ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

ENGLISH CHESS CHALLENGE  FINALS 2007

UNDER 15 BOYS / UNDER 13 BOYS
No Name				Grade School		Total  1    2    3    4    5    Medal
1  SILVERSTEIN, Ben (u13)	A 96  Warden Park	14.0   7:W  2:W  3:D  6:W  5:W  G + u13 Boys Trophy
2  ASPINALL, Bobby (u13)	A 59  Woodcote		13.0  12:W  1:L 13:W  4:W  6:W  G
3  FRY, Sam (u15)		A101  Reigate Grammar	12.0   8:W  4:W  1:D  5:L 10:W  G + u15 Boys Trophy
4  TUSKA, Juraj (u13)		A 83  Forest Hill	11.0   5:W  3:L  7:W  2:L  9:W  S
5  ELIADIS, Chris (u15)		U     Woking Jun Club	11.0   4:L  9:W 10:W  3:W  1:L  S
6  GLOVER, William (u13)	B 88  Dulwich College	11.0   9:W 13:W 11:W  1:L  2:L  S
7  FRY, Ben (u13)		A 44  St Bede's		11.0   1:L 12:W  4:L 13:W  0:W  S
8  FERNANDES, Aaron (u13)	B 54  Thomas More	11.0   3:L 10:W  9:L 11:W 12:W  S
9  DRAPER, Christopher (u15)	U     Howard of Effing.	 9.0   6:L  5:L  8:W  0:W  4:L  B
10 GILES, Joshua (u15)		D 56  Wilson's		 9.0  11:W  8:L  5:L 12:W  3:L  B
11 WELLER, Jordan (u13)		U     Howard of Effing.	 9.0  10:L  0:W  6:L  8:L 13:W  B
12 McDONALD, Andrew (u13)	U     Howard of Effing.  7.0   2:L  7:L  0:W 10:L  8:L  B
13 WHEELER, James (u13)		U     Howard of Effing.  7.0   0:W  6:L  2:L  7:L 11:L  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 11 BOYS
No Name			ECF Code/Grade School		Total 1   2   3   4   5    Medal
1  YING, Jason		247224H A 58   Whitgift		14.0  8:W 3:W 7:W 6:W 2:D  G + u11 Boys Trophy
2  HAYES, Angus		256541K A 18   Caterham Prep	13.0  7:W 8:W 6:D 4:W 1:D  G
3  FRY, Joseph		232827G A 15   Reigate Priory	11.0  4:W 1:L 8:L 9:W 6:W  S
4  POWELL, Damien	271408F U      Cumnor House	11.0  3:L 0:W 9:W 2:L 7:W  S
5  BIMPONG, Kwame	256898G *  0   Benson		11.0  6:L 7:L 0:W 8:W 9:W  S
6  MOORE, Jasper	256540H A 29   Caterham		10.0  5:W 9:W 2:D 1:L 3:L  S
7  JENNER, Jordan	253033J E  0   Gordonbrock	 9.0  2:L 5:W 1:L 0:W 4:L  B
8  ADEWUNMI, Maatin	271388D U      Benson		 9.0  1:L 2:L 3:W 5:L 0:W  B
9  TILS, Tijn		269694A U      Prins Willem	 7.0  0:W 6:L 4:L 3:L 5:L  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 11 GIRLS / UNDER 10 GIRLS

No Name				ECF Code/Grade School		Total 1   2   3   4   5   P-O  Medal  
1  ASPINALL, Toni (u10)		261905C A 15   Smitham		15.0  3:W 2:W 5:W 4:W 6:W      G + u10 Girls Trophy 
2  THEODORESON, Izzy (u11)	253013E A  4   Gordonbrock	13.0  4:W 1:L 3:D 6:W 5:W 3:W  G + u11 Girls Trophy
3  MAINI, Maneesha (u11)	247995D D  8   West Dene	13.0  1:L 6:W 2:D 5:W 4:W 1:L  S
4  STEEL, Helen (u10)		257046G B 26   Halstead		 9.0  2:L 5:W 6:W 1:L 3:L      S
5= BLAIR-GREENWAY, Bonnie (u10) 271393H U      Alexandra	 6.0  6:D 4:L 1:L 3:L 2:L      B
6= BLOTT, Connie (u10)		267676K U      ChristCh Chelsea	 6.0  5:D 3:L 4:L 2:L 1:L      B  
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 10 BOYS

