Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2009-10
Surrey - Croydon Borough Results - 1st Leg: Saturday 21 November

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Benson Primary Matthew Parnell see Christ Church see Christ Church Thomas Murphy
Chipstead Valley Primary see Trinity See Trinity Christopher Kalougris Hugh Stuttle
Coulsdon C of E Primary see Royal Russell Prep see Royal Russell Prep Louis Mitchell Scott Christian
Christ Church Primary see Benson Primary Matthew Colpus Adam Cooper see Benson Primary
Cumnor House Prep Anantha Anilkumar Alexander Dantas Jayan Patel Joseph Davis
Elmhurst Prep 1 Ishaan Lal Andrew Watson Akash Gupta Rohan Nagar
Elmhurst Prep 2 Ewan Barnes Mihir Shah Bassam Jouini-Myrans Oluwafemi Olajiga
Park Hill Juniors Sahil Gandecha Tanya John Sidharth Suresh Kumar Riona John
Regina Coeli RC Primary Michael Kuc Harim Rajasooriyar James Farley-Tosen Tom Stubbings
Smitham Primary Thomas West Callum Gibbs Charlie Knowles Roan Westall
St Aidan's RC Primary 1 Joshua Ferguson Matthew Winterburn Jack McEneaney Ben Ibbott
St Aidan's RC Primary 2 Alex Thompson Harvey Dave Balint Fuzer Kiera Maynard
Trinity Daniel Webster Benjamin Stein see Chipstead Valley see Chipstead Valley
Woodside Juniors Ethan Carolan Tejan Pereira Haydn Wheeler Emre Kebir
Royal Russell Prep James Brook William Jones see Coulsdon C of E Prim see Coulsdon C of E Prim

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SURREY (CROYDON BOROUGH) - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St Aidan's RC Primary 2 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Smitham Primary 1
Regina Coeli RC Primary 0 0 0 -3 1 1 1 St Aidan's RC Primary 1
Cumnor House Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Park Hill Juniors
JT: Coulsdon C of E Primary / Royal Russell Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Elmhurst Prep 2
Elmhurst Prep 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JT: Benson Primary / Christ Church Primary
JT: Chipstead Valley Primary / Trinity 1 1 0 2-1 0 0 1 Woodside Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SURREY (CROYDON BOROUGH) - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St Aidan's RC Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Elmhurst Prep 2
JT: Chipstead Valley Primart / Trinity 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 St Aidan's RC Primary 2
JT: Benson Primary / Christ Church Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Cumnor House Prep 1
JT: Coulsdon C of E Primary / Royal Russell Prep 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Elmhurst Prep 1
Regina Coeli RC Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Park Hill Juniors
Smitham Primary 0 1d 0 0 1-3 1 def 0 0 Woodside Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SURREY (CROYDON BOROUGH) - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Cumnor House Prep 1 1 1 3- 0 0 0 JT: Chipstead Valley Primary / Trinity
Elmhurst Prep 1 1 0 0 1-2 0 1 1 St Aidan's RC Primary 1
Regina Coeli RC Primary 0 1d 2-2 1 def Woodside Juniors
Elmhurst Prep 2 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 St Aidan's RC Primary 2
Park Hill Juniors 0 1-2 1 JT: Benson Primary / Christ Church Primary
JT: Coulsdon C of E Primary / Royal Russell Prep 1 0 1 2-1 0 1 0 Smitham Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SURREY (CROYDON BOROUGH) - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St Aidan's RC Primary 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Cumnor House Prep
JT: Chipstead Valley Primary / Trinity 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Elmhurst Prep 2
Woodside Juniors 1 def 1 2-1 0 1d 0 JT: Coulsdon C of E Primary / Royal Russell Prep
Regina Coeli RC Primary 0 1 1 2-1 1 0 0 JT: Benson Primary / Christ Church Primary
St Aidan's RC Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Elmhurst Prep 1
Smitham Primary 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 Park Hill Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SURREY (CROYDON BOROUGH) - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Chipstead Valley Primary 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 St Aidan's RC Primary 1
Cumnor House Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Regina Coeli RC Primary
Elmhurst Prep 1 1d 1 1 3- def 0 0 Woodside Juniors
Elmhurst Prep 2 0 0 1 1-2 1 1 0 Smitham Primary
JT: Benson Primary / Christ Church Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 JT: Coulsdon C of E Primary / Royal Russell Prep
St Aidan's RC Primary 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Park Hill Juniors

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 St Aidan's RC Primary 7 3 5 6 3 9 2 12 1 15 11 45 16 15
2 Cumnor House Prep 1 3 4 6 10 9 11 10 7 13 5 41 16 13
3 Elmhurst Prep 2 2 10 5 12 6 7 9 8 12 9 34 14 12
4 JT: Benson Primary / Christ Church Primary 10 2 2 3 4 6 1 7 5 10 12 28 10 10
5 Woodside Juniors 9 1 11 4 6 6 5 9 12 10 2 30 9 10
6 JT: Chipstead Valley Primary / Trinity 11 3 9 6 8 7 1 9 3 10 7 35 9 10
7= Regina Coeli RC Primary 5 1 7 4 4 6 9 9 10 10 1 30 9 10
7= St Aidan's RC Primary 2 8 3 6 4 11 6 3 7 2 10 4 30 9 10
9 Elmhurst Prep 2 3 3 12 4 7 6 8 8 11 9 6 30 9 9
10 Smitham Primary 6 1 8 2 9 3 12 5 4 8 3 19 8 8
11 JT: Coulsdon C of E Primary / Royal Russell Prep 12 1 3 2 2 5 6 6 9 7 10 21 5 7
12 Park Hill Juniors 4 1 1 2 5 3 10 5 6 6 8 17 4 6

