2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2006-7
Surrey East & Sussex Results - 1st Leg: Saturday 25th November
held at CCF

Full teams are shaded in blue; part teams in yellow.

THE TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Caterham Prep 1 Jasper Moore Angus Hayes Nicholas Trompetas  Jamie Lagerberg
Caterham Prep 2 Charlie Kellaway Cameron Furley-Smith Cameron Lagerberg Jacob Carter-Mayes
Caterham Prep 3 Sidney Driscoll Finn Slattery Chester de Meester James Slater
Coulsdon C of E Primary Benjamin Day Michael Waters Thomas Scarrett Austin Nicholson
Cumnor House Prep John Dougrez-Lewis Ben Duncombe Kie-Ren Lau Yoshihiro Sawaguchi
Elmhurst Prep Edward Barthaud Henry Biggs Nathan Bartlett Charlie Gill
Laleham Lea RC Primary see Whitgift see Whitgift Daniel Moth Teddy O'Shea
Park Hill Juniors William Ugwu Laura Reeves Akhil Dua Sam Gates
Regina Coeli RC Primary George Hervey Samuel Legg Finn O'Gorman Joseph Staunton
Reigate St Mary's Prep 1 Michael Blakey Dominic Maillot Fergus Horsfall Rachel Dungate
Reigate St Mary's Prep 2 Johann Winkelmann Mitchell Harrison Nicholas Johnson Tobias Chesser
Reigate St Mary's Prep 3 Sophie Bennett Daniel Muir Matthew Howell George Painter
Reigate St Mary's Prep 4 Evie Harrison William Sanderson Charles Bennett Carl Winkelmann
Reigate St Mary's Prep 5 Joshua Tanswell-Gidney Jasper Haward Benjamin Chesser Daanish Smellie
Royal Russell Prep Luke Morgan Alexander Donovan Harvey Jones Daniel Kerambrum-Bicourt
Smitham Primary 1 Toni Aspinall Luke Madigan Sam Aitken Jamie West
Smitham Primary 2 Amber Church Jordan Mohammadi Andrew Rennison Luke Madalura
St Aidan's RC Primary Schuyler Wong Matthew Winterburn Joshua Ferguson Jordan Anderton
St David's Prep Ben-K Morley-Hewett Ryan Dosanjh Louie Connaris Rory McNevin
West Dene Prep Maneesha Maini Ayanna Blair-Ford Jackson Rhoden Seth Daood
Whitgift Jason Ying Rahul Lall see Laleham Lea see Laleham Lea

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 1

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Cumnor House Prep 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Smitham Primary 1
2 St David's Prep 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Aidan's RC Primary
3 Regina Coeli RC Primary 1 1 1 *4-0* 0 *0* *0* ** Coulsdon C of E Primary
4 Reigate St Mary's Prep 5 0 1 1 2-1 1 0 0 Caterham Prep 3
5 Reigate St Mary's Prep 1 1 1 3-1 0 0 Caterham Prep 2
6 Reigate St Mary's Prep 3  0 1 2-2 1 0 Park Hill Juniors
7 Royal Russell Prep 1 0 0 1-2 0 1 1 Reigate St Mary's Prep 4
8 Reigate St Mary's Prep 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Smitham Primary 2
9 Elmhurst Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JOINT: Laleham Lea / Whitgift
10 West Dene Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Caterham Prep 1
Coulsdon C of E played boards 2-4 out of order for this round and the result has been adjusted.  The individual results remain as played.

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 2

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 JOINT: Laleham Lea / Whitgift 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Reigate St Mary's Prep 1
2 Park Hill Juniors 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Reigate St Mary's Prep 5
3 Smitham Primary 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 West Dene Prep
4 St Aidan's RC Primary 1 0 1 2-1 0 1 0 Royal Russell Prep
5 Reigate St Mary's Prep 2 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Cumnor House Prep
6 Reigate St Mary's Prep 4 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's Prep
7 Caterham Prep 2 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Reigate St Mary's Prep 3
8 Smitham Primary 1 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Caterham Prep 3
9 Coulsdon C of E Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 Elmhurst Prep
10 Caterham Prep 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Regina Coeli RC Primary