No Name			ECF Code/Grade School		Total  1    2    3    4    5    Medal
1  DOUGREZ-LEWIS, John	245729F A 41   Cumnor House	14.0  11:W  8:W  4:W  2:W  3:D  G + u10 Trophy
2  WEST, Jamie		257124K A  0   Smitham		13.0   0:W  9:W  7:W  1:L  5:W  G
3  TROMPETAS, Nicholas	267134H B 15   Caterham		13.0  12:W  4:D  9:W  7:W  1:D  G
4  BLAKEY, Michael	256557C A 47   Reigate SM	12.0   6:W  3:D  1:L 11:W 10:W  G
5  STROUDE, Kade	257278D D  0   St Peter's	11.0   7:L  0:W 11:W  8:W  2:L  G
6  TINNAMS-ROMERO,Kynan	256562G E  8   St Aidan's	11.0   4:L  7:L 12:W  9:W  8:W  S
7  HOLLAND, Liam	268371E *  8   Red Hill		 9.0   5:W  6:W  2:L  3:L 12:L  S
8  COOK, Matthew	257125A A 11   Avenue		 9.0  13:W  1:L 10:W  5:L  6:L  B
9  PADHI, Mayukh	258896B B 40   Park Hill	 9.0  10:W  2:L  3:L  6:L 13:W  B
10 BRAY, Jonathan	263904L A  5   St David's Coll	 9.0   9:L 12:W  8:L 13:W  4:L  B
11 WONG, Schuyler	257265F D  7   St Aidan's	 9.0   1:L 13:W  5:L  4:L  0:W  B
12 CLIFT-SIMPSON, Giles	256995E *  0   Cumnor House	 9.0   3:L 10:L  6:L  0:W  7:W  B
13 DAOOD, Seth		268385E *  0   West Dene	 7.0   8:L 11:L  0:W 10:L  9:L  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 9 BOYS

No Name			ECF Code/Grade School		Total  1    2    3    4    5    Medal
1  MAILLOT, Dominic	259324F A 21   Reigate SM	14.0   0:W  7:W  3:W  5:D  8:W  G + u9 Boys Trophy
2  DUNCOMBE, Ben	266218J A  7   Cumnor House	13.0  18:W  5:D 10:W  3:D  7:W  G
3  ELIADIS, Robin	268419G * 17   Woking Jun	12.0  15:W  9:W  1:L  2:D 16:W  G
4  NALLATHAMBI, Vignesh	271406B U      Elmwood		12.0  10:D 12:W  7:L 13:W  5:W  G
5  ASTON, Sam		264218K D 16   St David's Coll	11.0  16:W  2:D  6:W  1:D  4:L  S
6  KNORN, Joel		260876F A 16   Dundonald	11.0   8:W 13:W  5:L  7:L 15:W  S
7  CHAN, Luke		263903J A 12   St David's Coll	11.0  17:W  1:L  4:W  6:W  2:L  S
8  MARKERING, Bram	269684J U      Prins Willem	11.0   6:L 14:W 11:W  9:W  1:L  S
9  O'GORMAN, Finn	268399E *  0   Regina Coeli	11.0  14:W  3:L 15:W  8:L 13:W  S
10 AFFLECK, Blu		271389F U      ChristCh.Chelsea	11.0   4:D 11:W  2:L 14:D 17:W  S
11 REID, Theo		267161L *  0   Royal Russell	11.0  12:W 10:L  8:L 15:W 18:W  S
12 CARRICK, Ewan	268317K *  0   Alexandra	11.0  11:L  4:L 17:W 16:W 14:W  S
13 STOFFELS, Rhys	268435E *  0   Unicorn		 9.0   0:W  6:L 16:W  4:L  9:L  B
14 AFFLECK, Ry		271390B U      ChristCh.Chelsea	 8.0   9:L  8:L 18:W 10:D 12:L  B
15 DOWNES, Zachary	271397E U      Horniman		 7.0   3:L 17:W  9:L 11:L  6:L  B
16 HARRIES-REES, David	271400A U      Woodcote		 7.0   5:L 18:W 13:L 12:L  3:L  B
17 McNAIR, Jacob	268943B U      Laleham Lea	 6.0   7:L 15:L 12:L 18:D 10:L  B
18 MESTER, Alex		267197K E  0   Laleham Lea	 6.0   2:L 16:L 14:L 17:D 11:L  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 9 GIRLS / UNDER 7 GIRLS

