Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2008-9
Kent Results - 2nd Leg: Saturday 28 February

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Alexandra Juniors 1 Francesco Gosnell Frank Adams Ralph Battle William Eade
Blackheath Prep Miles Taylor Michael O'Connor Marc-Thomas Russo Tomas Gill
Crampton Primary 1 Onni Crawforth Cian Power Latia Sancho Samuel Okol
Crampton Primary 2 See Fairlawn Primary Jadon Sancho Claudia Carr See Fairlawn Primary
Fairlawn Primary 1 Max Staveley Ian Tierney Sonny McMillan Angus Jackson
Fairlawn Primary 2 Joe Bauer See Crampton Primary See Crampton Primary Jack Goody
Farrington's Daniel Batchford Aleksander Wiltshire Eric Ambrose Oliver Charles
Gordonbrock Primary 1 Agnes Delap Jamie MacDonald Sam Miller Luca Nembhard
Horniman Primary 1 Sam Hyatt Alex Henderson Tomi Adepegba Elian Al-Sabti
Horniman Primary 2 Zachary Downes Celeste Cardew Alfie Blagg Rebecca Stowe
Our Lady & St Philip Neri RC Primary Anthony Adesite Ryan Larkin Zach Pescod-Everiss Dominic Lynch
Rosemead Prep 1 Hector Huser Ianto Jones Louis Roberts Raheem Awan
Rosemead Prep 2 Anghard Jones Nathaniel Thomas William Brady DEFAULT
St Christopher's Prep 1 Sebastien Santhiapillai Thomas Martin Tim Viney Jack Cernoch
St Christopher's Prep 2 Jamie Mathieson George Kingsley-Moore See St David's College 2 See St David's College 2
St David's College 1 Rossa Saunders Max Vaughan Alexander Jenkins Ryan Hewett
St David's College 2 See St Christopher's Prep 2 See St Christopher's Prep 2 Isabelle Santhiapillai Amy Tullis
Turnham Primary 1 Tommy Moyce Isiaih Kumuyi Meriam El Haouari Shaurntae Momrelle
Turnham Primary 2 Andrew Ford Millprince Madariola Sade Ellis Taidene Valentine
Warren Road Primary Matthew Lane Molly Carew Michael Janes Amar Desai

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

KENT - SPRING TERM 2009 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Alexandra Juniors 0 0 1-3 1 1 Horniman Primary 2
Fairlawn Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Farrington's
Crampton Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Gordonbrock Primary
Turnham Primary 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 X Rosemead Prep 2
St David's College 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Our Lady & St Philip Neri RC Primary
Warren Road Primary 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Horniman Primary 1
Rosemead Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Blackheath Prep
JT: Crampton Primary 2 / Fairlawn Primary 2 0 0 1 1-2 1 1 0 St Christopher's Prep 1
Turnham Primary 1 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 JT: St Christopher's Prep 2 / St David's Coll 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

KENT - SPRING TERM 2009 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Horniman Primary 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 St Christopher's Prep 1
St David's College 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Fairlawn Primary 1
Crampton Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Turnham Primary 1
Rosemead Prep 2 1 0 X 1-2 0 1 1 Warren Road Primary
JT: St Christopher's Prep 2 / St David's Coll 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Rosemead Prep 1
Horniman Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Turnham Primary 2
Our Lady & St Philip Neri RC Primary 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Alexandra Juniors
Farrington's 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 JT: Crampton Primary 2 / Fairlawn Primary 2
Gordonbrock Primary 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Blackheath Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

KENT - SPRING TERM 2009 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Warren Road Primary 0 0 0 -3 1 1 1 Crampton Primary 1
St Christopher's Prep 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's College 1
Rosemead Prep 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Gordonbrock Primary
Fairlawn Primary 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Horniman Primary 2
JT: Crampton Primary 2 / Fairlawn Primary 2 0 0 0 -3 1 1 1 Horniman Primary 1
Turnham Primary 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 X Rosemead Prep 2
Alexandra Juniors 1 1 1 3- 0 0 0 JT: St Christopher's Prep 2 / St David's Coll 2
Blackheath Prep 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Our Lady & St Philip Neri RC Primary
Turnham Primary 2 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Farrington's

