Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2007-8
Surrey East & Sussex Results - 1st Leg: Saturday 24 November

THE TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
All Saints C of E Primary Stephen Woods Ellie Bean Pride Mazhinou Ashley Harrison
Benson Primary See Woodcote Juniors Matthew Parnell Ryan Hewitt See Woodcote Juniors
Byron Primary (R3-5 only) Reigate St Mary's Girls Reigate St Mary's Girls R1-2 Reigate St Mary's G R3-5 Dunnotar for Girls 2
R3-5 Dunnotar for Girls 2 R3-5: Jennifer Freeman
Caterham Prep Henry Chamberlain Christopher Paddle See Chipstead Valley Pri See Christ Church Purley
Chipstead Valley Primary See Caterham Prep See Caterham Prep Jenny Stuttle See Christ Church Purley
Christ Church Primary (Purley) See Caterham Prep See Caterham Prep See Chipstead Valley Pri George Carpenter
Coulsdon C of E Primary Thomas Harrington Austin Nicholson Michael Waters Ben Day
Cumnor House Prep 1 John Dougrez-Lewis Ben Duncombe Kie-Ren Lau Giles Clift-Simpson
Cumnor House Prep 2 Olaoluwa Onabolu Connor McGrath Alexander Dantas See Park Hill Primary 3
Dunottar for Girls 1 Sophie Bennett Ananya Sengupta Elise Teale Eden Copperwaite
Dunottar for Girls 2 Reigate St Mary's Girls Reigate St Mary's Girls Reigate St Mary's Girls R1-2: Nicola Denny
R3-5: Nicola Denny See Byron Primary
Elmhurst Prep Eli Bond Henry Biggs Nathan Bartlett Mihir Shah
Hazelwood Prep Amy Hill Benedict Connoly Ellen Steiner Francesca Carver
Laleham Lea RC Primary Teddy O'Shea Jacob McNair Alex Mester Joseph O'Shea
Park Hill Juniors 1 Anton Poyntz Sam Gates Laura Reeves Jack Haydon
Park Hill Juniors 2 Rohan Zana Leon Figueira Al-Hassan Alseneid Rithik Hari
Park Hill Juniors 3 See Cumnor House 2 See Cumnor House 2 See Cumnor House 2 Toby Forrester
Regina Coeli RC Primary Finn O'Gorman Liam O'Connor Ethan Staunton Mia Fernandes-Pinto
Reigate St Mary's Prep 1 Michael Blakey Dominic Maillot Johann Winkelmann Nicholas Johnson
Reigate St Mary's Prep 2 Daniel Muir Tobias Chesser Sean Baxter Fergus Horsfall
Reigate St Mary's Prep 3 Ethan Horsfall Benjamin Chesser Matthew Howell Charlie Markland-Smith
Reigate St Mary's Prep 4 Brad Din Max Baker Williams Sanderson Carl Winkelmann
Reigate St Mary's Prep 5 Jasper Haward Charles Bennett George Painter Joshua Blackstone
Reigate St Mary's Prep 6 Joshua Tanswell-Gidney Thomas Peck Fraser Cadman Oliver Howell
Reigate St Mary's Prep 7 Elise Butcher Annabelle Maillot R1-2: Miranda Scott See Dunottar for Girls 2
See Dunottar for Girls 2 See Byron Primary
Royal Russell Prep 1 Luke Morgan Alexander Donovan Daniel Kerambrum-Bicourt Alex Stevenson
Royal Russell Prep 2 James Thomas Ignacio Vasquez-Castro Jack Stone Teo Grimshaw
Smitham Primary Toni Aspinall Amber Church Daniel Wickenden Andrew Rennison
St Aidan's RC Primary 1 Schuyler Wong Aislinn Power Joshua Ferguson Matthew Winterburn
St Aidan's RC Primary 2 Jordan Anderton Eamonn Power Ben Ibbott Luca Ruggeri
St David's Prep 1 Alice Own Matthew Jeffery Alexander Buchanan Jack Preuveneers
St David's Prep 2 Jeremy Leggett Oliver Russell Tanya Dosanjh Shana Pampapathi
Whitgift Mark Bobrovnitor Raja Sood Nicolas Trompetas Alex Wilson
Woodcote Juniors Juhi Lall See Benson Primary See Benson Primary Alexandra Ifill-Williams