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 3

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Cumnor House Prep 1 0 0 1-2 0 1 1 Caterham Prep 1
2 St David's Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 JOINT: Laleham Lea / Whitgift
3 Reigate St Mary's Prep 1 1 1 0 2-1 0 0 1 Park Hill Juniors
4 Caterham Prep 2 0 0 0 1 1-3 1 1 1 0 Regina Coeli RC Primary
5 Reigate St Mary's Prep 2 1 1 1 3- 0 0 0 Coulsdon C of E Primary
6 Reigate St Mary's Prep 3 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Smitham Primary 1
7 Elmhurst Prep 0 0 0 def 0-4 1 1 1 1 West Dene Prep
8 Caterham Prep 3 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Royal Russell Prep
9 Smitham Primary 2 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Reigate St Mary's Prep 4
10 Reigate St Mary's Prep 5 0 1 0 1-2 1 0 1 St Aidan's RC Primary

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 4

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Caterham Prep 1 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 JOINT: Laleham Lea / Whitgift
2 Reigate St Mary's Prep 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 St Aidan's RC Primary
3 Smitham Primary 1 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Regina Coeli RC Primary
4 Cumnor House Prep 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 St David's Prep
5 Royal Russell Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Reigate St Mary's Prep 2
6 Park Hill Juniors 1 0 1 2-1 0 1 0 Smitham Primary 2
7 West Dene Prep 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Reigate St Mary's Prep 4
8 Coulsdon C of E Primary 1 0 1 2-1 0 1 0 Reigate St Mary's Prep 5
9 Caterham Prep 3 1 0 0 1-2 0 1 1 Reigate St Mary's Prep 3
10 Caterham Prep 2 1 1 1 1 4-0 0 0 0 def Elmhurst Prep

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SURREY EAST - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 5

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Reigate St Mary's Prep 1 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Caterham Prep 1
2 JOINT: Laleham Lea / Whitgift 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 Smitham Primary 1
3 St David's Prep 1 1 0 0 2-2 0 0 1 1 Reigate St Mary's Prep 2
4 West Dene Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Cumnor House Prep
5 Regina Coeli RC Primary 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Park Hill Juniors
6 Coulsdon C of E Primary 0 1 2-2 1 0 St Aidan's RC Primary
7 Reigate St Mary's Prep 5 0 0 1 0 1-3 1 1 0 1 Caterham Prep 2
8 Elmhurst Prep 0 1 def 1-2 1 0 1 Reigate St Mary's Prep 3
9 Smitham Primary 2 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Royal Russell Prep
10 Reigate St Mary's Prep 4 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Caterham Prep 3

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 JOINT: Laleham Lea / Whitgift 07 3 6 5 10 8 19 10 1 13 16 39 15 13
2 Caterham Prep 1 01 3 20 6 9 9 5 11 7 13 10 42 13 13
3 Reigate St Mary's Prep 1 10 3 2 5 7 8 8 11 18 13 1 40 12 13
4 Reigate St Mary's Prep 2 11 3 17 4 5 7 4 10 15 12 19 36 14 12
5 Cumnor House Prep 05 3 16 6 11 7 1 9 19 12 20 37 13 12
6 Park Hill Juniors 06 2 12 5 14 6 10 9 17 12 9 34 13 12
7 St David's Prep 19 3 18 6 13 7 7 9 5 11 11 36 12 11
8 Smitham Primary 1 16 1 5 4 3 7 12 10 9 11 7 33 12 11
9 Caterham Prep 2 02 1 10 4 12 5 9 8 6 11 14 29 12 11
10 Smitham Primary 2 17 1 11 4 20 6 13 7 8 10 15 28 10 10
11 Reigate St Mary's Prep 3 12 2 8 3 2 4 16 7 3 10 6 26 9 10
12 Reigate St Mary's Prep 4 13 3 15 4 19 6 17 7 20 10 3 30 8 10
13 St Aidan's RC Primary 18 1 19 4 15 7 14 8 10 10 4 30 8 10
14 Regina Coeli RC Primary 09 3 4 4 1 7 2 8 16 9 8 31 10 9
15 Coulsdon C of E Primary 04 1 9 4 6 5 11 8 14 10 18 27 9 *9*
16 West Dene Prep 20 1 1 2 17 5 6 8 13 9 5 25 7 9
17 Royal Russell Prep 15 1 13 2 18 5 3 6 11 7 17 21 8 7
18 Reigate St Mary's Prep 5 14 3 3 4 8 5 18 6 4 7 2 25 6 7
19 Caterham Prep 3 03 1 14 2 16 3 15 4 12 5 13 15 4 5
20 Elmhurst Prep 06 1 7 2 4 3 20 4 2 5 12 15 1 5

