Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2008-9
Surrey East Results - 1st Leg: Saturday 22 November

TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Caterham Prep See Coulsdon C of E Prim Anbukumar Hajane see Coulsdon C of E Prim Graham Gibbins
Coulsdon C of E Primary Austin Nicholson see Caterham Prep Michael Waters see Caterham Prep
Cumnor House Prep 1 Ben Duncombe Anthony Law Alexander Dantas Anantha Anilkumar
Cumnor House Prep 2 Kamaal Solanki Michael Ndobho Danyal Nawaz Ayooluwa Onabolu
Dunottar for Girls Sophie Bennett Ananya Sengupta Sarah McManus Emma Longstaff
Elmhurst Prep 1 Ishaan Lal Nathaniel Akano Clement Li-Raphael Andrew Watson
Elmhurst Prep 2 Ewan Barnes Kamran Sheikh Rohan Nagar Bassam Jouini-Myrans
Elmhurst Prep 3 Mihir Shah Joshua Bennett Kenechukwa Belonwu Ekaksh Lal
Laleham Lea RC Prep Teddy O'Shea Lilian Thomas William Doyle James Kyriakou
Park Hill Juniors Anton Poyntz Sean Bolano-Bulmer Nathan Lawson Stefan Horn
Reigate St Mary's Prep A Dominic Maillot Nicholas Johnson Ethan Horsfall Max Baker
Reigate St Mary's Prep B Matthew Howell Toby Chesser Charlie Markland-Smith Thomas Peck
Reigate St Mary's Prep C Joshua Tanswell-Gidney Jasper Haward Charles Bennett Fraser Cadman
Reigate St Mary's Prep D Joshua Blackstone Khushveer Dhillon Chris Jones Benjamin Stratford
Reigate St Mary's Prep (Girls) Annabelle Maillot Coral Johnson Breanna Alleyne Miranda Scott
Royal Russell Prep Alex Stevenson Edison Fallon Jack Muduroglu James Brook
St Aidan's RC Primary 1 Matthew Winterburn Jack McEneaney Ben Ibbott Eamonn Power
St Aidan's RC Primary 2 Rebecca Winterburn George Ibbott Ethan Maynard Oliver Waghorn
St David's Prep 1 Matthew Jeffery Jack Preuveneers Oliver Russell Alexander Buchanan
St David's Prep 2 Justin Barnes Jeremy Leggett Eleanor Thompson Sarah Thompson
St Peter's Primary Isabella Mash Joe Mirfin Ben Ellis Maya Wilson
Trinity Samuel Aston Luke Chan Callum De Freitas Kishen Sreenivasan
Woodside Juniors Callum Hayes Matthew Hacche Dominic Richmond Ethan Carolan

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2008 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Cumnor House Prep 2 0 0 0 -3 1 1 1 Reigate St Mary's Prep D
Woodside Juniors 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Elmhurst Prep 2
Elmhurst Prep 1 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep C
Reigate St Mary's Prep Girls 1 1 1 3- 0 0 0 Elmhurst Prep 3
St Aidan's RC Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Park Hill Juniors
St David's Prep 1 1 1 3-1 0 0 St Aidan's RC Primary 1
St David's Prep 2 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Dunottar for Girls
Trinity 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Peter's C of E Primary
Reigate St Mary's Prep A 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Cumnor House Prep 1
Reigate St Mary's Prep B 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Laleham Lea RC Prep
JT: Caterham Prep/Coulsdon C of E Prim 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Royal Russell Prep

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2008 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Park Hill Juniors 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep A
Reigate St Mary's Prep C 0 0 1 1-2 1 1 0 JT: Caterham Prep / Coulsdon C of E Prim
Reigate St Mary's Prep B 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David Prep 1
Reigate St Mary's Prep D 1 0 1 2-1 0 1 0 Woodside Juniors
Trinity 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reigate St Mary's Prep Girls
Dunottar for Girls 1 0 0 1-2 0 1 1 Elmhurst Prep 1
Elmhurst Prep 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's Prep 2
St Aidan's RC Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Cumnor House Prep 2
St Peter's C of E Primary 0 0 0 -3 1 1 1 Laleham Lea RC Prep 1
Cumnor House Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Aidan's RC Primary 2
Royal Russell Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Elmhurst Prep 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2008 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
JT: Caterham Prep/Coulsdon C of E Prim 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep B
Reigate St Mary's Prep A 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Trinity
St David's Prep 2 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Reigate St Mary's Prep D
Laleham Lea RC Prep 0 0 1 0 1-3 1 1 def 1 St Aidan's RC Prep 1
St David's Prep 1 1 1 1 3- 0 0 0 Reigate St Mary's Prep C
Woodside Juniors 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Park Hill Juniors
St Aidan's RC Primary 2 *1* *1* 0 *-3* 0 0 1 St Peter's C of E Primary
Cumnor House Prep 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Elmhurst Prep 2
Elmhurst Prep 3 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Dunottar for Girls
Elmhurst Prep 1 0 0 0 -3 1 1 1 Royal Russell Prep
Reigate St Mary's Prep Girls 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Cumnor House Prep 1
*St Aidan's RC Primary 2 boards 1 and 3 played on opposite boards so the matches have been recorded as a loss for them, albeit that the games will be graded with the ECF as they were played.