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2007 - ROUND 1
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
All Saints C of E Primary 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Reigate St Mary's Prep 6
St David's Prep 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Smitham Primary
JT: Cumnor House Prep 2 / Park Hill Juniors 3 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Park Hill Juniors 3
Laleham Lea RC Prep 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 St Aidan's RC Primary 1
JT: Benson Primary / Woodcote Juniors 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep 1
Reigate St Mary's Prep 3 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hazelwood Prep
Cumnor House Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Royal Russell Prep 1
Coulsdon C of E Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Elmhurst Prep
Reigate St Mary's Prep 5 0 0 0 -3 1 1 1 St Aidan's RC Primary 1
St David's Prep 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Whitgift
Regina Coeli RC Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Royal Russell Prep 2
Reigate St Mary's Prep 4 1 0 1 2- 0 1 0 Park Hill Juniors 1
Reigate St Mary's Prep 2 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 JT: Caterham / Chipstead V / ChristChurch
Dunottar for Girls1 1 0 0 1-2 0 1 1 JT: Reigate SM Girls / Dunottar 2 / Byron

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2007 - ROUND 2
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Park Hill Juniors 2 0 0 0 -3 1 1 1 Reigate St Mary's Prep 5
Royal Russell Prep 2 0 1 0 *3-1* 1 ** *1* *0* JT: Benson Primary / Woodcote Juniors
Elmhurst Prep 0 1 1 2-1 1 0 0 Reigate St Mary's Prep 6
Regina Coeli RC Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Cumnor House Prep 1
Reigate St Mary's Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 J: Cumnor House Prep 2 / Park Hill Juniors 3
St Aidan's RC Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep 2
Smitham Primary 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 All Saints C of E Primary
Reigate St Mary's Prep 3 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Whitgift
Laleham Lea RC Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Hazelwood Prep
Royal Russell Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David's Prep 2
Dunottar for Girls 1 0 0 0 -3 1 1 1 JT: Caterham / Chipstead V / ChristChurch
Park Hill Juniors 1 1 0 1 2-1 0 1 0 St David's Prep 1
JT: Reigate SM Girls / Dunottar 2 / Byron 0 0 df 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep 4
St Aidan's RC Primary 2 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Coulsdon C of E Primary
The joint team of Benson & Woodcote played out of board order and the result was adjusted accordingly

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2007 - ROUND 3
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Dunottar for Girls 1 0 0 1 2-2 0 1 1 0 Hazelwood Prep
Regina Coeli RC Primary 1 1 0 2-1 0 0 1 Reigate St Mary's Prep 5
St David's Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Elmhurst Prep
Reigate St Mary's Prep 6 1 2-1 0 Royal Russell Prep 2
Coulsdon C of E Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep 1
Reigate St Mary's Prep 3 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 St Aidan's RC Primary 1
JT: Reigate SM Girls / Dunottar 2 / Byron 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 All Saints C of E Primary
Reigate St Mary's Prep 4 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Laleham Lea RC Prep
Cumnor House Prep 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Whitgift
Reigate St Mary's Prep 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Smitham Primary
JOINT: Cumnor House 2 / Park Hill 3 0 1 0 1-2 1 0 1 Royal Russell Prep 1
JT: Caterham / Chipstead Valley / ChristChurch 1 1 0 2-1 0 0 1 JOINT: Benson Primary / Woodcote Juniors
St Aidan's RC Primary 2 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Park Hill Juniors 1
St David's Prep 2 1 1 0 2-1 0 0 1 Park Hill Juniors 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2007 - ROUND 4
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Hazelwood Prep 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 JOINT: Cumnor House 2 / Park Hill 3
Royal Russell Prep 2 1 0 2-2 0 1 Park Hill Juniors 2
JT: Reigate SM Girls / Dunottar 2 / Byron 0 1 0 1-2 1 0 1 Reigate St Mary's Prep 6
St Aidan's RC Primary 1 1 1 3- 0 0 0 St David's Prep 1
Royal Russell Prep 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 All Saints' C of E Primary
Whitgift 0 1 1 2-1 1 0 0 Reigate St Mary's Prep 2
Reigate St Mary's Prep 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Reigate St Mary's Prep 4
Smitham Primary 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Cumnor House Prep 1
JT: Caterham / Chipstead Valley / ChristChurch 0 1 0 1-2 1 0 1 Coulsdon C of E Primary
Laleham Lea Prep 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Reigate St Mary's Prep 3
Park Hill Juniors 1 0 1 0 1 2-2 1 0 1 0 Regina Coeli RC Primary
Reigate St Mary's Prep 5 0 0 1 1-2 1 1 0 St David's Prep 2
Elmhurst Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JT: Benson Primary / Woodcote Juniors
Dunottar for Girls 1 0 0 1-2 0 1 1 St Aidan's RC Primary 2