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SURREY (CROYDON BOROUGH) - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER 1st LEG
St Aidan's RC Primary 1 16 15.00
Cumnor House Prep 1 16 13.00
Elmhurst Prep 1 14 12.00
Woodside Juniors 1 9 10.00
Regina Coeli RC Primary 1 9 10.00
St Aidan's RC Primary 2 9 10.00
Elmhurst Prep 2 9 09.00
Smitham Primary 1 8 08.00
Park Hill Juniors 4 06.00
Trinity 1 6 05.00
Benson Primary 1 5 05.00
Christ Church Primary (Purley) 1 4 05.00
Chipstead Valley Primary 1 3 05.00
Royal Russell Prep 3 03.50
Coulsdon C of E Primary 1 03.50

QUALIFICATION INFORMATION
The teams in orange, blue and red boxes are those who would now have qualified for the finals had it been based only on this event.

The top 2 (IN GOLD), after aggregate scores are added together following the Spring Term event, will qualify for the Champions' League Final in the Summer Term. 
The next 2 (IN BLUE) except for those in bold who qualified for last season's Champions' League final, will qualify for the Minor Schools' Final. 
The best 2 non-first teams (IN RED) will qualify for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region.  It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter. 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Alexander Dantas                         Cumnor House Prep
Ben Ibbott                                 St Aidan's RC Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name			Grading Info School		Total 1    2    3    4    5  
1  FREEMAN, Jennifer	267237G A 36 Byron Primary	14   11:W 10:W  4:D  5:W  2:W
2  SHAIKH, Mateen	279743E U  0 Woodcote Primary	13   12:W  5:W  7:W  4:W  1:L
3  BLACKBURN, Aaron	279911L U  0 St David's Prep	13    4:L 14:W 10:W  8:W  7:W
4  MCKENZIE, Blake	279925L U  0 Trinity		12    3:W  8:W  1:D  2:L  9:W
5  HORAN, Philip	277263C * 47 Keston Primary	11   13:W  2:L  6:W  1:L 11:W
6  SHORTLAND, Georgia	279929H U  0 Christ Church Prim	11   14:W  7:L  5:L 12:W 10:W
7  FREEMAN, Michael	276124F B 10 Byron Primaray	10   15:W  6:W  2:L  9:D  3:L
8  TOMBLESON, Hollie	279934A U  0 Smitham Primary	10    0:W  4:L 12:W  3:L 13:D
9  CATT, James		279914F U  0 Chipstead Valley	10   10:L 11:W 15:W  7:D  4:L
10 ZAMA, Rayvanth	279936E U  0 Cumnor House Prep	 9    9:W  1:L  3:L 14:W  6:L
11 LAL, Ekaksh		276384K E  0 Elmhurst Prep	 9    1:L  9:L  0:W 15:W  5:L
12 CARMONA, Thomas	279913D U  0 St David's Prep	 9    2:L 13:W  8:L  6:L 15:W
13 HOWES, Samuel	279921C U  0 Regina Coeli RC	 9    5:L 12:L 14:D  0:W  8:D
14 FRASER, Anthony	279918C U  0 Cumnor House Prep	 8    6:L  3:L 13:D 10:L  0:W
15 LONG, Jonathan	279924J U  0 Royal Russell Prep	 7    7:L  0:W  9:L 11:L 12:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Bryon Primary 2 14x10 24.00
2 Woodcote Primary 1 13x172% 22.36
3 St David's Prep 2 13+9 22.00
4 Trinity 1 12x172% 20.64
5 Keston Juniors 1 11x172% 18.92
6 Christ Church Primary 1 11x172% 18.92
7 Smitham Primary 1 10x172% 17.20
8 Chipstead Valley Primary 1 10x172% 17.20
9 Cumnor House Prep 2 9+8 17.00
10 Elmhurst Prep 1 9x172% 15.48
11 Regina Coeli RC Primary 1 9x172% 15.48
12 Royal Russell Prep 1 7x172% 12.04

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

GRADED FRIENDLIES
1  HollieTombleson     2-2       Zayn Sheikh
2  Jonathan Long        2-2       Zayn Sheikh
3  Ekaksh Lal              3-1       Zayn Sheikh
4  Samuel Howes        3-1       Zayn Sheikh
4  William Jones         1-3  Oliver Carmona
5  Oliver Carmona       3-1  Andrew Watson
5  Zayn Sheikh            3-1  Anthony Fraser 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010