2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007
CHAMPIONS' LEAGUE CHESS (Primary) 2006-7
Kent Results - 1st Leg: Saturday 18th November
held at Langley Park School for Boys

Full teams are shaded in blue; part teams in yellow.

THE TEAMS

BOARD 1 BOARD 2 BOARD 3 BOARD 4
Alexandra Juniors Phoebe Holder Toby Sherman Andrew Wojciechawslu Frank Adams
Blackheath Prep David Norris Finlay McCoy Finton Vautier Ted Barouch
Clare House Primary Sebastian Bromberg Kaiyo Peeke OUR LADY & SPN. OUR LADY & SPN.
Gordonbrock Primary 1 Amlan Banaji Adam Elkamouri Harry Clements Izzy Theodoreson
Gordonbrock Primary 2 August Nembhard Ayodeji Olatunji Jordan Jenner Tilly Quartano
Gordonbrock Primary 3 Luca Nembhard Caleb Rich Yasmin Giles Pip Beattie
Gordonbrock Primary 4 Chris Harris Kadien Moon Omodaya Olatunji Zaki Elkamouri
Holy Innocents RC Primary Michael Scurr Camillo Oculto Thomas Ainsworth Dominic Du Preez
Horniman Primary Matthew Henderson Oliver Taylor Keziah Reed Joshua Robinson
Our Lady & St Philip Neri SEE CLARE HOUSE. SEE CLARE HOUSE. Anthony Adesite Ciraran Burns
St Christopher's Prep Matthew Chatfield Tim Viney Samuel Hardy Ciaran Bowling
St David's College Prep Luke Chan Jonathan Bray Max Vaughan Max Cowan
Turnham Primary 1 Trey Barrett Sekani Trotman Nikesh Patel Emmanuel Onafuye

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

KENT - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 1

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Turnham Primary 1 0 1 1 1 3-1 1 0 0 0 Gordonbrock Primary 4
2 St David's College Prep 1 1 0 1 3-1 0 0 1 0 Gordonbrock Primary 3
3 Clare House / Our Lady & St Phil Neri 1 0 2-2 0 1 Gordonbrock Primary 2
4 Holy Innocents RC Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Gordonbrock Primary 1
5 Horniman Primary 1 1 1 1 4-0 0 0 0 0 St Christopher's Prep
6 Alexandra Juniors 0 0 0 -3 1 1 1 Blackheath Prep

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

KENT - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 2

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Blackheath Prep 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Horniman Primary
2 Clare House / Our Lady & St Phil Neri 0 0 0 -3 1 1 1 Gordonbrock Primary 1
3 Turnham Primary 0 0 0 -3 1 1 1 St David's College Prep
4 Gordonbrock Primary 2 1 1 3-1 0 0 Alexandra Juniors
5 Gordonbrock Primary 3 0 0 1 1 2-2 1 1 0 0 Holy Innocents RC Primary
6 St Christopher's Prep 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Gordonbrock Primary 4

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

KENT - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 3

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Gordonbrock Primary 1 1 1 1 3- 0 0 0 Horniman Primary
2 St David's College Prep 1 1 1 3- 0 0 0 Gordonbrock Primary 2
3 St Christopher's Prep 1 0 1 1 3-1 0 1 0 0 Turnham Primary 1
4 Gordonbrock Primary 0 0 0 0 *2-2* 1 *1* 1 *1* Clare House / Our Lady & St Philip Neri
5 Gordonbrock Primary 4 1 0 0 1-2 0 1 1 Alexandra Juniors
6 Holy Innocents RC Primary 0 0 0 -3 1 1 1 Blackheath Prep
The result between Gordonbrock 3 and Clare House/Our Lady & St Philip Neri was adjusted after it was found that 2 of the Clare House/Our Lady & St Philip Neru team had played on the wrong boards.  The individual results have been recorded as played.

