan Srikar Namireddy

˝-˝

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 1 CUMNOR HOUSE PREP 1 1˝-2˝

2-a

Oliver Howell (Cap) Robert Akeya-Price ˝-˝

2-b

Caspian Fowler Michael Ifalore (Cap)

1-0

2-c

Vikram Sengupta Arjun Gobiraj

0-1

2-d

William Pye Daniel Warren

0-1

BOARD

ST DAVID'S PREP 1 GRAZEBROOK PRIMARY 2˝-1˝

3-a

Daniel Yendall (Cap) Milo McDermott 1-0

3-b

Harvey Eaton Campbell Douglas (Cap)

0-1

3-c

Samuel Gower-Smith Ethan Price

1-0

3-d

Ben Shepherd Ilya Osborne Sandford

˝-˝

BOARD

DULWICH COLLEGE JUNIORS WARREN ROAD PRIMARY 2-2

4-a

Gaurav Kocher (Cap) Moad Shamekh (Cap) 1-0

4-b

CL Team 7- Board 2 Yong Gui Wang

0-1

4-c

Sachin Wadhawani Shaun Pasari

0-1

4-d

Ryan Malik Rhys Davies

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

12-00

ROUND 2 CHAMPIONS’ LEAGUE

12-50

BOARD

CUMNOR HOUSE PREP 1 ST DAVID'S PREP 1 4-0

1-a

Robert Akeya-Price Daniel Yendall (Cap) 1-0

1-b

Michael Ifalore (Cap) Harvey Eaton 1-0

1-c

Arjun Gobiraj Samuel Gower-Smith 1-0

1-d

Daniel Warren Ben Shepherd 1-0

BOARD

GRAZEBROOK PRIMARY DULWICH COLLEGE JUNIORS 1-3

2-a

Milo McDermott Gaurav Kocher (Cap) 0-1

2-b

Campbell Douglas (Cap) Tobias Albrecht

1-0

2-c

Ethan Price Sachin Wadhawani

0-1

2-d

Ilya Osborne Sandford Ryan Malik

0-1

BOARD

WARREN ROAD PRIMARY GARFIELD PRIMARY 2-2

3-a

Moad Shamekh (Cap) Siddarth Nair (Cap) 1-0

3-b

Yong Gui Wang Adhil Sunilkumar

0-1

3-c

Shaun Pasari Jahan Jawaid

1-0

3-d

Rhys Davies Mayuran Suthershan

0-1

BOARD

PARK HILL JUNIORS 1 THE HAWTHORNS PREP 1 2-2

4-a

Alejandro Ito-Aramendia Oliver Howell (Cap) 0-1

4-b

Aurideep Nayak (Cap) Caspian Fowler

0-1

4-c

Nikhil Chidipothu Vikram Sengupta

1-0

4-d

Srikar Namireddy William Pye

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

13-00

ROUND 3 CHAMPIONS’ LEAGUE

13-50

BOARD

GRAZEBROOK PRIMARY WARREN ROAD PRIMARY 1-3

1-a

Milo McDermott Moad Shamekh (Cap) 0-1

1-b

Campbell Douglas (Cap) Yong Gui Wang

1-0

1-c

Ethan Price Shaun Pasari

0-1

1-d

Ilya Osborne Sandford Rhys Davies

0-1

BOARD

GARFIELD PRIMARY THE HAWTHORNS PREP 1 0-4

2-a

Siddarth Nair (Cap) Oliver Howell (Cap) 0-1

2-b

Adhil Sunilkumar Caspian Fowler

0-1

2-c

Jahan Jawaid Vikram Sengupta

0-1

2-d

Mayuran Suthershan William Pye

0-1

BOARD

PARK HILL JUNIORS 1 CUMNOR HOUSE PREP 1 1-3

3-a

Alejandro Ito-Aramendia  Robert Akeya-Price 0-1

3-b

Aurideep Nayak (Cap) Michael Ifalore (Cap)

0-1

3-c

Nikhil Chidipothu Arjun Gobiraj

1-0

3-d

Srikar Namireddy Daniel Warren

0-1

BOARD

ST DAVID'S PREP 1 DULWICH COLLEGE JUNIORS 0-4

4-a

Daniel Yendall (Cap) Gaurav Kocher (Cap) 0-1

4-b

Harvey Eaton Tobias Albrecht

0-1

4-c

Samuel Gower-Smith Sachin Wadhawani

0-1

4-d

Ben Shepherd Ryan Malik

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

14-00

ROUND 4 CHAMPIONS’ LEAGUE

14-50

BOARD

DULWICH COLLEGE JUNIORS GARFIELD PRIMARY 2˝-1˝

1-a

Gaurav Kocher (Cap) Siddarth Nair (Cap) 1-0

1-b

Tobias Albrecht Adhil Sunilkumar

˝-˝

1-c

Sachin Wadhawani Jahan Jawaid

0-1

1-d

Ryan Malik Mayuran Suthershan

1-0

BOARD

WARREN ROAD PRIMARY PARK HILL JUNIORS 1 1-3

2-a

Moad Shamekh (Cap) Alejandro Ito-Aramendia 0-1

2-b

Yong Gui Wang Aurideep Nayak (Cap)

