CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


CHAMPIONS' LEAGUE CHESS: PRIMARY SCHOOLS 2003-4

CHAMPIONS' LEAGUE FINAL P W D L F A G.D PT
1 Bishop Challoner 1 7 6 1 0 24 4 +20 20
2 Whyteleafe 7 5 1 1 22 5 +17 18
3 Old Palace 7 3 4 0 17 11 +6 17
4 Bishop Challoner 2 7 3 1 3 14 13 +1 13
5 Parish Church (Croydon) 7 2 2 3 9 19 -10 13
6 Essendene Lodge 1 7 2 1 4 12 16 -4 12
7 Byron 7 1 2 4 10 18 -8 11
8 Horniman 7 0 0 7 7 21 -14 7

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


MINOR SCHOOLS' FINAL P W D L F A G.D PT
1 Caterham Prep 7 6 1 0 20 8 +12 20
2 Gordonbrock 1 7 4 3 0 17 10 +7 18
3 Essendene Lodge 2 7 4 1 2 17 11 +6 16
4 Regina Coeli 7 2 3 2 15 13 +2 14
5 Ashburton 7 2 2 3 15 13 +2 13
6 Merstham 7 2 2 3 13 15 -2 13
7 Christ Church (Purley) 7 1 0 6 7 20 -13 9
8 Gordonbrock 2 7 1 0 6 7 21 -14 9

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE



QUALIFYING ROUNDS: AUTUMN TERM 2003 & SPRING TERM 2004

Based on the total number of teams entered over the two qualifying rounds, the biggest section provided 3 qualifiers for the both the Champions' League and the Minor Schools' Finals. The 2nd biggest provided 3 for the Champions' League and 2 for the Minor Schools' and the smallest provided 2 for the Champions' League and 3 for the Minor Schools'.

SURREY SOUTH & SUSSEX
Ps TEAM Aut Spr Tot
1 Whyteleafe Primary 1 17.00 18.00 35.00
2 Essendene Lodge Prep 1 16.00 15.00 31.00
3= Byron Primary 1 14.00 13.00 27.00
3= Essendene Lodge Prep 2 13.00 14.00 27.00
5= Merstham Community 1 12.00 13.00 25.00
5= Caterham Prep 1 12.00 13.00 25.00
7 St Aidans RC Primary 1 10.00 13.00 23.00
8 Byron Primary 2 12.00 09.00 21.00
9 Coulsdon C of E Primary 1 05.50 13.00 18.50
10 Chipstead Valley Primary 1 10.00 06.50 16.50
11 Beaumont Primary 1 06.00 10.00 16.00
12 Hamsey Green Juniors 1 04.50 10.50 15.00
13 Whyteleafe 2 - 14.00 14.00
14= Woodcote Juniors 1 13.00 - 13.00
14= St George's Coll 1 (Weybr) 13.00 - 13.00
16= St David's Prep 1 12.00 - 12.00
16= St George's Coll 2 (Weybr) 12.00 - 12.00
18= Caterham Prep 2 - 10.00 10.00
18= Caterham Prep 3 - 10.00 10.00
18= Reigate St Marys's - 10.00 10.00
18= St Aidans Primary 2 - 10.00 10.00
22 St Aidans Primary 3 - 08.00 08.00
23 Our Lady Queen of Heaven - 06.50 06.50
24 St Peter's Primary - 06.00 06.00
25 West Dene Prep 1 05.50 - 05.50
26 Essendene Lodge 3 - 04.50 04.50
27 Beaumont 2 - 03.00 03.00
28= Kenley Primary 1 02.25 - 02.25
28= Smitham Primary 1 02.25 - 02.25
30 Merstham Community 2 - 1.50 1.50

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


SURREY NORTH
Ps TEAM Aut Spr Tot
1 Old Palace 18.00 18.00 36.00
2 Parish Church, Croydon 15.00 13.00 28.00
3 Cumnor House Prep 13.00 11.00 24.00
4 Ashburton Juniors 12.00 10.50 22.50
5 Regina Coeli 09.00 13.00 22.00
6 Wimbledon Park 1 10.00 10.00 20.00
7 Christ Church, Purley 05.00 13.00 18.00
8 Benson Primary 01.50 15.00 16.50
9 Royal Russell Prep 01.50 10.00 11.50
10= Park Hill Juniors 1 - 07.50 07.50
10= Wimbledon Park 2 - 07.50 07.50
12 Rushy Meadow Primary 1 - 06.00 06.00
13= Beulah Juniors 1 - 05.50 05.50
13= Regina Coeli 2 - 05.50 05.50
15 Elmhurst Prep 05.00 - 05.00
16 Selsdon Primary 01.50 03.00 04.50
17 Wolsey Juniors - 03.50 03.50
18 Parish Church 2 03.00 - 03.00
19 Royal Russell Prep 2 - 02.50 02.50
20 St Peters Primary - 01.50 01.50