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

KENT - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 4

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Gordonbrock Primary 1 1 1 3-1 *0* *0* St David's College Prep
2 Blackheath Prep 1 1 1 0 3-1 0 0 0 1 St Christopher's Prep
3 Horniman Primary 0 1 1 2-1 1 0 0 Clare House / Our Lady & St Philip Neri
4 Gordonbrock Primary 2 1 0 1 2-1 0 1 0 Turnham Primary
5 Alexandra Juniors 1 0 0 1-2 0 1 1 Gordonbrock Primary 3
6 Gordonbrock Primary 4 1 0 *0* *0* 1-3 0 1 1 1 Holy Innocents RC Primary
St David's College Prep boards 1 and 2 played on the wrong boards in this round, but because the both lost, the match score has not been changed.
Excatly the same applies to boards 3 & 4 in respect of the Gordonbrock 4 team.

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

KENT - AUTUMN TERM 2006 - ROUND 5

Match

Team White on Odd Boards Individual Scores Score Individual Scores Team Black on Odd Boards
1 Blackheath Prep 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 Gordonbrock Primary 1
2 Horniman Primary 0 0 0 0 0-4 1 1 1 1 St David's College Prep
3 St Christopher's Prep 1 0 1 2-1 0 1 0 Gordonbrock Primary 2
4 Alexandra Juniors 1 0 0 0 1-3 0 1 1 1 Turnham Primary
5 Clare House / Our Lady & St Phil Neri 0 1 0 1-2 1 0 1 Holy Innocents RC Primary
6 Gordonbrock Primary 3 0 1 2-2 1 0 Gordonbrock Primary 4

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

POS FINAL CROSS TABLE REF ROUND 1 ROUND 2 ROUND 3 ROUND 4 ROUND 5 PROG BD

SCORE

1 Gordonbrock Primary 1 4 3 8 6 3 9 9 12 11 15 2 45 18 15
2 St David's College Prep 11 3 6 6 12 9 5 10 4 13 9 41 15 13
3 Blackheath Prep 2 3 1 4 9 7 8 10 10 11 4 35 11 11
4 Horniman Primary 9 3 10 6 2 7 4 10 3 11 11 37 10 11
5 St Christopher's Prep 10 1 9 4 7 7 12 8 2 11 5 31 9 11
6 Gordonbrock Primary 2 5 2 3 5 1 6 11 9 12 10 10 32 9 10
7 Gordonbrock Primary 3 6 1 11 3 8 5 3 8 1 10 7 27 9 10
8 Holy Innocents RC Primary 8 1 4 3 6 4 2 7 7 10 3 25 8 10
9 Turnham Primary 1 12 3 7 4 11 5 10 6 5 9 1 27 9 9
10 Clare House / Our Lady & SPN 3 2 5 3 4 5 6 6 9 7 8 23 7 7
11 Alexandra Juniors 1 1 2 2 5 5 7 6 6 7 12 21 6 7
12 Gordonbrock Primary 4 7 1 12 2 10 3 1 4 8 6 6 16 6 6

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

KENT - CHAMPIONS' LEAGUE
QUALIFICATION TABLE AFTER 1st LEG
Gordonbrock Primary 1 18 15.00
St David's College Prep 15 13.00
Blackheath Prep 11 11.00
Horniman Primary 10 11.00
St Christopher's Prep 9 11.00
Gordonbrock Primary 2 9 10.00
Gordonbrock Primary 3 9 10.00
Holy Innocents RC Primary 8 10.00
Turnham Primary 1 9 09.00
Alexandra Juniors 6 07.00
Gordonbrock Primary 4 6 06.00
Our Lady & St Philip Neri RC Primary 4 03.50
Clare House Primary 3 03.50

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

QUALIFICATION INFORMATION
The top 3 (IN GOLD), after aggregate scores are added together following the Spring Term event, will qualify for the Champions' League Final in the Summer Term. 
The next 3 (IN BLUE) except for those in bold (see note on Gordonbrock)- who qualified for last season's Champions' League final, will qualify for the Minor Schools' Final. 
The best 3 non-first teams (IN RED) will qualify for the Chessfa Cup Final - a competition specifically for the best non-first teams from each region.  It should be noted that non-first teams qualifying for either of the "higher" finals will be given the option of which to enter.  

GORDONBROCK
Normally, Gordonbrock 2 would not be allowed to play in the Minor Schools' Final because they played in the Champions' League Final last year.  However, on the current table, this would allow Gordonbrock 3 into the "higher" final at the expense of Gordonbrock 2.  In this scenario, we would allow Gordonbrock 2 into the Minor Final and Gordonbrock 3 would take their place in the Chessfa Cup.