1-0

2-c

Shaun Pasari Nikhil Chidipothu

0-1

2-d

Rhys Davies Srikar Namireddy

0-1

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 1 ST DAVID'S PREP 1 4-0

3-a

Oliver Howell (Cap) Daniel Yendall (Cap) 1-0

3-b

Caspian Fowler Harvey Eaton

1-0

3-c

Vikram Sengupta Samuel Gower-Smith

1-0

3-d

William Pye CL Team 5 -  Board 4

1-0

BOARD

CUMNOR HOUSE PREP 1 GRAZEBROOK PRIMARY 4-0

4-a

Robert Akeya-Price Milo McDermott 1-0

4-b

Michael Ifalore (Cap) Campbell Douglas (Cap)

1-0

4-c

Arjun Gobiraj Ethan Price

1-0

4-d

Daniel Warren Ilya Osborne Sandford

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

15-00

ROUND 5 CHAMPIONS’ LEAGUE

15-50

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 1 GRAZEBROOK PRIMARY 4-0

1-a

Oliver Howell (Cap) Milo McDermott 1-0

1-b

Caspian Fowler Campbell Douglas (Cap)

1-0

1-c

Vikram Sengupta Ethan Price

1-0

1-d

William Pye Ilya Osborne Sandford

1-0

BOARD

ST DAVID'S PREP 1 WARREN ROAD PRIMARY 1-3

2-a

Daniel Yendall (Cap) Moad Shamekh (Cap) 0-1

2-b

Harvey Eaton Yong Gui Wang

0-1

2-c

Samuel Gower-Smith Shaun Pasari

0-1

2-d

Ben Shepherd Rhys Davies

1-0

BOARD

DULWICH COLLEGE JUNIORS PARK HILL JUNIORS 1 1-3

3-a

Gaurav Kocher (Cap) Alejandro Ito-Aramendia 0-1

3-b

Tobias Albrecht Aurideep Nayak (Cap)

0-1

3-c

Sachin Wadhawani Nikhil Chidipothu

0-1

3-d

Ryan Malik Srikar Namireddy

1-0

BOARD

GARFIELD PRIMARY CUMNOR HOUSE PREP 1 1-3

4-a

Siddarth Nair (Cap) Robert Akeya-Price 0-1

4-b

Adhil Sunilkumar Michael Ifalore (Cap)

0-1

4-c

Jahan Jawaid Arjun Gobiraj

1-0

4-d

Mayuran Suthershan Daniel Warren

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

16-00

ROUND 6 CHAMPIONS’ LEAGUE

16-50

BOARD

CUMNOR HOUSE PREP 1 DULWICH COLLEGE JUNIORS 2-2

1-a

Robert Akeya-Price Gaurav Kocher (Cap) 0-1

1-b

Michael Ifalore (Cap) Tobias Albrecht

1-0

1-c

Arjun Gobiraj Sachin Wadhawani

0-1

1-d

Daniel Warren Ryan Malik

1-0

BOARD

PARK HILL JUNIORS 1 ST DAVID'S PREP 1 4-0

2-a

Alejandro Ito-Aramendia  Daniel Yendall (Cap) 1-0

2-b

Aurideep Nayak (Cap) Harvey Eaton

1-0

2-c

Nikhil Chidipothu Samuel Gower-Smith

1-0

2-d

Srikar Namireddy Ben Shepherd

1-0

BOARD

GRAZEBROOK PRIMARY GARFIELD PRIMARY 2-2

3-a

Milo McDermott Siddarth Nair (Cap) 0-1

3-b

Campbell Douglas (Cap) Adhil Sunilkumar

0-1

3-c

Ethan Price Jahan Jawaid

1-0

3-d

Ilya Osborne Sandford Mayuran Suthershan

1-0

BOARD

WARREN ROAD PRIMARY THE HAWTHORNS PREP 1 1-3

4-a

Moad Shamekh (Cap) Oliver Howell (Cap) 0-1

4-b

Yong Gui Wang Caspian Fowler

0-1

4-c

Shaun Pasari Vikram Sengupta

1-0

4-d

Rhys Davies William Pye

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

17-00

ROUND 7 CHAMPIONS’ LEAGUE

17-50

BOARD

PARK HILL JUNIORS 1 GRAZEBROOK PRIMARY 3-1

1-a

Alejandro Ito-Aramendia  Milo McDermott 1-0

1-b

Aurideep Nayak (Cap) Campbell Douglas (Cap)