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SURREY EAST & SUSSEX - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER 1st LEG
Caterham Prep 1 13 13.00
Reigate St Mary's Prep 1 12 13.00
Reigate St Mary's Prep 2 14 12.00
Cumnor House Prep 13 12.00
Park Hill Juniors 13 12.00
St David's Prep 11 12.00
Smitham Primary 1 12 11.00
Caterham Prep 2 12 11.00
Smitham Primary 2 10 10.00
Reigate St Mary's Prep 3 9 10.00
Reigate St Mary's Prep 4 8 10.00
St Aidan's RC Primary 1 8 10.00
Regina Coeli RC Primary 10 09.00
Coulsdon C of E Primary 9 09.00
West Dene Prep 7 09.00
Royal Russell Prep 8 07.00
Reigate St Mary's Prep 5 6 07.00
Whitgift 8 06.50
Laleham Lea RC Prep 7 06.50
Caterham Prep 3 4 05.00
Elmhurst Prep 1 05.00

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

QUALIFICATION INFORMATION
The top 3 (IN GOLD), after aggregate scores are added together following the Spring Term event, will qualify for the Champions' League Final in the Summer Term. 

The next 3 (IN BLUE) except for those in bold (who qualified for last season's Champions' League Final), will qualify for the Minor Schools' Final. 

The best 3 non-first teams (IN RED) will qualify for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region.  It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter.  Currently, we have assumed that Reigate St Mary's 2 would take a Champions' League slot; they do have the option of all 3 events open to them should they finish in the top 3 after both events.  

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games:

John Dougrez-Lewis                        Cumnor House
Nicholas Johnson                             Reigate St Mary's Prep
Jamie Lagerberg                              Caterham Prep
Juhi Lall                                            Woodcote Juniors
Dominic Maillot                                  Reigate St Mary's Prep
Jamie West                                        Smitham Primary

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name			Grade School			Total 1    2    3    4    5  
1  LALL, Juhi		A16  Woodcote Juniors 		15    2:W  8:W  5:W  4:W  3:W
2  RAINA, Vatsal	U    St Paul's C Of E Primary	13    1:L 14:W 11:W 13:W  8:W
3  RAINA, Vyas		U    St Paul's C Of E Primary	12    4:D  9:W  7:W  8:W  1:L
4  BUTCHER, Sam		U    Benson Primary		12    3:D 11:W  6:W  1:L  5:W
5  THOMAS, James	U    Royal Russell		11   14:W 12:W  1:L  6:W  4:L
6  STAUNTON, Ethan	U    Regina Coeli RC Primary	11   10:W  7:W  4:L  5:L 12:W
7  MCGRATH, Connor	U    Cumnor House Prep		11   13:W  6:L  3:L 12:W  9:W
8  RATNARAJA, Darren	E 0  Elmhurst Prep		 9   11:W  1:L 14:W  3:L  2:L
9  ZAMA, Rehan		U    Park Hill Juniors		 9   12:D  3:L 13:W 14:D  7:L
10 MAINI, Neha		U    West Dene Prep		 8    6:L 13:L 12:D 11:D 14:D
11 FREEMAN, Jennifer	E 0  Byron Primary		 8    8:L  4:L  2:L 10:D 13:W
12 MESTER, Alex		U    Laleham Lea Prep		 7    9:D  5:L 10:D  7:L  6:L
13 YOOSOOFSAH, Akram	U    Park Hill Juniors		 7    7:L 10:W  9:L  2:L 11:L
14 MAKELE, Zuriel	U    Cumnor House Prep		 7    5:L  2:L  8:L  9:D 10:D
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE
1 Woodcote Juniors 1 15x172% 25.80
2 St Paul's C of E Juniors 2 13+12 25.00
3 Benson Primary 1 12x172% 20.64
4 Royal Russell Prep 1 11x172% 18.92
5 Regina Coeli RC Primary 1 11x172% 18.92
6 Cumnor House Prep 2 11+7 18.00
7 Park Hill Juniors 2 9+7 16.00
8 Elmhurst Prep 1 9x172% 15.48
9 West Dene Prep 1 8x172% 13.76
10 Byron Primary 1 8x172% 13.76
11 Laleham Lea RC Primary 1 7x172% 12.04

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007