No Name			ECF Code/Grade School		Total 1   2   3   4   5    Medal
1  REEVES, Laura (u9)	268330B D  0   Park Hill	14.0  4:W 5:W 2:W 6:W 3:D  G
2  MAINI, Neha (u9)	257281D E  0   West Dene	12.0  5:W 6:W 1:L 3:D 4:W  S
3  UNG, Tanya (u7)	271411F U      Babington	11.0  6:W 4:D 5:D 2:D 1:D  G
4= BRUCE, Maggie (u7)	271395A U      Halstead		 8.0  1:L 3:D 6:D 5:D 2:L  S
5= TRIGG, Jadzia (u7)	271410D U      Reigate SM	 8.0  2:L 1:L 3:D 4:D 6:D  S
6  CHAPMAN, Hannah (u9)	271396C U      Red Hill		 7.0  3:L 2:L 4:D 1:L 5:D  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 8 BOYS

No Name			ECF Code/Grade School		Total 1   2   3   4   5    Medal
1  KALID, Raphael	268307G E  8   Rosemead		14.0  2:W 6:W 4:W 5:D 3:W  G + u8 Boys Trophy
2  LAU, Kie-Ren		266217G A  5   Cumnor House	11.0  1:L 5:L 3:W 4:W 6:W  S
3  CHESSER, Tobias	267098H D  0   Reigate SM	11.0  5:W 4:W 2:L 6:W 1:L  S
4  GATES, Sam		268389B *  0   Park Hill	 9.0  6:W 3:L 1:L 2:L 5:W  B
5  MARKERING, Maarten	269685L U      Prins Willem	 9.0  3:L 2:W 6:D 1:D 4:L  B
6  PARNELL, Matthew	271407D U      Benson		 6.0  4:L 1:L 5:D 3:L 2:L  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 8 GIRLS

No Name			ECF Code/Grade School		Total 1   2   3   4   5   6   P-0  Medal  
1  GILES, Yasmin	268368E *  8   Gordonbrock	16.0  3:W 4:W 2:L 2:W 3:W 4:W 2:W  G + u8 Girls Trophy
2  MUHUNTHAKUMAR,Luxmie	267948G D  0   Sutton High	16.0  4:W 3:W 1:W 1:L 4:W 3:W 1:L  G
3  CHATHLI, Kira	267175L D  0   Sydenham		10.0  1:L 2:L 4:W 4:W 1:L 2:L 0:   S
4  WESTALL, Bethany	268460D *  0   Smitham		 6.0  2:L 1:L 3:L 3:L 2:L 1:L 0:   B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 7 GIRLS - See Under 9 Girls