0-1

1-c

Nikhil Chidipothu Ethan Price

1-0

1-d

Srikar Namireddy Ilya Osborne Sandford

1-0

BOARD

CUMNOR HOUSE PREP 1 WARREN ROAD PRIMARY 4-0

2-a

Robert Akeya-Price Moad Shamekh (Cap) 1-0

2-b

Michael Ifalore (Cap) Yong Gui Wang

1-0

2-c

Arjun Gobiraj Shaun Pasari

1-0

2-d

Daniel Warren Rhys Davies

1-0

BOARD

GARFIELD PRIMARY ST DAVID'S PREP 1 2˝-1˝

3-a

Siddarth Nair (Cap) Daniel Yendall (Cap) 1-0

3-b

Adhil Sunilkumar Harvey Eaton

1-0

3-c

Jahan Jawaid Samuel Gower-Smith

0-1

3-d

Mayuran Suthershan Ben Shepherd

˝-˝

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 1 DULWICH COLLEGE JUNIORS 3-1

4-a

Oliver Howell (Cap) Gaurav Kocher (Cap) 1-0

4-b

Caspian Fowler Tobias Albrecht

0-1

4-c

Vikram Sengupta Sachin Wadhawani

1-0

4-d

William Pye Ryan Malik

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

MINOR SCHOOLS’ FINAL

P

W

D

L

F

A

G.D

PT

1

Claremont Primary 1

7

6

1

0

25

3

+22

20

2

West Wimbledon Primary 1

7

4

2

1

17

11

+6

17

3

The Hawthorns Prep 2

7

4

1

2

18

10

+8

16

4

St Christopher's The Hall Prep 1

7

2

5

0

16˝

11˝

+5

16

5

Caterham Prep 1

7

2

1

4

10˝

17˝

-7

12

6

Cumnor House Prep 2

7

1

2

4

10

18

-8

11

7

Oasis Academy Primary (SP) 1

7

1

2

4

19˝

-11

11

8

Belmont Primary

7

0

2

5

6˝

21˝

-15

9

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

11-00

ROUND 1 MINOR SCHOOLS’

11-50

BOARD

BELMONT PRIMARY

WEST WIMBLEDON PRIMARY 1

1-3

1-a

Dylan Baxter (Cap) Geemini Hewamana

1-0

1-b

Amitai Nachmany Alina Imykshenova (Cap)

0-1

1-c

Niall Whelan Jiaxuan Lee

0-1

1-d

Yedige Yerkassynov Kavika Hewamana

0-1

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 2

CATERHAM PREP

4-0

2-a

Ben Briggs (Cap) Cameron Hudson

1-0

2-b

Bernadette Cheng-Whitehead Justin Deale (Cap)

1-0

2-c

Kathryn Boyd Patrick Agnew

1-0

2-d

Laurence Williams Ferdy Clark

1-0

BOARD

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 1

CUMNOR HOUSE PREP 2

2˝-1˝

3-a

Jacob Scarse (Cap) Matthew Hoy (Cap)

1-0

3-b

Camron Anson Sulaiman Iqbal

0-1

3-c

Sheun Shoyebi Haran Fernando

1-0

3-d

Rehan Baig Daniel Tollit

˝-˝

BOARD

CLAREMONT PRIMARY 1

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 1

2-2

4-a

Kimball Catling (Cap) Charles Presland (Cap)

1-0

4-b

Efe Shimwell Dominic Coates

0-1

4-c

Charlie Metcalfe Beth Warner

1-0

4-d

Matthew Dubery Navaneeth Madhavan

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

12-00

ROUND 2 MINOR SCHOOLS’

12-50

BOARD

CATERHAM PREP

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 1

3-1

1-a

Cameron Hudson Jacob Scarse (Cap)

1-0

1-b

Justin Deale (Cap) Camron Anson

1-0

1-c

Patrick Agnew Sheun Shoyebi

1-0

1-d

Ferdy Clark Rehan Baig

0-1

BOARD

CUMNOR HOUSE PREP 2

CLAREMONT PRIMARY 1

0-4

1

Matthew Hoy (Cap) Kimball Catling (Cap)

0-1

2-b

Sulaiman Iqbal Efe Shimwell

0-1

2-c

Haran Fernando Charlie Metcalfe

0-1

2-d

Daniel Tollit Matthew Dubery

0-1

BOARD

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 1

BELMONT PRIMARY

3-1

3-a

Charles Presland (Cap) Dylan Baxter (Cap)

