Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2009-10
Kent Results - 1st Leg: Saturday 14 November

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Alexandra Juniors Ralph Battle See Farrington's See Farrington's William Eade
Backheath Prep 1 Miles Taylor Michael O'Connor Marc-Thomas Russo Dylan Walsh
Backheath Prep 2 William Brilliant Natasha O'Connor Thomas Gill Jude Vyas
Bishop Challoner Francesco Bernardini See Hawes Down Christopher Donbavand See Hawes Down
Clare House Primary Toby Harris See Halstow Primary See Halstow Primary Liam McCoy
Fairlawn Primary Ian Tierney Angus Jackson Josh Kernick Luca Weller-Dawbar
Farrington's see Alexandra Juniors Daniel Batchford Eric Ambrose see Alexandra Juniors
Gordonbrock Primary 1 Luca Nembhard Joe Robertson Jake Burnell Anton Gursoy
Halstow Primary see Clare House Primary Bryn Holder Ella Ferguson see Clare House Primary
Hawes Down Juniors see Bishop Challoner Benjamin Burden see Bishop Challoner Yiannis Adhern
Horniman Primary 1 Alfie Blagg Patrick Gwyer Oscar Lowe Jay Bruggy
Horniman Primary 2 Alex Salis Timilehin Adepegba Thomas Garner Monty Blagg
Our Lady & St Philip Neri RC Primary see Sydenham High Dominic Lynch see Sydenham High Zach Pescod-Everiss
St Christopher's The Hall Prep 1 Thomas Martin Matthew Martin Jai Hirani Amy Tullis
St David's College Prep 1 Ryan Hewett Sankalan Bhattacharyya Jack Hill Zachary Jennings
Sydenham High Kira Chathli see Our Lady & St P.N. Amelia Ward see Our Lady & St P.N.
Turnham Primary 1 Kwame Asamany Isiaih Kumuyi Meriam El Haouari Millprince Madriola
Turnham Primary 2 Christian Lorza Rentaria Timmy Moyce Tyrone Nevers Taidene Valentine

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

KENT - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Alexandra Juniors / Farrington's 0 0 1 1-2 1 1 0 St Christopher's The Hall Prep
Turnham Primary 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Turnham Primary 2
Blackheath Prep 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 St David's College
Horniman Primary 2 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Bishop Challoner / Hawes Down Juniors
JT: Our Lady & St PN / Sydenham High 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 JT: Clare House Primary / Halstow Primary
Blackheath Prep 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Horniman Primary 1
Gordonbrock Primary 0 0 0 -3 1 1 1 Fairlawn Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

KENT - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Bishop Challoner / Hawes Down Juniors 0 1 1 2-1 1 0 0 St Christopher's The Hall Prep
JT: Clare House Primary / Halstow Primary 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Blackheath Prep 2
Fairlawn Primary 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Turnham Primary 1
St David's College 1 0 2-2 0 1 JT: Our Lady & St PN / Sydenham High
JT: Alexandra Juniors / Farrington's 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Horniman Primary 2
Horniman Primary 1 1 1 3-1 0 0 Gordonbrock Primary
Turnham Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Blackheath Prep 1

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

KENT - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Blackheath Prep 1 1 0 0 1-2 0 1 1 Horniman Primary 1
Turnham Primary 1 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 JT: Bishop Challoner / Hawes Down Juniors
JT: Our Lady & St PN / Sydenham High 0 1 0 1-2 1 0 1 Fairlawn Primary
Blackheath Prep 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Alexandra Juniors / Farrington's
St Christopher's The Hall Prep 0 1 1 1 1-3 1 0 0 0 St David's College
Horniman Primary 2 1 2-1 0 JT: Clare House Primary / Halstow Primary
Gordonbrock Primary 1 0 1 1 1-3 0 1 0 0 Turnham Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

KENT - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Bishop Challoner / Hawes Down Juniors 1 1 0 2-1 0 0 1 Horniman Primary 1
Fairlawn Primary 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 JT: Alexandra Juniors / Farrington's
St Christopher's The Hall Prep 1 0 1 0 2-2 0 1 0 1 Blackheath Prep
Turnham Primary 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 JT: Our Lady & St PN / Sydenham High
Gordonbrock Primary 1 1 1 3 0 0 0 Blackheath Prep 2
St David's College 1 1 0 2-1 0 0 1 Horniman Primary 2
Turnham Primary 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 JT: Clare House Primary / Halstow Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

KENT - AUTUMN TERM 2009 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Bishop Challoner / Hawes Down Juniors 1 1 0 2-1 0 0 1 Fairlawn Primary
Horniman Primary 1 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 JT: Alexandra Juniors / Farrington's
JT: Our Lady & St PN / Sydenham High 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 St Christopher's The Hall Prep
Blackheath Prep 1 1 0 1 2-1 0 1 0 Gordonbrock Primary
Blackheath Prep 2 0 0 0 -3 1 1 1 Turnham Primary 1
Horniman Primary 2 0 1 0 1-2 1 0 1 Turnham Primary 2
JT: Clare House Primary / Halstow Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's College