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE
KENT & GREATER LONDON
Ps TEAM Aut Spr Tot
1 Bishop Challoner Prep 1 18.00 17.00 35.00
2 Bishop Challoner Prep 2 15.00 13.00 28.00
3 Horniman Primary 14.00 12.00 26.00
4 Gordonbrock Primary1 12.00 13.00 25.00
5 Our Lady & St Philip Neri 10.50 13.00 23.50
6 Brockley Primary 10.00 10.00 20.00
7 Gordonbrock Primary 2 09.00 09.00 18.00
8= Gordonbrock Primary 3 08.00 09.00 17.00
8= St Christopher's - 17.00 17.00
10= St Mary Magdalen 1 - 14.00 14.00
10= Turnham Primary 1 14.00 - 14.00
11= Baring Primary - 13.00 13.00
11= Clare House - 13.00 13.00
13= Turnham Primary 5 12.00 - 12.00
13= Wybourne Primary - 12.00 12.00
15 Turnham Primary 2 11.00 - 11.00
16= Red Hill Primary 10.00 - 10.00
16= Turnham Primary 4 10.00 - 10.00
18 Turnham Primary 3 09.00 - 09.00
19 Glendower Prep - 06.00 06.00
20= Gordonbrock Primary 4 - 05.00 05.00
20= Horniman Primary 2 - 05.00 05.00
22 Rathfern Primary - 04.50 04.50
23 Halstow Primary 03.50 - 03.50
24 Bishop Challoner 3 - 03.00 03.00
25 Falconer House - 03.00 03.00
26 St Mary Magdalen 2 - 01.50 01.50

Shield Event National Final Winner Wolsey Juniors

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE



CHAMPIONS' LEAGUE CHESS2003-4: ROUND 1 RESULTS
SURREY SOUTH & SUSSEX - AUTUMN TERM 2003
Ps TEAM Aut
1 Whyteleafe Primary 1 17
2 Essendene Lodge Prep 1 16
3 Byron Primary 1 14
4 Woodcote Juniors 1 13
5 Essendene Lodge Prep 2 13
6 St George's Coll 1 (Weybr) 13
7 St David's Prep 1 12
8 Caterham Prep 1 12
9 Byron Primary 2 12
10 St George's Coll 2 (Weybr) 12
11 Merstham Community 1 12
12 JOINT: Coulsdon C of E Primary (2), West Dene (2) 11
13 St Aidans RC Primary 1 10
14 Chipstead Valley Primary 1 10
15 JOINT: Hamsey Green (2), Kenley (1), Smitham (1) 09
16 Beaumont Primary 1 06

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


SURREY NORTH - AUTUMN TERM 2003
Ps TEAM Aut
1 Old Palace 18.00
2 Parish Church, Croydon 15.00
3 Cumnor House Prep 13.00
4 Ashburton Juniors 12.00
5 JOINT: Regina Coeli & Parish Church 2 12.00
6 Wimbledon Park 10.00
7 JOINT Christ Church, Purley & Elmhurst 10.00
8 JOINT: Benson, Royal Russell, Selsdon, St Peters 06.00

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


KENT & GREATER LONDON - AUTUMN TERM 2003
Ps TEAM Aut
1 Bishop Challoner Prep 1 18.00
2 Bishop Challoner Prep 2 15.00
3 Turnham Primary 1 14.00
4 JOINT: Our Lady & St Philip Neri, Halstow 14.00
5 Horniman Primary 14.00
6 Gordonbrock Primary1 12.00
7 Turnham Primary 5 12.00
8 Turnham Primary 2 11.00
9 Red Hill Primary 10.00
10= Brockley Primary 10.00
10= Turnham Primary 4 10.00
12 Gordonbrock Primary 2 09.00
13 Turnham Primary 3 09.00
14 Gordonbrock Primary 3 08.00