0-1

3-b

Dominic Coates Amitai Nachmany

1-0

3-c

Beth Warner Niall Whelan

1-0

3-d

Navaneeth Madhavan Yedige Yerkassynov

1-0

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 1

THE HAWTHORNS PREP 2

3-1

4-a

Geemini Hewamana Ben Briggs (Cap)

0-1

4-b

Alina Imykshenova (Cap) Bernadette Cheng-Whitehead

1-0

4-c

Jiaxuan Lee Kathryn Boyd

1-0

4-d

Kavika Hewamana Laurence Williams

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

13-00

ROUND 3 MINOR SCHOOLS’

13-50

BOARD

CUMNOR HOUSE PREP 2

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 1

2-2

1-a

Matthew Hoy (Cap) Charles Presland (Cap)

1-0

1-b

Sulaiman Iqbal Dominic Coates

0-1

1-c

Haran Fernando Beth Warner

0-1

1-d

Daniel Tollit Navaneeth Madhavan

1-0

BOARD

BELMONT PRIMARY

THE HAWTHORNS PREP 2

˝-3˝

1

Dylan Baxter (Cap) Ben Briggs (Cap)

˝-˝

2-b

Amitai Nachmany Bernadette Cheng-Whitehead

0-1

2-c

Niall Whelan Kathryn Boyd

0-1

2-d

Yedige Yerkassynov Laurence Williams

0-1

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 1

CATERHAM PREP

2-2

3-a

Geemini Hewamana Cameron Hudson

0-1

3-b

Alina Imykshenova (Cap) Justin Deale (Cap)

0-1

3-c

Jiaxuan Lee Patrick Agnew

1-0

3-d

Kavika Hewamana Ferdy Clark

1-0

BOARD

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 1

CLAREMONT PRIMARY 1

0-4

4-a

Jacob Scarse (Cap) Kimball Catling (Cap)

0-1

4-b

Camron Anson Efe Shimwell

0-1

4-c

Sheun Shoyebi Charlie Metcalfe

0-1

4-d

Rehan Baig Matthew Dubery

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

14-00

ROUND 4 MINOR SCHOOLS’

14-50

BOARD

CLAREMONT PRIMARY 1

BELMONT PRIMARY

4-0

1-a

Kimball Catling (Cap) Dylan Baxter (Cap)

1-0

1-b

Efe Shimwell Amitai Nachmany

1-0

1-c

Charlie Metcalfe Niall Whelan

1-0

1-d

Matthew Dubery Yedige Yerkassynov

1-0

BOARD

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 1

WEST WIMBLEDON PRIMARY 1

2-2

1

Charles Presland (Cap) Geemini Hewamana

1-0

2-b

Dominic Coates Alina Imykshenova (Cap)

1-0

2-c

Beth Warner Jiaxuan Lee

0-1

2-d

Navaneeth Madhavan Kavika Hewamana

0-1

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 2

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 1

4-0

3-a

Ben Briggs (Cap) Jacob Scarse (Cap)

1-0

3-b

Bernadette Cheng-Whitehead Camron Anson

1-0

3-c

Kathryn Boyd Sheun Shoyebi

1-0

3-d

Laurence Williams Rehan Baig

1-0

BOARD

CATERHAM PREP

CUMNOR HOUSE PREP 2

1-3

4-a

Cameron Hudson Matthew Hoy (Cap)

0-1

4-b

Justin Deale (Cap) Sulaiman Iqbal

1-0

4-c

Patrick Agnew Haran Fernando

0-1

4-d

Ferdy Clark Daniel Tollit

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

15-00

ROUND 5 MINOR SCHOOLS’

15-50

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 2

CUMNOR HOUSE PREP 2

2˝-1˝

1-a

Ben Briggs (Cap) Matthew Hoy (Cap)

0-1

1-b

Bernadette Cheng-Whitehead Sulaiman Iqbal

˝-˝

1-c

Kathryn Boyd Haran Fernando

1-0

1-d

Laurence Williams Daniel Tollit

1-0

BOARD

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 1

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 1

2-2

1

Jacob Scarse (Cap) Charles Presland (Cap)

1-0

2-b

Camron Anson Dominic Coates

0-1

2-c

Sheun Shoyebi Beth Warner

0-1

2-d

Rehan Baig Navaneeth Madhavan

1-0

BOARD

CLAREMONT PRIMARY 1

WEST WIMBLEDON PRIMARY 1

4-0

3-a

Kimball Catling (Cap) Geemini Hewamana

1-0

3-b

Efe Shimwell Alina Imykshenova (Cap)