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2007 - ROUND 5
Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
Hazelwood Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Royal Russell Prep 2
Laleham Lea Prep df 1 2-2 1 0 Elmhurst Prep
Reigate St Mary's Prep 6 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Smitham Primary
Park Hill Juniors 1 1 1 1 1 4-0 *0* *0* 0 0 JT: Benson Primary / Woodcote Juniors
JT: Caterham / Chipstead Valley / ChristChurch 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St David's Prep 2
Reigate St Mary's Prep 2 1 0 0 1-2 0 1 1 Reigate St Mary's Prep 3
Cumnor House Prep 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Reigate St Mary's Prep 1
Coulsdon C of E Primary 1 0 0 1-2 0 1 1 Royal Russell Prep 1
Reigate St Mary's Prep 4 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Whitgift
Regina Coeli RC Primary 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 St Aidan's RC Primary
Cumnor House Prep 2 1 0 0 1-2 0 1 1 All Saints C of E Primary
St David's Prep 1 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 St Aidan's RC Primary 2
JT: Reigate SM Girls / Dunottar 2 / Byron 0 1 0 0 1-3 1 0 1 1 Reigate St Mary's Prep 5
Park Hill Juniors 2 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Dunottar for Girls 1
Benson Primary / woodcote Juniors played out of order in the final round but the score cannot be adjusted as they lost 4-0 anyway

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Reigate St Mary's Prep 1 13 3 27 6 5 9 3 12 16 15 4 45 18 15
2 Whitgift 26 3 25 6 15 8 4 11 14 14 16 42 16 14
3 Royal Russell Prep 1 19 1 24 4 25 7 5 10 1 13 3 35 13 13
4 Cumnor House Prep 1 4 3 19 6 12 8 26 11 21 12 13 40 14 12
5 Park Hill Juniors 1 10 1 16 4 24 7 23 9 12 12 27 33 14 12
6 St Aidan's RC Primary 1 22 3 17 4 14 6 15 9 24 12 12 34 12 12
7 Reigate St Mary's Prep 3 15 3 8 4 26 6 22 9 9 12 14 34 11 12
8 Reigate St Mary's Prep 2 14 3 2 6 22 9 21 10 26 11 15 39 14 11
9 JT: Caterham / Chipstead Valley / Christ Church 2 1 14 4 6 7 27 9 3 11 25 31 11 11
10 Coulsdon C of E Primary 3 3 7 6 23 7 13 10 2 11 19 37 11 11
11 Smitham Primary 21 3 24 6 1 7 14 8 4 11 18 35 11 11
12 Reigate St Mary's Prep 4 16 3 10 6 28 9 9 10 13 11 26 39 10 11
13 All Saints C of E Primary 1 3 18 4 21 7 28 8 19 11 5 33 9 11
14 Regina Coeli RC Primary 12 3 20 4 4 7 17 9 10 10 22 33 9 10
15= Cumnor House Prep 2 / Park Hill Juniors 3 5 3 11 4 13 5 19 8 8 9 1 29 10 9
15= Laleham Lea Prep 9 2 23 5 8 6 16 7 15 9 7 29 10 9
17 Reigate St Mary's Prep 5 17 1 22 4 11 5 12 6 25 9 28 25 10 9
18 St David's Prep 1 24 1 21 2 10 5 7 6 22 9 23 23 10 9
19 JT: Benson Primary / Woodcote Juniors 27 1 13 4 20 5 2 8 7 9 10 27 8 9
20 Reigate St Mary's Prep 6 18 1 1 2 7 5 20 8 28 9 21 25 7 9
21 St David's Prep 2 25 1 26 2 19 5 11 8 17 9 2 25 5 9
22 Royal Russell Prep 2 20 1 12 2 27 3 18 5 11 8 8 19 9 8
23 St Aidan's RC Primary 2 23 2 9 3 3 4 10 7 6 8 24 24 6 8
24 Elmhurst Prep 1 7 1 3 4 18 5 24 6 27 8 9 24 4 8
25 Dunottar for Girls 1 6 1 28 2 2 4 8 5 23 7 11 19 7 7
26 Park Hill Juniors 2 11 1 5 2 17 3 25 5 20 7 6 18 6 7
27 Reigate St Mary's Girls / Dunnotar 2 / Byron 28 3 6 4 16 5 1 6 18 7 17 25 5 7
28 Hazelwood Prep 8 1 15 2 9 4 6 5 5 6 20 20 3 6