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 JT: Bishop Challoner / Hawes Down Juniors 13 3 6 6 8 9 10 12 5 15 3 45 14 15
2 JT: Alexandra Juniors / Farrington's 12 1 8 4 6 7 2 9 3 12 5 33 14 12
3 Blackheath Prep 1 3 9 6 11 17 5 9 8 12 4 37 13 12
4 Horniman Primary 1 5 3 2 6 4 9 1 10 13 11 12 39 12 11
5 Fairlawn Primary 3 3 4 5 10 8 14 10 12 11 13 37 11 11
6 JT: Our Lady & St PN / Sydenham High 14 3 15 5 9 6 3 9 10 11 8 34 11 11
7 St Christopher's The Hall Prep 8 3 12 4 13 7 9 9 1 11 14 34 11 11
8 Turnham Primary 1 10 3 11 5 3 6 13 7 14 10 2 31 10 10
9 St David's College 9 1 1 3 14 4 8 7 6 10 15 25 10 10
10 Gordonbrock Primary 4 1 3 2 5 5 11 8 2 9 1 25 9 9
11 Turnham Primary 2 11 1 10 2 1 3 4 6 15 9 6 21 7 9
12 Horniman Primary 2 6 1 13 2 12 5 15 6 9 7 11 21 6 7
13 Blackheath Prep 2 2 1 5 4 15 5 12 6 4 7 10 23 4 7
14 JT: Clare House Primary / Halstow Primary 15 1 14 2 2 3 6 4 11 5 9 15 4 5

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER 1st LEG
Blackheath Prep 1 13 12.00
Horniman Primary 1 12 11.00
Fairlawn Primary 11 11.00
St Christopher's The Hall Prep 11 11.00
Turnham Primary 1 10 10.00
St David's College Prep 10 10.00
Gordonbrock Primary 9 09.00
Turnham Primary 2 7 09.00
Bishop Challoner 7 07.50
Hawes Down Juniors 7 07.50
Horniman Primary 2 6 07.00
Blackheath Prep 2 4 07.00
Farrington's 7 06.00
Alexandra Juniors 6 06.00
Sydenham High 7 05.50
Our Lady & St Philip Neri RC Primary 4 05.50
Halstow Primary 4 02.50
Clare House Primary 02.50

QUALIFICATION INFORMATION
The teams in orange, blue and red boxes are those who would now have qualified for the finals had it been based only on this event.

The top 2 (IN GOLD), after aggregate scores are added together following the Spring Term event, will qualify for the Champions' League Final in the Summer Term. 
The next 2 (IN BLUE) except for those in bold who qualified for last season's Champions' League final, will qualify for the Minor Schools' Final. 
The best 2 non-first teams (IN RED) will qualify for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region.  It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter. 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Benjamin Burden                                Hawes Down Juniors
Harry Chathli                                  Dulwich College Juniors
William Eade                                          Alexandra Juniors
Ryan Hewett                               St David's College Juniors
Millprince Madriola                                   Turnham Primary
Amelia Ward                                             Sydenham High

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name			Grading Info school		Total 1    2    3    4    5    
1  CHATHLI, Harry	268914J A 63 Dulwich Coll Jun	15    4:W  2:W  5:W  3:W  6:W
2  MARTIN, Andrew	279521J U    St Christopher's	13   11:W  1:L  9:W  7:W  5:W
3  GRAHAM, Imaree	279945F U    Horniman Primary	11   10:W  5:D  8:W  1:L  7:D
4  SAHU, Shaunak	279956L U    Warren Road Prim	11    1:L  9:D  6:D 10:W 11:W
5  RAVI, Manognya	275446A D  4 Farrington's	10    9:W  3:D  1:L 11:W  2:L
6  CARRITHERS, Tre	279942L U    Turnham Primary	10    0:D  7:D  4:D  8:W  1:L
7  MILES, Noah		279952C U    Our Lady & St PN	10    8:D  6:D 10:W  2:L  3:D
8  PRESLAND, Charlie	279954G U    St Christopher's	10    7:D 11:W  3:L  6:L  0:W
9  WALKER-EVANS, Samuel	279959F U    Horniman Primary	10    5:L  4:D  2:L  0:W 10:W
10 GILL, Samuel		276964F *  0 Blackheath Prep	 7    3:L  0:W  7:L  4:L  9:L
11 ARMSTRONG, Haris	279939L U    Horniman Primary	 7    2:L  8:L  0:W  5:L  4:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Dulwich College Juniors 1 15x172% 25.80
2 St Christopher's The Hall Prep 2 13+10 23.00
3 Horniman Primary 3 11+8.5 19.50
4 Warren Road Primary 1 11x172% 18.92
5 Farrington's 1 10x172% 10.72
6 Turnham Primary 1 10x172% 10.72
7 Our Lady & St Philip Neri RC Primary 1 10x172% 10.72
8 Blackheath Prep 1 7x172% 12.04

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2010