1-0

3-c

Charlie Metcalfe Jiaxuan Lee

1-0

3-d

Matthew Dubery Kavika Hewamana

1-0

BOARD

BELMONT PRIMARY

CATERHAM PREP

0-4

4-a

Dylan Baxter (Cap) Cameron Hudson

0-1

4-b

Amitai Nachmany Justin Deale (Cap)

0-1

4-c

Niall Whelan Patrick Agnew

0-1

4-d

Yedige Yerkassynov Ferdy Clark

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

16-00

ROUND 6 MINOR SCHOOLS’

16-50

BOARD

CATERHAM PREP

CLAREMONT PRIMARY 1

0-4

1-a

Cameron Hudson Kimball Catling (Cap)

0-1

1-b

Justin Deale (Cap) Efe Shimwell

0-1

1-c

Patrick Agnew Charlie Metcalfe

0-1

1-d

Ferdy Clark Matthew Dubery

0-1

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 1

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 1

1-3

1

Geemini Hewamana Jacob Scarse (Cap)

0-1

2-b

Alina Imykshenova (Cap) Camron Anson

1-0

2-c

Jiaxuan Lee Sheun Shoyebi

1-0

2-d

Kavika Hewamana Rehan Baig

1-0

BOARD

CUMNOR HOUSE PREP 2

BELMONT PRIMARY

2-2

3-a

Matthew Hoy (Cap) Dylan Baxter (Cap)

0-1

3-b

Sulaiman Iqbal Amitai Nachmany

1-0

3-c

Haran Fernando Niall Whelan

1-0

3-d

Daniel Tollit Yedige Yerkassynov

0-1

BOARD

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 1

THE HAWTHORNS PREP 2

2-2

4-a

Charles Presland (Cap) Ben Briggs (Cap)

0-1

4-b

Dominic Coates Bernadette Cheng-Whitehead

1-0

4-c

Beth Warner Kathryn Boyd

1-0

4-d

Navaneeth Madhavan Laurence Williams

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

17-00

ROUND 7 MINOR SCHOOLS’

17-50

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 1

CUMNOR HOUSE PREP 2

4-0

1-a

Geemini Hewamana Matthew Hoy (Cap)

1-0

1-b

Alina Imykshenova (Cap) Sulaiman Iqbal

1-0

1-c

Jiaxuan Lee Haran Fernando

1-0

1-d

Kavika Hewamana Daniel Tollit

1-0

BOARD

CATERHAM PREP

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 1

˝-3˝

1

Cameron Hudson Charles Presland (Cap)

0-1

2-b

Justin Deale (Cap) Dominic Coates

˝-˝

2-c

Patrick Agnew Beth Warner

0-1

2-d

Ferdy Clark Navaneeth Madhavan

0-1

BOARD

BELMONT PRIMARY

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 1

2-2

3-a

Dylan Baxter (Cap) Jacob Scarse (Cap)

1-0

3-b

Amitai Nachmany Camron Anson

1-0

3-c

Niall Whelan Sheun Shoyebi

0-1

3-d

Yedige Yerkassynov Rehan Baig

0-1

BOARD

THE HAWTHORNS PREP 2

CLAREMONT PRIMARY 1

1-3

4-a

Ben Briggs (Cap) Kimball Catling (Cap)

1-0

4-b

Bernadette Cheng-Whitehead Efe Shimwell

0-1

4-c

Kathryn Boyd Charlie Metcalfe

0-1

4-d

Laurence Williams Matthew Dubery

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

CHESSFA CUP FINAL

P

W

D

L

F

A

G.D

PT

1

Claremont Primary 2

7

7

0

0

23

5

+18

21

2

St David's Prep 2

7

5

1

1

17˝

10˝

+7

18

3

Park Hill Juniors 2

7

4

0

3

15

13

+2

15

4

West Wimbledon Primary 2

7

3

2

2

14

14

0

15

5

St David's Prep 3

7

3

0

4

12˝

15˝

-3

13

6

West Wimbledon Primary 3

7

2

1

4

13˝

14˝

-1

12

7

St Christopher's The Hall Prep 2

7

1

2

4

12˝

15˝

-3

11

8

Oasis Academy Primary (SP) 2

7

0

0

7

4

24

-20

7

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

11-00

ROUND 1 CHESSFA CUP

11-50

BOARD

PARK HILL JUNIORS 2

CLAREMONT PRIMARY 2

1-3

1-a

Eeshaan Iyer (Cap) Oliver Dobson (Cap)

0-1

1-b

Achintya Sunil Misha Lello

0-1

1-c

Unnabhv Maheshwari Fred Donaldson

1-0

1-d

Reyansh Sharma James Worley

0-1

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 3

ST DAVID'S PREP 3

1-3

2-a

Yana Imykshenova (Cap) Jack Waters

1-0

2-b

Artur Imykshenov Adrian Serville (Cap)