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER 1st LEG
Reigate St Mary's Prep 1 18 15.00
Whitgift 16 14.00
Royal Russell Prep 1 13 13.00
Cumnor House Prep 1 14 12.00
Park Hill Juniors 1 13 12.00
St Aidan's RC Primary 1 12 12.00
Reigate St Mary's Prep 3 11 12.00
Reigate St Mary's Prep 2 14 11.00
Coulsdon C of E Primary 11 11.00
Smitham Primary 11 11.00
Reigate St Mary's Prep 4 10 11.00
All Saints C of E Primary 10 11.00
Regina Coeli RC Primary 9 10.00
Laleham Lea Prep 10 09.00
Reigate St Mary's Prep 5 10 09.00
St David's Prep 1 10 09.00
Reigate St Mary's Prep 6 7 09.00
St David's Prep 2 5 09.00
Royal Russell Prep 2 9 08.00
St Aidan's RC Primary 2 6 08.00
Elmhurst Prep 4 08.00
Dunottar for Girls 7 07.00
Park Hill Juniors 2 5 07.00
Cumnor House Prep 2 8 06.75
Hazelwood Prep 3 06.00
Caterham Prep 1 8 05.50
Benson Primary 4 04.50
Woodcote Juniors 4 04.50
Reigate St Mary's Prep (Girls) 3 04.20
Chipstead Valley Primary 2 02.25
Christ Church Primary (Purley) 2 02.25
Park Hill Juniors 3 2 02.25
Dunottar for Girls 1 01.75
Byron Primary 01.05

QUALIFICATION INFORMATION
The top 3 (IN GOLD), after aggregate scores are added together following the Spring Term event, will qualify for the Champions' League Final in the Summer Term. 
The next 3 (IN BLUE) except for those in bold who qualified for last season's Champions' League final, will qualify for the Minor Schools' Final (excepting non-first teams). 
The best 3 non-first teams (IN RED) will qualify for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region.  It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter. 

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games and shared the cash booty:

Michael Blakey            Reigate St Mary's Prep
Cameron Furley-Smith              Caterham Prep
Nicholas Johnson         Reigate St Mary's Prep
Luke Madalura          St Peter's C of E Primary
Dominic Maillot            Reigate St Mary's Prep
Daniel Muir                  Reigate St Mary's Prep
Alex Wilson                                       Whitgift

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name				Grading Info	School		Total 1   2   3   4   5    
1  MADALURA, Luke		257127E E 0	St Peters	15.0  4:W 6:W 3:W 5:W 2:W
2  DENTON, James		269620E * 0	Coulsdon CofE	13.0  3:W 5:W 6:W 4:W 1:L
3  NICOLAOU, Varvara		        U   	Woodcote Jun	10.0  2:L 4:D 1:L 6:W 5:W
4  EL-AMIN, Noor-Alhuda		        U  	Park Hill Jun	 9.0  1:L 3:D 5:D 2:L 6:W
5  BENNETT, Tom			        U  	Elmhurst Prep	 7.0  6:D 2:L 4:D 1:L 3:L
6  WUTA-OFEI, Nii Adotey	        U  	Elmhurst Prep	 6.0  5:D 1:L 2:L 3:L 4:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    2nd Leg    Final 2008

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE
1 St Peter's C of E Primary 1 15x172% 25.80
2 Coulsdon C of E Primary 1 13x172% 22.36
3 Woodcote Juniors 1 10x172% 17.20
4 Park Hill Juniors 1 09x172% 15.48
5= Elmhurst Prep 2 7+6 13.00