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2008 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Reigate St Mary's Prep B 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Trinity
Reigate St Mary's Prep D 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep A
St Aidan's RC Primary 1 0 1 def 1 2-2 1 0 1 0 JT: Caterham Prep / Coulsdon C of E Prim
Royal Russell Prep 0 0 0 -3 1 1 1 St David's Prep 1
Cumnor House Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David's Prep 2
Dunottar for Girls 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Woodside Juniors
Reigate St Mary's Prep C 0 1 1 2-1 1 0 0 Laleham Lea RC Prep 1
Park Hill Juniors 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Cumnor House Prep 2
Elmhurst Prep 1 0 1 2-2 1 0 Reigate St Mary's Prep Girls
Elmhurst Prep 3 1 0 2-2 0 1 St Aidan's RC Prep 2
Elnhurst Prep 2 1 1 3-1 0 0 St Peter's C of E Primary

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

SURREY EAST & SUSSEX - AUTUMN TERM 2008 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Trinity 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Cumnor House Prep 1
Reigate St Mary's Prep A 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reigate St Mary's Prep B
St David's Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reigate St Mary's Prep D
Woodside Juniors 0 0 1 1-2 1 1 def St Aidan's RC Primary 1
JT: Caterham Prep/Coulsdon C of E Prim 0 1 1 0 2-2 1 0 0 1 Park Hill Juniors
Reigate St Mary's Prep Girls 1 0 0 1-2 0 1 1 Dunottar for Girls
St David's Prep 2 1 0 2-2 0 1 Reigate St Mary's Prep C
St Aidan's RC Primary 2 0 0 0 -3 1 1 1 Royal Russell Prep
Laleham Lea RC Prep 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Elmhurst Prep 2
Cumnor House Prep 2 0 0 0 -3 1 1 1 Elmhurst Prep 1
St Peter's C of E Primary 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Elmhurst Prep 3

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Trinity 20 3 19 6 13 9 9 12 10 15 1 45 18 15
2 Reigate St Mary's Prep A 9 3 1 6 9 7 20 10 12 13 10 39 16 13
3 St David's Prep 1 17 3 15 4 10 7 11 10 14 13 12 37 14 13
4 Cumnor House Prep 1 1 1 9 4 16 7 13 10 18 11 20 33 13 11
5 Reigate St Mary's Prep B 10 3 7 6 17 9 22 10 20 11 9 39 12 11
6 Royal Russell Prep 14 1 22 4 6 7 4 8 17 11 16 31 11 11
7 Dunottar for Girls 3 2 18 3 4 6 6 8 21 11 13 30 11 11
8 JT: Caterham /  Coulsdon CofE 22 3 14 6 11 7 10 9 15 11 8 36 10 11
9 Woodside Juniors 21 3 5 4 12 7 8 9 3 10 15 33 12 10
10 St Aidan's RC Primary 1 15 1 17 4 2 7 7 9 22 11 21 32 12 10*
11= Park Hill Juniors 8 3 16 4 9 5 21 8 2 10 22 30 10 10
11= Reigate St Mary's Prep C 11 3 4 4 22 5 17 8 7 10 18 30 10 10
13 St David's Prep 2 18 2 3 5 5 7 12 8 1 10 11 32 10 10
14 Elmhurst Prep 1 4 1 11 4 3 5 14 7 13 10 2 27 8 10
15 Reigate St Mary's Prep D 12 3 2 6 21 8 18 9 9 10 17 36 8 10
16 St Peter's C of E Primary 19 1 20 2 7 5 16 6 5 9 6 23 8 9
17 Laleham Lea RC Prep 7 1 10 4 19 5 15 6 11 9 5 25 8 8*
18 Reigate St Mary's Prep Girls 13 3 6 4 20 5 1 7 4 8 3 27 8 8
19 Cumnor House Prep 2 2 1 12 2 15 5 5 6 8 7 4 21 5 7
20 Elmhurst Prep 2 5 1 21 2 18 3 2 6 19 7 7 19 4 7
21 Elmhurst Prep 3 6 1 13 2 14 3 3 5 16 6 19 17 6 6
22  St Aidan's RC Primary 2 16 1 8 2 1 3 19 5 6 6 14 17 3 5*
* Indicated the 3 teams who had 1 point deducted for breach of rules