0-1

2-c

Samuel Franks Akal Dosanjh

0-1

2-d

Mark Watmough Jesse Chiduaka

0-1

BOARD

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 2

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 2

0-4

3-a

Faizan Baig Edward Warner (Cap)

0-1

3-b

Joerelle Brisibe (Cap) Emma Collins

0-1

3-c

Christian Mugisha Ben Reinton-Brown

0-1

3-d

Kushaal Singh Alexander Presland

0-1

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 2

ST DAVID'S PREP 2

2-2

4-a

Noora Khosravi Sahil Nagawa

1-0

4-b

Leeya Odedra (Cap) Noah Akinsanya

0-1

4-c

Katie Richardson Charlotte Yendall

0-1

4-d

Jonathan Gage Ellen Carmona (Cap)

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

12-00

ROUND 2 CHESSFA CUP

12-50

BOARD

ST DAVID'S PREP 3

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 2

3-1

1-a

Jack Waters Faizan Baig

˝-˝

1-b

Adrian Serville (Cap) Joerelle Brisibe (Cap)

1-0

1-c

Akal Dosanjh Christian Mugisha

˝-˝

1-d

Jesse Chiduaka Kushaal Singh

1-0

BOARD

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 2

WEST WIMBLEDON PRIMARY 2

2-2

2-a

Edward Warner (Cap) Noora Khosravi

1-0

2-b

Emma Collins Leeya Odedra (Cap)

0-1

2-c

Ben Reinton-Brown Katie Richardson

1-0

2-d

Alexander Presland Jonathan Gage

0-1

BOARD

ST DAVID'S PREP 2

PARK HILL JUNIORS 2

3-1

3-a

Sahil Nagawa Eeshaan Iyer (Cap)

1-0

3-b

Noah Akinsanya Achintya Sunil

0-1

3-c

Charlotte Yendall Unnabhv Maheshwari

1-0

3-d

Ellen Carmona (Cap) Reyansh Sharma

1-0

BOARD

CLAREMONT PRIMARY 2

WEST WIMBLEDON PRIMARY 3

2˝-1˝

4-a

Oliver Dobson (Cap) Yana Imykshenova (Cap)

1-0

4-b

Misha Lello Artur Imykshenov

˝-˝

4-c

Fred Donaldson Samuel Franks

1-0

4-d

James Worley Mark Watmough

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

13-00

ROUND 3 CHESSFA CUP

13-50

BOARD

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 2

ST DAVID'S PREP 2

1˝-2˝

1-a

Edward Warner (Cap) Sahil Nagawa

0-1

1-b

Emma Collins Noah Akinsanya

0-1

1-c

Ben Reinton-Brown Charlotte Yendall

˝-˝

1-d

Alexander Presland Ellen Carmona (Cap)

1-0

BOARD

PARK HILL JUNIORS 2

WEST WIMBLEDON PRIMARY 3

1-3

2-a

Eeshaan Iyer (Cap) Yana Imykshenova (Cap)

0-1

2-b

Achintya Sunil Artur Imykshenov

0-1

2-c

Unnabhv Maheshwari Samuel Franks

0-1

2-d

Reyansh Sharma Mark Watmough

1-0

BOARD

CLAREMONT PRIMARY 2

ST DAVID'S PREP 3

3˝-˝

3-a

Oliver Dobson (Cap) Jack Waters

1-0

3-b

Misha Lello Adrian Serville (Cap)

˝-˝

3-c

Fred Donaldson Akal Dosanjh

1-0

3-d

James Worley Jesse Chiduaka

1-0

BOARD

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 2

WEST WIMBLEDON PRIMARY 2

1˝-2˝

4-a

Faizan Baig Noora Khosravi

˝-˝

4-b

Joerelle Brisibe (Cap) Leeya Odedra (Cap)

0-1

4-c

Christian Mugisha Katie Richardson

1-0

4-d

Kushaal Singh Jonathan Gage

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

14-00

ROUND 4 CHESSFA CUP

14-50

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 2

PARK HILL JUNIORS 2

1-3

1-a

Noora Khosravi Eeshaan Iyer (Cap)

0-1

1-b

Leeya Odedra (Cap) Achintya Sunil

0-1

1-c

Katie Richardson Unnabhv Maheshwari

0-1

1-d

Jonathan Gage Reyansh Sharma

1-0

BOARD

ST DAVID'S PREP 2

CLAREMONT PRIMARY 2

0-4

2-a

Sahil Nagawa Oliver Dobson (Cap)

