Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2010-11

Kent Results - 1st Leg: Saturday 13 November

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Alexandra Juniors William Eade Jack Downes Joshua Wyllie Max Woldenden
Bishop Challoner Christopher Donbavand Joshua Hearn Matthew Finan Thomas Finan
Backheath Prep Miles Taylor William Brilliant Thomas Gill Samuel Gill
Clare House Primary Shalin Kothari Toros Maraslioglu Humza Mushtaq Max Walker
Gordonbrock Primary Callum Jones Lucas Delap Luke Hamill-Smith Esther Delap
Halstow Primary Hari Chhabra Bryn Holder Thomas McTurk Adam Vallack
Horniman Primary Cosmo Esposito Thomas Garner Dylan Lee-Finnie Samuel Walker-Evans
Montbelle Primary see Sydenham High Richard Oakes Nathan Gair see Sydenham High
Rosemead Prep Kate Tidmarsh D Le-Maitre George Jack Vernon Sean Page
St Christopher's The Hall Prep 1 Amy Tullis Jai Hirani Beth Warner Edward Warner
Sydenham High Amelia Ward see Montbelle Primary see Montbelle Primary Eve Horobin
Turnham Primary 1 Malcolm Mide-Madriola Ibrahim Uddin Khadijah Mellah Prokash Newman
Turnham Primary 2 Gbemileke Popoola Oshay Newman Dominic Lynch Kieran Carr

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

KENT - AUTUMN TERM 2010 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Bishop Challoner 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Halstow Primary
Rosemead Prep 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Clare House Primary
Alexandra Juniors 1 1 3-1 0 0 St Christopher's The Hall Prep
Horniman Primary 0 0 1 1-2 1 1 0 Blackheath Prep
JT: Montbelle Primary / Sydenham High 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Turnham Primary 1
Turnham Primary 0 1 2-2 1 0 Gordonbrock Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

KENT - AUTUMN TERM 2010 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Blackheath Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Bishop Challoner
JT: Montbelle Primary / Sydenham High 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Alexandra Juniors
Clare House Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Turnham Primary 2
Gordonbrock Primary 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Rosemead Primary
Halstow Primary 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Horniman Primary
St Christopher's The Hall Prep 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Turnham Primary 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

KENT - AUTUMN TERM 2010 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Bishop Challoner 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Montbelle Primary / Sydenham High
Alexandra Juniors 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Clare House Primary
Horniman Primary 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Gordonbrock Primary
Rosemead Primary 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 St Christopher's The Hall Prep
Turnham Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Blackheath Prep
Turnham Primary 2 0 0 0 0 0 1 1 1 1 Halstow Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

KENT - AUTUMN TERM 2010 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Clare House Primary 1 0 0 1-2 0 1 1 Bishop Challoner
Blackheath Prep 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Alexandra Juniors
JT: Montbelle Primary / Sydenham High 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Rosemead Prep
Gordonbrock Primary 0 1 1 2-1 1 0 0 Halstow Primary
St Chrristopher's The Hall Prep 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Horniman Primary
Turnham Primary 1 0 1 1 2-1 1 0 0 Turnham Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

KENT - AUTUMN TERM 2010 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Bishop Challoner 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Gordonbrock Primary
Blackheath Prep 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Clare House Primary
Horniman Primary 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 JT: Montbelle Primary / Sydenham High
Alexandra Juniors 1 1 0 1-2 0 1 1 Rosemead Prep
Halstow Primary 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Turnham Primary 1
Turnham Primary 2 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 St Christopher's The Hall Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Bishop Challoner 2 3 6 6 3 9 12 12 4 15 5 45 17 15
2 Clare House Primary 4 2 8 5 11 8 1 9 2 11 3 35 13 11
3 Horniman Primary 7 1 3 3 6 5 5 8 9 11 12 28 11 11
4 Blackheath Prep 3 3 7 4 2 7 10 9 1 11 4 34 10 11
5 JT: Montbelle Primary / Sydenham High 12 3 10 5 1 6 2 9 8 10 7 33 10 10
6 Gordonbrock Primary 5 2 11 4 8 6 7 9 6 10 2 31 9 10
7 Rosemead Prep 8 2 4 4 5 6 9 7 12 10 1 29 9 10
8 Halstow Primary 6 1 2 3 7 6 11 7 5 10 10 27 10 9*
9 Alexandra Juniors 1 3 9 5 12 6 4 8 3 9 8 31 8 9
10 St Christopher's The Hall Prep 9 1 1 3 10 5 8 6 7 8 11 23 8 8
11 Turnham Primary 1 10 1 12 3 9 4 3 7 11 8 6 23 5 8
12 Turnham Primary 2 11 2 5 3 4 4 6 5 10 7 9 21 5 7