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

KENT - SPRING TERM 2009 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Rosemead Prep 1 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Crampton Primary 1
Warren Road Primary 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 St David's College 1
Horniman Primary 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 St Christopher's Prep 1
Our Lady & St Philip Neri RC Primary 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Fairlawn Primary 1
Rosemead Prep 2 1 0 0 X 1-3 0 1 1 1 Alexandra Juniors
JT: Crampton Primary 2 / Fairlawn Primary 2 1 0 0 1-2 0 1 1 Gordonbrock Primary
Horniman Primary 2 1 0 1 2-1 0 1 0 Turnham Primary 1
Farrington's 1 1 0 2-1 0 0 1 JT: St Christopher's Prep 2 / St David's Prep 2
Blackheath Prep 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Turnham Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

KENT - SPRING TERM 2009 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
St David's College 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Rosemead Prep 1
Crampton Primary 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Alexandra Juniors
Fairlawn Primary 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Horniman Primary 1
St Christopher's Prep 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Farrington's
Gordonbrock Primary 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Horniman Primary 2
Our Lady & St Philip Neri RC Primary 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Warren Road Primary
Rosemead Prep 2 1 0 0 X 1-3 0 1 1 1 JT: Crampton Primary / Fairlawn Primary
Turnham Primary 1 0 0 0 -3 1 1 1 Blackheath Prep
JT: St Christopher's Prep 2 / St David's Coll 2 1 1 1 3- 0 0 0 Turnham Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Rosemead Prep 1 10 3 2 6 18 9 6 12 3 15 13 45 18 15
2 Crampton Primary 1 3 3 6 6 14 9 16 10 10 13 1 41 14 13
3 St David's College 1 13 3 9 6 4 9 12 12 16 13 10 43 13 13
4 Fairlawn Primary 1 4 3 5 4 13 7 8 9 9 12 7 35 12 12
5 St Christopher's Prep 1 12 3 17 6 8 7 13 9 7 12 5 37 10 12
6 Our Lady & St Philip Neri RC Primary 9 1 13 3 1 6 2 8 4 9 16 29 11 11
7 Gordonbrock Primary 6 1 3 4 2 5 10 8 17 11 8 29 10 11
8 Horniman Primary 1 7 1 16 4 15 7 17 9 12 10 4 31 12 10
9 Alexandra Juniors 1 1 8 3 9 6 18 9 11 10 3 29 10 10
10 JT: Crampton Prim. 2 / Fairlawn Prim. 2 17 1 12 4 5 5 7 6 6 9 11 25 9 9
11 Horniman Primary 2 8 3 1 4 12 5 4 8 14 9 6 29 8 9
12 Blackheath Prep 2 1 10 2 6 3 9 6 15 9 14 21 8 9
13 Warren Road Primary 16 3 7 6 11 7 3 8 13 9 9 33 8 9
14 Farrington's 5 1 4 2 17 5 15 8 5 9 12 25 7 9
15 Rosemead Prep 2 11 3 15 4 16 6 14 7 11 8 17 28 8 8
16 JT: St Christopher's Pr 2/St David's Coll 2 18 2 14 3 10 4 1 5 5 8 15 22 7 8
17 Turnham Primary 1 14 2 18 3 3 5 11 6 8 7 2 23 6 7
18 Turnham Primary 2 15 1 11 2 7 3 5 4 2 5 18 15 3 5

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER 2nd LEG
Rosemead Prep 1 36 30.00
Crampton Primary 1 17 26.00
St David's College  1 27 24.00
Our Lady & St Philip Neri RC Primary 25 24.00
Fairlawn Primary 1 24 23.00
St Christopher's Prep 1 21 23.00
Gordonbrock Primary 24 22.00
Alexandra Juniors 19 21.00
Horniman Primary 1 22 20.00
Rosemead Prep 2 18 17.00
Horniman Primary 2 13 16.00
Crampton Primary 2 14 15.50
Farrington's 12 14.25
St Christopher's Prep 2 13 14.00
Warren Road Primary 11 13.50
St David's College 2 11 13.00
Fairlawn Primary 2 11 12.50
St David's College Prep 3 12 11.00
Blackheath Prep 8 09.00
Crampton Primary 3 7 07.00
Turnham Primary 1 6 07.00
Halstow Primary 5 07.00
Dulwich College Juniors 7 05.50
Sydenham High 4 05.50
Turnham Primary 2 3 05.00
Wyborne Primary 6 04.50
Red Hill Primary 4 04.00