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER 1st LEG
Trinity 18 15.00
Reigate St Mary's Prep A 16 13.00
St David's Prep 1 14 13.00
Cumnor House Prep 1 13 11.00
Reigate St Mary's Prep B 12 11.00
Royal Russell Prep 11 11.00
Dunottar for Girls 11 11.00
Woodside Juniors 12 10.00
St Aidan's RC Primary 1 12 10.00
Park Hill Juniors 10 10.00
Reigate St Mary's Prep C 10 10.00
St David's Prep 2 10 10.00
Elmhurst Prep 1 8 10.00
Reigate St Mary's Prep D 8 10.00
St Peter's C of E Primary 8 09.00
Laleham Lea RC Prep 8 08.00
Reigate St Mary's Prep Girls 8 08.00
Cumnor House Prep 2 5 07.00
Elmhurst Prep 2 4 07.00
Elmhurst Prep 3 6 06.00
Coulsdon C of E Primary 6 05.50
Caterham Prep 4 05.50
St Aidan's RC Primary 2 3 05.00

QUALIFICATION INFORMATION
The top 3 (IN GOLD), after aggregate scores are added together following the Spring Term event, will qualify for the Champions' League Final in the Summer Term. 
The next 3 (IN BLUE) except for those in bold who qualified for last season's Champions' League final, will qualify for the Minor Schools' Final. 
The best 3 non-first teams (IN RED) will qualify for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region.  It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter. 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Luke Chan                                        Trinity
Dominic Maillot         Reigate St Mary's Prep
Victoria Sit                                Old Palace
Kishan Sreenivasan                           Trinity

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name				Grading Info School		Total 1    2    3    4    5  
1  SIT, Victoria		275645G      Old Palace		15   14:W  7:W  8:W  2:W  4:W
2  NASIR, Waleed		             Trinity		13    9:W  6:W  4:W  1:L  5:W
3  STEIN, Benjamin		273325A * 0  Chipstead Valley	12   13:W  8:L  7:D  9:W 12:W
4  GIBBS, Callum		276125H      Smitham Primary	11    5:W 10:W  2:L 12:W  1:L
5  STAUNTON, Ethan		268337E E 0  Regina Coeli RC	11    4:L 13:W  6:W  7:W  2:L
6  DENTON, James		269620E E 0  Coulsdon CofE Jun	11   11:W  2:L  5:L 15:W  8:W
7  HARRISON, Natalie		             Dunottar for Girls	10   15:W  1:L  3:D  5:L  0:W
8  AGATE, William		275527A      Regina Coeli RC	10   12:D  3:W  1:L 10:W  6:L
9  BIRD, Anastasia		275428K      Dunottar for Girls	10    2:L 11:W 10:D  3:L 14:W
10 RICHMOND, Sebastian		             Woodside Juniors	10    0:W  4:L  9:D  8:L 15:W
11 SENJIT, Yash			             Park Hill Juniors	10    6:L  9:L  0:W 14:D 13:W
12 HOWELL, Oliver		272323C D 0  Reigate St Mary's	 9    8:D 14:D 15:W  4:L  3:L
13 GILES, Dominic		268452E E 0  Woodcote Juniors	 8    3:L  5:L 14:D  0:W 11:L
14 GADD, Eleanor		275819C      Dunottar for Girls	 8    1:L 12:D 13:D 11:D  9:L
15 VENKATAKRISHNAN, Ashwin	             Cumnor House Prep	 7    7:L  0:W 12:L  6:L 10:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com
  

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE

1 Old Palace 1 15x172% 25.80
2 Trinity 1 13x172% 22.36
3 Chipstead Valley Primary 1 12x172% 20.64
4 Regina Coeli RC Primary 2 11+9 20.00
5 Dunottar for Girls 3 10+9 19.00
6 Smitham Primary 1 11x172% 18.92
7 Coulsdon C of E Primary 1 11x172% 18.92
8 Woodside Juniors 1 10x172% 17.20
9 Park Hill Juniors 1 10x172% 17.20
10 Reigate St Mary's Prep 1 9x172% 15.48
11 Woodcote Juniors 1 8x172% 13.76
12 Cumnor House Prep 1 7x172% 12.04

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2009

 GRADED FRIENDLIES
Round 1:  Sebastien Richmond           1-4           Ewan Barnes
Round 2:   Ashwin Venkatakrishnan  1-4          Teddy O'Shea
Round 3:   William Doyle                       2-2              Yash Senjit
Round 4:   Dominic Giles                      1-4       Michael Waters
Round 5:   Dominic Richmond             4-1     Natalie Harrison