Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2009-10
Kent Results - 2nd Leg: Saturday 27 February

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Alexandra Juniors William Eade Ralph Battle See Farrington's See Farrington's
Bishop Challoner Francesco Bernadini Christopher Donbavand Joshua Hearn Thomas Finan
Backheath Prep 1 Miles Taylor Michael O'Connor Marc-Thomas Russo Dylan Walsh
Backheath Prep 2 Finnian Robinson William Brilliant Jude Vyas Thomas Gill
Townsend Primary Peter Mant See Hawes Down Christopher Donbavand See Hawes Down
Clare House Primary See Hawes Down See Hawes Down Shalin Kothari Humza Mushtaz
Fairlawn Primary Josh Kernick Angus Jackson Kitty Spicer Luca Weller-Dawbar
Farrington's see Alexandra Juniors see Alexandra Juniors Daniel Batchford Kamyar Baghestani
Gordonbrock Primary 1 Agnes Delap Callum Jones Jamie MacDonald Sam Miller
Gordonbrock Primary 2 Joe Robertson Linus Miller Lucas Delap Esther Delap
Halstow Primary Bethany Fenwick Bethan Francis Millie Barnes Ella Ferguson
Hawes Down Juniors Daniel Burden Benjamin Burden see Clare House see Clare House
Horniman Primary 1 Sam Hyatt Alfie Blagg Oscar Lowe Patrick Gwyther
Horniman Primary 2 Harry Hutchinson Thomas Garner Monty Blagg Samuel Walker-Evans
Our Lady & St Philip Neri RC Primary see Sydenham High Dominic Lynch see Sydenham High Zach Pescod-Everiss
St Christopher's The Hall Prep 1 Thomas Martin Matthew Martin Isabelle Santhiapillai Andrew Martin
St Christopher's The Hall Prep 2 Jai Hirani Amy Tullis Bath Warner Alex Franklin
St David's College Prep 1 Ryan Hewett Anthony Vaz Jay Chitnavis Joel Chan
St David's College Prep 2 Nathan Sparkes Jack Hill Zachary Jennings William Stuttle

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

KENT - SPRING TERM 2010 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Our Lady & St Philip Neri RC Prim/Townsend Prim 1 1 0 2-1 0 0 1 Gordonbrock Primary 1
Fairlawn Primary 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St David's College 1
Horniman Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Blackheath Prep 2
St Christopher's The Hall Prep 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: Alexandra Juniors / Farrington's
Bishop Challoner 1 1 1 3- 0 0 0 Gordonbrock Primary 2
Horniman Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St Christopher's The Hall Prep 1
Blackheath Prep 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 St David's College 2
Halstow Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: Clare House Primary / Hawes Down Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

KENT - SPRING TERM 2010 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's College 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Blackheath Prep 1
St Christopher's The Hall Prep 1 0 1 1 2-1 1 0 0 Horniman Primary 1
JT: Alexandra Juniors / Farrington's 0 1 2-2 1 0 JT: Our Lady & St Philip Neri RC Prim / Townsend Prim
JT: Clare House Primary / Hawes Down Juniors 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Bishop Challoner
Blackheath Prep 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Gordonbrock Primary 1
St David's College 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Fairlawn Primary
Halstow Primary 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 St Christopher's The Hall Prep 2
Gordonbrock Primary 2 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Horniman Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

KENT - SPRING TERM 2010 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Bishop Challoner 0 0 1 0 1-3 0 0 1 0 St David's College 1
JT: Our Lady & St Philip Neri RC Prim / Townsend Prim 0 1 0 1-2 1 0 1 St Christopher's The Hall Prep 1
Horniman Primary 1 0 0 1-3 1 1 JT: Alexandra Juniors / Farrington's
Gordonbrock Primary 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: Clare House Primary / Hawes Down Juniors
Fairlawn Primary 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Blackheath Prep 1
St Christopher's The Hall Prep 2 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Gordonbrock Primary 2
Horniman Primary 2 1 1 0 2-1 0 0 1 Halstow Primary
St David's College 2 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Blackheath Prep 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