QUALIFICATION INFORMATION
The top 3 (IN GOLD) have qualified for the Champions' League Final in the Summer Term. 
The next 3 (IN BLUE) have qualified for the Minor Schools' Final. 
The best 3 non-first teams (IN RED) have qualified for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region. 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Ryan Larkin   Our Lady & St Philip Neri RC Primary
Hector Huser                                Rosemead Prep
Anghard Jones                             Rosemead Prep
Ianto Jones                                  Rosemead Prep
Owen Messere                   Eltham College Juniors
Louis Roberts                               Rosemead Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name			Grading info School		Total 1    2    3    4    5  
1  MESSERE, Owen	271810J X55  Eltham College Jun	15  10:W  4:W  9:W  3:W  2:W
2  WARD, Amelia		273365B D 0  Sydenham High	13  22:W 16:W  7:W 17:W  1:L
3  BABAN, Adelya	276164G * 0  Red Hill Primary	13  15:W 11:W  6:W  1:L  8:W
4  MANT, Peter H	271918G D 1  Townsend Primary	13  18:W  1:L 14:W  7:W  6:W
5  EYRES, Jas		272246L E 0  Halstow Primary	12   0:D 22:W 15:D 23:W 14:D
6  DOWNES, Jack		276962B U    Alexandra Juniors	11  20:W 13:W  3:L  9:W  4:L
7  RICKARD, Felicity	268374L E 0  Alexandra Juniors	11  17:W  8:W  2:L  4:L 11:W
8  GWYTHER, Patrick	269391E E 0  Horniman Primary	11  14:W  7:L 18:W 20:W  3:L
9  OSBORN, Tom		272271K * 0  Wyborne Primary	11   0:W 12:W  1:L  6:L 17:W
10 BHATTACHARYYA, S	276167B * 0  St David's College	11   1:L 14:L  0:W 22:W 16:W
11 ROBSON, Jessica	272281B E 0  Alexandra Juniors	10   0:W  3:L 12:D 13:W  7:L
12 HEPWORTH, Rosie	276966K U    Halstow Primary	10  23:W  9:L 11:D 16:D 15:D
13 ADEPEGBA, Timilehin	276952K U    Horniman Primary	10  21:W  6:L 16:D 11:L 20:W
14 KOTHARI, Shalin	276968C U    Clare House Prim.	10   8:L 10:W  4:L 19:W  5:D
15 OBISESAN, Immanmac	276973G U    Crampton Primary	10   3:L 20:D  5:D 18:W 12:D
16 DELAP, Lucas		276958L U    Gordonbrock Prim.	 9  19:W  2:L 13:D 12:D 10:L
17 D'SOUZA, Joseph	276173H * 0  Halstow Primary	 9   7:L 23:W 19:W  2:L  9:L
18 DINARD-SAMUEL, F	276960J U    Farrington's	 9   4:L 21:W  8:L 15:L 23:W
19 NEVERS, Tyrone	276972E U    Turnham Primary	 9  16:L  0:W 17:L 14:L 21:W
20 DELAP, Esther	276957J U    Gordonbrock Prim.	 8   6:L 15:D 21:W  8:L 13:L
21 MURRAY, Bronwen	276957J U    Blackheath Prep	 7  13:L 18:L 20:L  0:W 19:L
22 EVANS, Patrick	276175A *    Fairlawn Primary	 6   2:L  5:L 23:W 10:L  0:-
23 GILL, Samual		276964F U    Blackheath Prep	 5  12:L 17:L 22:L  5:L 18:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Eltham College Juniors 1 15x172% 25.80
2 Sydenham High 1 13x172% 22.36
3 Red Hill Primary 1 13x172% 22.36
4 Townsend Primary 1 13x172% 22.36
5 Halstow Primary 3 12+9.5 21.50
6 Alexandra Juniors 3 11+10.5 21.50
7 Horniman Primary 2 11+10 21.00
8 Wyborne Primary 1 11x172% 18.92
9 St David's College 1 11x172% 18.92
10 Clare House Primary 1 10x172% 17.20
11 Crampton Primary 1 10x172% 17.20
12 Gordonbrock Primary 2 9+8 17.00
13 Farrington's 1 9x172% 15.48
14 Turnham Primary 1 9x172% 15.48
15 Blackheath Prep 2 7+5 12.00
16 Fairlawn Primary 1 6x172% 10.32

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009

GRADED FRIENDLIES
Round 1:                         Tom Osborne 3-1 Taidene Valentine
Round 2:                                   Amar Desai 1-3 Tyrone Nevers
Round 3: Sankalan Bhattacharyya 3-1 Shaurntae Momrelle
Round 4:                             William Eade 3-1 Bronwen Murray
Round 5:                                    Jack Goody 3-1 Elian Al-Sabti

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    1st Leg    Final 2009