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER ROUND 1
Bishop Challoner 17 15.00
Clare House Primary 13 11.00
Horniman Primary 11 11.00
Blackheath Prep 10 11.00
Gordonbrock Primary 9 10.00
Rosemead Prep 9 10.00
Halstow Primary 10 09.00
Alexandra Juniors 8 09.00
St Christopher's The Hall Prep 8 08.00
Turnham Primary 5 08.00
Turnham Primary 2 5 07.00
Montbelle Primary 6 05.00
Sydenham High 4 05.00

QUALIFICATION INFORMATION
CHAMPIONS' LEAGUE: The top 2 (IN GOLD) will qualify if they hold that place  after the Spring Term Event. 
MINOR SCHOOLS: The next 2 (IN BLUE) - except for 2010 Champions' League Finalists - will qualify if they hold their place after the Spring Term event 
CHESSFA CUP: The best 3 non-first teams (IN RED) will qualify for the Chessfa Cup Final if they are 1 of the best non-first teams after the Spring Term event.
It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter. 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Thomas Finan                              Bishop Challoner
Joshua Hearn                               Bishop Challoner
Shalin Kothari                         Clare House Primary
James Proaspatu                        Townsend Primary
Samuel Walker-Evans                  Horniman Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name			Grading Info School		Total 1    2    3    4    5  
1  PROASPATU, James	280928G * 46  Townsend Primary	15   20:W 17:W  4:W  3:W  2:W
2  AMBROSE, Eric	273333L A 45  Perry Hall Prim.	13   11:W  8:W  6:W 15:W  1:L
3  KERNICK, Joshua	279948A D 48  Fairlawn Primary	13   13:W 18:W  7:W  1:L 11:W
4  PAFFEY, Rakesh	280695C E 54  Dulwich College J	13   22:W 16:W  1:L  7:W  6:W
5  OGUNLEYE, Joshua	283960L U     St Davids's Coll	12   15:L 21:W 18:W  8:D 13:W
6  SIU, Aidan		283962D U     Clare House Prim.	11   21:W 15:W  2:L 23:W  4:L
7  WELLER-DAWBARN, Luca	279960B B 30  Fairlawn Primary	11   24:W 12:W  3:L  4:L 16:W
8  HUMMEL, Ben		283950H U     Halstow Primary	11   10:W  2:L 14:W  5:D  9:D
9  JOHNSON, Javoun	283951K U     Turnham Primary	11   16:L 22:W 17:W 11:D  8:D
10 GRAHAM, Imaree	279945F E 14  Horniman Primary	11    8:L 11:L 21:W 24:W 15:W
11 GUIRY, Sean		283252F U     Warren Road Prim.	10    2:L 10:W 16:W  9:D  3:L
12 MONKHOUSE, Ronnie	283957L U     Warren Road Prim.	10   14:W  7:L 15:L 22:W 19:D
13 COLWILL, Brendan	283943L U     Horniman Primary	10    3:L 23:D 20:W 19:W  5:L
14 AMBROSE, Henry	281333L U     Perry Hall Prim.	10   12:L 24:W  8:L 20:D 23:W
15 ATTA, Fidele		283938G U     Turnham Primary	 9    5:W  6:L 12:W  2:L 10:L
16 SMITHSON, Matthew	280767B *  8  Clare House Prim.	 9    9:W  4:L 11:L 18:W  7:L
17 CANNIFF, Finley	283940E U     Montbelle Primary	 9   19:W  1:L  9:L 21:D 20:D
18 CARRUTHERS, Matthew	283942J U     Hawes Down Prim.	 9   23:W  3:L  5:L 16:L 22:W
19 VEGASANA, Krishna	283965K U     St Christopher's	 9   17:L 20:D 23:W 13:L 12:D
20 GINI, Alisa		281741L *  0  Sydenham High	 8    1:L 19:D 13:L 14:D 17:D
21 BROWN, Nayana	283939J U     Rosemead Prep	 8    6:L  5:L 10:L 17:D 24:W
22 BLAGG, Monty		279940G B  0  Horniman Primary	 7    4:L  9:L 24:W 12:L 18:L
23 WEBB, Alex		280770B *  0  Gordonbrock Prim.	 6   18:L 13:D 19:L  6:L 14:L
24 HALL, Simon		283947H U     Halstow Primary	 5    7:L 14:L 22:L 10:L 21:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Townsend Primary 1 15x172% 25.80
2 Fairlawn Primary 2 13+11 24.00
3 Perry Hall Primary 2 13+10 23.00
4 Dulwich College Juniors 1 13x172% 22.36
5 St David's College 1 12x172% 20.64
6 Clare House Primary 2 11+9 20.00
7 Turnham Primary 2 11+9 20.00
8 Warren Road Primary 2 10+10 20.00
9 Horniman Primary 3 11+8.5 19.50
10 Halstow Primary 2 11+6 17.00
11 Hawes Down Juniors 1 9x172% 15.48
12 St Christopher's The Hall Prep 1 9x172% 15.48
13 Sydenham High 1 8x172% 13.76
14 Rosemead Prep 1 8x172% 13.76
15 Montbelle Primary 1 7x172% 12.04
16 Gordonbrock Primary 1 6x172% 10.32

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2011