Presently, we do not have any more non-first teams for the 3rd slot, so the door will well and truly be open to such a team doing well next time out.

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

FIVE STAR PERFORMANCES
The following players managed to win all their games:

Amlan Banaji                   Gordonbrock Primary
Adam Elkamouri              Gordonbrock Primary
Ethan O'Connor                Our Lady & St Philip Neri RC Primary

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE RESULTS

No Name				Grade School                    Total  1    2    3    4    5  
1  O'CONNOR, Ethan		U  0  Our Lady & St Philip Neri 15     4:W 17:W 11:W 10:W  2:W
2  HOLLAND, Liam		      Red Hill Primary          13     9:W 13:W  6:W  3:W  1:L
3  CHITNAVIS, Xavier		U  0  St David's College Prep   13     5:W 14:W 12:W  2:L  6:W
4  OWUSU ANINAKWAH, Andrew	U  0  Turnham Primary           12     1:L 18:W  9:W 15:W  8:D
5  OCULTO, Christian		      Holy Innocents            12     3:L  8:D 13:W 12:W 10:W
6  WILLIAMS, Charlene		E  0  Turnham Primary           11    17:W 16:W  2:L  7:W  3:L
7  PRIEDL, Matthias		      Halstow Primary           11    18:W 11:L 19:W  6:L 15:W
8  GOSNELL, Jamie		      St Mary's RC Primary      11    12:L  5:D 21:W 11:W  4:D
9  STOWE, Michael		E  0  Horniman Primary          11     2:L 20:W  4:L 16:W 14:W
10 EDWARDS, Alex		      Clare House Primary       10    20:W 12:D 14:W  1:L  5:L
11 RICKARD, Felicity		      Alexandra Juniors         10    22:W  7:W  1:L  8:L 13:D
12 DE FREITAS, Callum		      St David's College Prep   10     8:W 10:D  3:L  5:L 19:W
13 BRAY, Sebastian		U  0  St David's College Prep   10    21:W  2:L  5:L 17:W 11:D
14 JOHNSON, Brienna		U  0  Sydenham High              9    15:W  3:L 10:L 19:W  9:L
15 ARUMAITHURAI, Armena		U  0  Turnham Primary            9    14:L 21:W 16:W  4:L  7:L
16 DOUGLAS-FREEMAN, Hugo	      Halstow Primary            9   19:W  6:L 15:L  9:L 20:W
17 BARBAROS, Bekir		      Stillness Primary          9    6:L  1:L 18:W 13:L 21:W
18 BLACKLAWS, Dakota		      Farrington's               8    7:L  4:L 17:L 20:D 22:W
19 AKINBILE, Alexander		      Alexandra Juniors          7    16:L 22:W  7:L 14:L 12:L
20 BLAGG, Alfie			      Horniman Primary           7    10:L  9:L 22:D 18:D 16:L
21 CHAPLIN, Katie		      Alexandra Juniors          7    13:L 15:L  8:L 22:W 17:L
22 SALIS, Alex			      Horniman Primary           6    11:L 19:L 20:D 21:L 18:L
by Swiss Perfect (TM)  http://www.swissperfect.com/

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007

FINAL POSITIONS: SCHOOLS' INDIVIDUALS' CHALLENGE
1 Our Lady & St Philip Neri 1 15x172% 25.80
2 St David's College Prep 3 13+10 23.00
3 Red Hill Primary 1 13x172% 22.36
4 Turnham Primary 3 12+10 22.00
5 Holy Innocents RC Primary 1 12x172% 20.64
6 Halstow Primary 2 11+9 20.00
7 St Mary's RC Primary 1 11x172% 18.92
8 Horniman Primary 3 11+6.5 17.50
9 Clare House Primary 1 10x172% 17.20
10 Alexandra Juniors 2 10+7 17.00
11= Stillness Primary 1 9x172% 15.48
11= Sydenham High 1 9+172% 15.48
13 Farrington's 1 8x172% 13.76

2nd Leg Results    Chess Home Page  Junior Home Page  Champions' League Chess  Results' Archive    Final 2007