KENT - SPRING TERM 2010 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St Christopher's The Hall Prep 1 0 1 1 2-1 1 0 0 Bishop Challoner
JT: Alexandra Juniors / Farrington's 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 St David's College 1
JT: Clare House Primary / Hawes Down Juniors 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Fairlawn Primary
Blackheath Prep 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 JT: Our Lady & St Philip Neri RC Prim / Townsend Prim
Horniman Primary 2 0 1 1 2-1 1 0 0 St Christopher's The Hall Prep 2
Gordonbrock Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Gordonbrock Primary 1
Horniman Primary 1 1 1 0 2-1 0 0 1 St David's College 2
Blackheath Prep 2 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Halstow Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

KENT - SPRING TERM 2010 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's College 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Christopher's The Hall Prep 1
Bishop Challoner 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 JT: Alexandra Juniors / Farrington's
JT: Our Lady & St Philip Neri RC Prim/Townsend Prim 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 JT: Clare House Primary / Hawes Down Juniors
Gordonbrock Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Horniman Primary 2
Blackheath Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Horniman Primary 1
Fairlawn Primary 0 1 1 2-1 1 0 0 Blackheath Prep 2
Halstow Primary 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Gordonbrock Primary 2
St Christopher's The Hall Prep 2 0 0 1-3 1 1 St David's College 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 St David's College 1 12 3 4 6 2 7 1 10 14 13 10 39 15 13
2 JT: Clare House Primary / Hawes Down Juniors 15 3 7 4 1 7 5 10 4 13 16 37 15 13
3 Bishop Challoner 1 3 6 6 15 9 12 10 10 13 14 41 14 13
4 St Christopher's The Hall Prep 1 10 3 9 6 8 9 16 12 1 13 12 43 11 13
5 Gordonbrock Primary 1 5 1 16 4 3 5 15 8 6 11 9 29 14 11
6 JT: Alexandra Juniors / Farrington's 14 3 11 5 16 8 8 9 12 10 1 35 11 10
7 JT: Our Lady & St Philip Neri RC / Townsend 16 3 5 5 14 6 10 9 2 10 15 33 10 10
8 Blackheath Prep 1 2 3 13 4 12 6 4 7 16 10 8 30 10 10
9 Fairlawn Primary 4 1 12 4 13 6 2 7 15 10 3 28 9 10
10 Horniman Primary 2 9 1 10 3 6 6 7 9 11 10 5 29 7 10
11 Horniman Primary 1 8 3 3 4 10 5 14 8 13 9 2 29 9 9
12 St David's College 2 13 1 2 2 4 4 3 5 8 8 11 20 8 8
13 Gordonbrock Primary 2 6 1 1 3 9 5 11 6 5 8 7 23 6 8
14 Blackheath Prep 2 6 1 8 2 5 4 13 7 7 8 4 22 6 8
15 St Christopher's The Hall Prep 2 11 1 14 3 7 5 6 6 9 7 13 22 6 7
16 Halstow Primary 7 1 15 3 11 4 9 5 3 7 6 20 6 7

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
FINAL QUALIFICATION TABLE
St Christopher's The Hall Prep 22 24.00
St David's College Prep 25 23.00
Blackheath Prep 1 23 22.00
Fairlawn Primary 21 21.00
Bishop Challoner 21 20.50
Gordonbrock Primary 23 20.00
Horniman Primary 1 21 20.00
Horniman Primary 2 13 17.00
Blackheath Prep 2 11 15.00
Hawes Down Juniors 13 14.00
Farrington's 14 1L0
Alexandra Juniors 11 1L0
Our Lady & St Philip Neri RC Primary 7 10.50
Turnham Primary 1 10 10.00
Halstow Primary 10 09.50
Clare House Primary 9 09.00
Turnham Primary 2 7 09.00
St David's College Prep 2 8 08.00
Gordonbrock Primary 2 6 08.00
St Christopher's The Hall Prep 2 6 07.00
Sydenham High 7 05.50
Townsend Primary 7 05.00