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


SURREY SOUTH & SUSSEX - SPRING TERM 2004
Ps TEAM Aut
1 Whyteleafe Primary 1 18
2 Essendene Lodge 1 15
3 Whyteleafe 2 14
4 JOINT Hamsey Green (3), Wolsey (1) 14
5 Essendene Lodge 2 14
6 Bryon Primary 1 13
7 Merstham Community 1 13
8 Caterham Prep 1 13
9 Coulsdon C of E Primary 13
10 St Aidans RC Primary 1 13
11 JOINT: St Peter's (2), Selsdon (1), Wimbledon Park (1) 12
12 JOINT: Byron Primary (3), Beaumont Primary (1) 12
13 JOINT: Chipstead Valley (2), Our Lady Queen of Heaven (2) 12
14 Reigate St Mary's Prep 1 10
15 Beaumont Primary 1 10
16 Caterham Prep 3 10
17 Caterham Prep 2 10
18 St Aidan's RC Primary 2 10
19 St Aidan's RC Primary 3 8
20 JOINT: Essendene Lodge 3, Merstham 2 6

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE
SURREY NORTH - SPRING TERM 2004
Ps TEAM Spring
1 Old Palace Prep 1 18.00
2 Benson Primary 1 15.00
3 JOINT: Ashburton Juniors (3), Wimbledon Park (1) 14.00
4 Parish Church, Croydon 1 13.00
5 Christ Church Primary, Purley 1 13.00
6 Regina Coeli 1 13.00
7 JOINT: Beulah Juniors (2), Regina Coeli 2 (2) 11.00
8 Cumnor House Prep 1 11.00
9 JOINT: Park Hill Juniors 1 (3), Royal Russell Prep 2 (1) 10.00
10 Royal Russell Prep 1 10.00
11 Wimbledon Park Primary 1 10.00
12 Rushy Meadow Primary 1 06.00

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


KENT & GREATER LONDON - SPRING TERM 2004
Ps TEAM Spring
1 St Christopher's 17.00
2 Bishop Challoner Prep 1 17.00
3 St Mary Magdalen 1 14.00
4 Bishop Challoner 2 13.00
5 Our Lady & St Philip Neri 13.00
6 Baring 13.00
7 Gordonbrock 13.00
8 Clare House 12.00
9 Wybourne Primary 12.00
10 JOINT: Glendower (2), Falconer Hs (1), Bishop Ch 3(1) 12.00
11 Horniman 1 12.00
12= Brockley 10.00
12= Horniman 2 (2), Gordonbrock 4 (2) 10.00
14 Gordonbrock 3 09.00
15 Gordonbrock 2 09.00
16 Rathfern Primary 06.00

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE



SHIELD EVENT: AUTUMN TERM 2003 & SPRING TERM 2004
Ps SURREY SOUTH & SUSSEX Aut
1 Whyteleafe Primary (3) 31.50
2 Caterham Prep 26.00
3 St Aidans RC Primary 24.00
4 Merstham Ciommunity 23.00
5 Woodcote Juniors 22.36
6 Beaumont Primary 21.00
7 West Dene Prep 15.48

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


Ps SURREY NORTH Aut
1 Wolsey Juniors 30.96
2 Winterbourne Juniors 24.08
3 Old Palace 17.20
4 Wimbledon Park 08.60

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


Ps KENT & GREATER LONDON Aut
1 Red Hill Primary 31.50
2= Gordonbrock Primary 17.20
2= Horniman Primary 17.20

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE


Ps SURREY SOUTH & SUSSEX Spring
1 Smitham 30.96
2 Halstead 27.52
3 West Dene 22.36
4 Dorking Junior CC 22.00
5 Caterham Prep 20.64
6 Reigate St Mary's Prep 17.20
7 St James's (Weybridge) 17.00
8 Coulsdon C of E 13.76
9 Merstham Community 12.04
Ps SURREY NORTH Spring
1 Old Palace 20.64


CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE



Surrey North had a joint event with Surrey South & Sussex
Ps KENT & GREATER LONDON Spring
1 Blackheath Prep 30.96
2 Red Hill Primary 29.00
3= Clare House 22.36
3= St Mary Magdalen 22.36
5 Wybourne 20.64
6 Halstow Primary 16.00
7 Gordonbrock 15.48

CHESS HOME PAGE      CHAMPIONS LEAGUE HOME PAGE           JUNIOR CHESS HOME PAGE