0-1

2-b

Noah Akinsanya Misha Lello

0-1

2-c

Charlotte Yendall Fred Donaldson

0-1

2-d

Ellen Carmona (Cap) James Worley

0-1

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 3

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 2

3˝-˝

3-a

Yana Imykshenova (Cap) Faizan Baig

˝-˝

3-b

Artur Imykshenov Joerelle Brisibe (Cap)

1-0

3-c

Samuel Franks Christian Mugisha

1-0

3-d

Mark Watmough Kushaal Singh

1-0

BOARD

ST DAVID'S PREP 3

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 2

3-1

4-a

Jack Waters Edward Warner (Cap)

0-1

4-b

Adrian Serville (Cap) Emma Collins

1-0

4-c

Akal Dosanjh Ben Reinton-Brown

1-0

4-d

Jesse Chiduaka Alexander Presland

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

15-00

ROUND 5 CHESSFA CUP

15-50

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 3

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 2

2-2

1-a

Yana Imykshenova (Cap) Edward Warner (Cap)

1-0

1-b

Artur Imykshenov Emma Collins

0-1

1-c

Samuel Franks Ben Reinton-Brown

0-1

1-d

Mark Watmough Alexander Presland

1-0

BOARD

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 2

ST DAVID'S PREP 2

0-4

2-a

Faizan Baig Sahil Nagawa

0-1

2-b

Joerelle Brisibe (Cap) Noah Akinsanya

0-1

2-c

Christian Mugisha Charlotte Yendall

0-1

2-d

Kushaal Singh Ellen Carmona (Cap)

0-1

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 2

CLAREMONT PRIMARY 2

1-3

3-a

Noora Khosravi Oliver Dobson (Cap)

0-1

3-b

Leeya Odedra (Cap) Misha Lello

0-1

3-c

Katie Richardson Fred Donaldson

0-1

3-d

Jonathan Gage James Worley

1-0

BOARD

PARK HILL JUNIORS 2

ST DAVID'S PREP 3

3-1

4-a

Eeshaan Iyer (Cap) Jack Waters

1-0

4-b

Achintya Sunil Adrian Serville (Cap)

0-1

4-c

Unnabhv Maheshwari Akal Dosanjh

1-0

4-d

Reyansh Sharma Jesse Chiduaka

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

16-00

ROUND 6 CHESSFA CUP

16-50

BOARD

ST DAVID'S PREP 3

WEST WIMBLEDON PRIMARY 2

1˝-2˝

1-a

Jack Waters Noora Khosravi

0-1

1-b

Adrian Serville (Cap) Leeya Odedra (Cap)

˝-˝

1-c

Akal Dosanjh Katie Richardson

1-0

1-d

Jesse Chiduaka Jonathan Gage

0-1

BOARD

CLAREMONT PRIMARY 2

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 2

4-0

2-a

Oliver Dobson (Cap) Faizan Baig

1-0

2-b

Misha Lello Joerelle Brisibe (Cap)

1-0

2-c

Fred Donaldson Christian Mugisha

1-0

2-d

James Worley Kushaal Singh

1-0

BOARD

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 2

PARK HILL JUNIORS 2

1-3

3-a

Edward Warner (Cap) Eeshaan Iyer (Cap)

0-1

3-b

Emma Collins Achintya Sunil

˝-˝

3-c

Ben Reinton-Brown Unnabhv Maheshwari

˝-˝

3-d

Alexander Presland Reyansh Sharma

0-1

BOARD

ST DAVID'S PREP 2

WEST WIMBLEDON PRIMARY 3

2˝-1˝

4-a

Sahil Nagawa Yana Imykshenova (Cap)

˝-˝

4-b

Noah Akinsanya Artur Imykshenov

1-0

4-c

Charlotte Yendall Samuel Franks

0-1

4-d

Ellen Carmona (Cap) Mark Watmough

1-0

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

17-00

ROUND 7 CHESSFA CUP

17-50

BOARD

CLAREMONT PRIMARY 2

ST CHRISTOPHER'S THE HALL 2

3-1

1-a

Oliver Dobson (Cap) Edward Warner (Cap)

1-0

1-b

Misha Lello Emma Collins

0-1

1-c

Fred Donaldson Ben Reinton-Brown

1-0

1-d

James Worley Alexander Presland

1-0

BOARD

ST DAVID'S PREP 3

ST DAVID'S PREP 2

˝-3˝

2-a

Jack Waters Sahil Nagawa

0-1

2-b

Adrian Serville (Cap) Noah Akinsanya

˝-˝

2-c

Akal Dosanjh Charlotte Yendall

0-1

2-d

Jesse Chiduaka Ellen Carmona (Cap)

0-1

BOARD

PARK HILL JUNIORS 2

OASIS ACADEMY PRIMARY SP 2

3-1

1-0

Eeshaan Iyer (Cap) Faizan Baig

1-0

3-b

Achintya Sunil Joerelle Brisibe (Cap)