QUALIFICATION INFORMATION
The top 2 (IN GOLD) have qualified for the Champions' League Final in the Summer Term. 
The next 2 (IN BLUE) except for those in bold who qualified for last season's Champions' League final, will qualify for the Minor Schools' Final. 
The best 3 non-first teams (IN RED) have qualified for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region.
It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter. 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Francesco Bernadini                  Bishop Challoner
Zachary Jennings                     St David's College
Shalin Kothari                       Clare House Primary
Amelia Ward                               Sydenham High

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name			Grading Info School		Total 1    2    3    4    5 
1  WARD, Amelia		273365B B58  Sydenham High      15  13:W  9:W  4:W  8:W  3:W
2  HOLDER, Bryn		279735F E30  Halstow Primary    13   5:L 18:W 11:W  9:W  6:W
3  EYRES, Jas		272246L E 5  Halstow Primary    12   6:W 15:W  8:D  5:W  1:L
4  MANT, Sarah		273349D * 9  Townsend Primary   12  19:W 12:W  1:L 10:W  7:D
5  STAUNTON, Ethan	268337E C58  Dulwich College    12   2:W 11:D 12:W  3:L  8:W
6  BATURA, Anish	280753B U    Red Hill Primary   11   3:L 13:W 15:W 11:W  2:L
7  GREENLEES, Leo	279803H *15  Blackheath Prep    11  12:L 19:D 17:W 16:W  4:D
8  LANE, Matthew	273348B D18  Warren Road Prim	10  14:W 10:W  3:D  1:L  5:L
9  KYBERD, Katherine	280761A U    Fairlawn           10  17:W  1:L 16:W  2:L 13:D
10 PESCOD-EVERISS, Zach	276188K C 0  Our Lady & SPN	10  16:W  8:L 19:W  4:L 12:D
11 OKAJIMA, Tamotsu	269381B *10  Stillness Juniors	10  18:W  5:D  2:L  6:L 17:W
12 GORDON, Luke		280759C U    Alexandra Juniors	10   7:W  4:L  5:L 15:W 10:D
13 SMITHSON, Matthew	280767B U    Clare House Prim	10   1:L  6:L 14:W 18:W  9:D
14 ARMSTRONG, Haris	279939L * 0  Horniman Primary	 9   8:L 17:D 13:L 19:W 18:D
15 GILL, Samuel		276964F E 0  Blackheath Prep	 8   0:W  3:L  6:L 12:L 16:D
16 WEBB, Alex		280770B U    Gordonbrock Prim	 8  10:L  0:W  9:L  7:L 15:D
17 VOORSLUIJS, Xander	279524D * 0  St Christopher's	 8   9:L 14:D  7:L  0:W 11:L
18 LANE, Luke		280762C U    Warren Road Prim	 8  11:L  2:L  0:W 13:L 14:D
19 WITCHELL, Daniel	280771D U    St David's College	 8   4:L  7:D 10:L 14:L  0:W
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Sydenham High 1 15x172% 25.80
2 Halstow Primary 2 13+12 25.00
3 Townsend Primary 1 12x172% 20.64
4 Dulwich College Juniors 1 12x172% 20.64
5 Blackheath Prep 2 11+8 19.00
6 Red Hill Primary 1 11x172% 18.92
7 Warren Road Primary 2 10+8 18.00
8 Fairlawn Primary 1 10x172% 17.20
9 Our Lady & St Philip Neri RC Primary 1 10x172% 17.20
10 Stillness Juniors 1 10x172% 17.20
11 Alexandra Juniors 1 10x172% 17.20
12 Clare House Primary 1 10x172% 17.20
13 Horniman Primary 1 9x172% 15.48
14 Gordonbrock Primary 1 8x172% 13.76
15 St Christopher's The Hall Prep 1 8x172% 13.76
16 St David's College 1 8x172% 13.76

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2010