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 7 BOYS

No Name			ECF Code/Grade	School		Total  1    2    3    4    5    Medal
1  MUIR, Daniel		267117H D  0	Reigate SM	15.0  12:W 11:W  5:W  2:W  3:W  G + u7 Boys Trophy
2  ZHOU, Yang-Jian	267949J D  0	Cumnor House	13.0   0:W 10:W  8:W  1:L  6:W  G
3  MARKLAND-SMITH, C	269629A	U  0	Reigate SM	12.0  11:W  8:D 10:W  5:W  1:L  G
4  MURLOWSKI, Nicholas	271405L U  0	Babington	12.0   6:L 13:W  9:D  8:W 11:W  G
5  HORSFALL, Ethan	269624B U  0	Reigate SM	11.0   7:W  6:W  1:L  3:L  9:W  S
6  DANTAS, Alexander	263437F *  0	Cumnor House	10.0   4:W  5:L  7:W  9:D  2:L  S
7  ROTHERO, Paul	271409H U       Gordonbrock	10.0   5:L  0:W  6:L 12:D 13:W  S
8  McGRATH, Connor	268396K E  0	Cumnor House	 9.0   9:W  3:D  2:L  4:L 12:D  B
9  HISCOCK, Tom		271401C		Babington	 9.0   8:L 12:W  4:D  6:D  5:L  B
10 LAL, Ishaan		271402E	      	Elmhurst	 9.0  13:W  2:L  3:L 11:L  0:W  B
11 ARMITAGE-HOOKES, A	271392F		Blackheath	 9.0   3:L  1:L 13:W 10:W  4:L  B
12 GUIMARAES-TOLLEY, K	271399J		ChristCh.Chels.	 9.0   1:L  9:L  0:W  7:D  8:D  B
13 ANSA, David          271391D	        Gordonbrock	 7.0  10:L  4:L 11:L  0:W  7:L  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

UNDER 6 BOYS

No Name			ECF Code/Grade	School		Total 1   2   3   4   5    Medal  
1  WEST, Thomas		271413K		Smitham		14.0  0:W 5:W 2:W 4:W 3:D  G + u6 Boys Trophy
2  SEO, Min Woong	269382D		Collingwood	13.0  4:W 3:W 1:L 6:W 5:W  G
3  STAUNTON, Ethan	268337E E  0 	Regina Coeli	12.0  7:W 2:L 6:W 0:W 1:D  S
4  CHATHLI, Harry	268941J  	Alleyn's	11.0  2:L 7:W 5:W 1:L 0:W  S
5  LI-RAPHAEL, Clement	271403G		Elmhurst	 9.0  6:W 1:L 4:L 7:W 2:L  B
6  BOSKY, Rumi		271394K		ChristCh. Chels	 9.0  5:L 0:W 3:L 2:L 7:W  B
7  GILES, Dominic	268452E *  0	Applegarth	 7.0  3:L 4:L 0:W 5:L 6:L  B
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE

GRADED FRIENDLIES
Round1:
Jamie West 3-1 Rhys Stoffels
James Wheeler 3-1 Tijn Tils
Yang-Jian Zhou 3-1 Thomas West

Round 2:
Kade Stroude 3-1 Oriane Beech
Rumi Bosky 1-3 Paul Rothero
Jordan Weller 3-1 Damien Powell

Round 3:
Keaton Guimaraes-Tolley 3-1 Dominic Giles
Seth Daood 1-3 Toni Aspinall
Andrew McDonald 1-3 Kwame Bimpong

Round 4:
Chris Draper 1-3 Jordan Jenner
Oriane Beech 1-3 Giles Clift-Simpson (colours unsure)
Ethan Staunton 3-1 David Ansa

Round 5:
Harry Chathli 2-2 Ishaan Lal
Schuyler Wong 3-1 Oriane Beech
Maatin Adewunmi 1-3 Ben Fry

ENGLISH CHESS CHALLENGE HOME PAGE      JUNIOR CHESS HOME PAGE    CHESS HOME PAGE        RESULTS ARCHIVE