0-1

3-c

Unnabhv Maheshwari Christian Mugisha

1-0

3-d

Reyansh Sharma Kushaal Singh

1-0

BOARD

WEST WIMBLEDON PRIMARY 3

WEST WIMBLEDON PRIMARY 2

1-3

4-a

Yana Imykshenova (Cap) Noora Khosravi

0-1

4-b

Artur Imykshenov Leeya Odedra (Cap)

0-1

4-c

Samuel Franks Katie Richardson

1-0

4-d

Mark Watmough Jonathan Gage

0-1

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE 

SCHOOLS’ INDIVIDUAL CHALLENGE FINAL

1 The Hawthorns Prep 1 19 x 172% 32.68
2 City of London Freeman's 1 19 x 172% 32.68
3 Cumnor House Prep for Boys 2 17 + 15 32.00
4 Claremont Primary 2 17 + 14 31.00
5 Chipstead Valley Primary 2 15 + 13 28.00
6 Dulwich College Juniors 1 15 x 172% 25.80
7 Reedham Park 1 15 x 172% 25.80
8 Regina Coeli RC Primary 2 13 + 12 25.00
9 Warren Road Primary 1 14 x 172% 24.08
10 Royal Russell Juniors 2 15 + 8 23.00
11 West Wimbledon Primary 1 13 x 172% 22.36
12 St David's Prep 1 13 x 172% 22.36
13 Oasis Academy Primary Shirley Park 2 14 + 8 22.00
14 Park Hill Juniors 1 11 x 172% 18.92

Schools' Individuals' Challenge - Cross Table

Cross Table

  Pairings for round:  1  2  3  4  5  6  7 
Pos Name Code Grade 1 2 3 4 5 6 7 A B C D
1 912479C 524X b9+ w12+ w2+ b14+ w8+ b4+ w3- 6 7 3889 556
2 911118K 550  b17+ w7+ b1- w9+ w14+ b12+ w8+ 6 7 3860 551
 
3 912879H 506A b7- w11+ b9- w13+ b5+ w14+ b1+ 5 7 3724 532
4 911674G 522X b18- w17+ b10+ w5+ b16+ w1- w12+ 5 7 3719 531
 
5 911806J 535  w19+ b8- w6+ b4- w3- b13+ w10+ 4 7 3582 512
6 910340F 513  b14- w13+ b5- w12- b19+ w15+ b16+ 4 7 3558 508
7 912305C 506A w3+ b2- w18+ b8- w11+ b10- b14+ 4 7 3615 516
8 910502F 506  b13+ w5+ b14- w7+ b1- w9+ b2- 4 7 3686 527
9 911268G 517  w1- b15+ w3+ b2- w17+ b8- b19+ 4 7 3623 518
 
10 912883K 493C w20+ b16= w4- w11+ b12- w7+ b5- 7 3496 499
11 912919E 484E w16= b3- w20+ b10- b7- w19+ b18+ 7 3416 488
12 912881F 516C w15+ b1- w16= b6+ w10+ w2- b4- 7 3577 511
 
13 911818E 486  w8- b6- w15+ b3- b18+ w5- w20+ 3 7 3490 499
14 911937B 522  w6+ b18+ w8+ w1- b2- b3- w7- 3 7 3563 509
15 912420C 499C b12- w9- b13- w19+ b20+ b6- w17+ 3 7 3452 493
16 913468C 50d b11= w10= b12= w18+ w4- b17= w6- 3 7 580 83
 
17 912265F 511B w2- b4- b19+ w20+ b9- w16= b15- 7 3418 488
 
18 913091D 508D w4+ w14- b7- b16- w13- b20+ w11- 2 7 3320 474
 
19 913367H 477D b5- b20= w17- b15- w6- b11- w9- ˝ 7 3223 460
20 912699F 482C b10- w19= b11- b17- w15- w18- b13- ˝ 7 3158 451

Index: 
A = Player's score 
B = Number of graded games played 
C = Total grading points 
D = Performance Grade

Note: The performance grades are for guidance only. They are based on the players' grades shown on the cross table.

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE     

7 STAR PERFORMANCES
The following 5 players managed to win all 7 games:

Nikhil Chidipothu                 Park Hill Juniors
Oliver Dobson                  Claremont Primary
Jonathan Gage       West Wimbledon Primary
Charlie Metcalfe               Claremont Primary
Daniel Warren               Cumnor House Prep

CHESS HOME PAGE          JUNIOR CHESS HOME PAGE         CHAMPIONS' LEAGUE CHESS HOME PAGE
CHAMPIONS' LEAGUE             MINOR SCHOOLS            CHESSFA CUP              SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE