FESTIVAL HOME PAGE         CHESS HOME PAGE
The 8th
JESSIE GILBERT
Celebration International Chess Festival
Financially Supported by THE FRIENDS OF CHESS

OPEN EVENT
90 minutes for all moves plus 30 seconds Fischer increments from move 1
PLAY THROUGH THE GAMES

NORM EVENT Title Fed Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 PL W D L PTS
1 Bogdan LALIC GM CRO 2459   1 1 1 1 14 4 9 0 9
2 Alexander CHERNIAEV GM RUS 2491   0 0 1 1 1 14 3 9 2 7
3 Keith ARKELL GM ENG 2488   X X 1 1 1 12 3 9 0 7
4 Clement SREEVES FM SCO 2310 0 0 1 1   1 1 1 X X 12 5 5 2 7
5 Marcus HARVEY FM ENG 2320 X X 0   1 1 1 12 3 8 1 7
6 Yang-Fan ZHOU IM ENG 2473 0   X X X X 10 0 9 1 4
7 Gordon SCOTT - ENG 2101 0 0 0 0 0 X X   1 12 1 5 5 4
8 Arul GUPTA - ENG 2074 0 0 0 0 0 0 X X 0 X X 0   10 0 2 8 1
OPEN EVENT SCHEDULING
a = Round 1 - Monday 24 August at 10am
b = Round 2 - Monday 24 August at 3-30pm
c = Round 3 - Tuesday 25 August at 10am
d = Round 4 - Tuesday 25 August at 2-30pm
e = Round 5 - Wednesday 26 August at 10am
f  = Round 6 - Wednesday 26 August at 2-30pm
g = Round 7 - Thursday 27 August at 10am
h = Round 8 - Thursday 27 August at 2-30pm
i  = Round 09 - Friday 28 August at 10am
j  = Round 10 - Friday 28 August at 2-30pm
k = Round 11 - Saturday 29 August at 10am
l  = Round 12 - Saturday 29 August at 2-30pm
m = Round 13 - Sunday 30 August at 10am
n  = Round 14 - Sunday 30 August at 2-30pm
ENGLISH SENIORS CHAMPIONSHIPS
Monday 24 - Friday 28 August 2015
1st: 400, 2nd: 200, 3rd: 100
POS PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 5 SCORE
1 Ian SNAPE (1st 400) 02 ENG A206 2190 D (09) W (11) W (05) W (03) D (01) 4
2= Ronald HARRIS (2nd= 100) 01 ENG B206 0000 D (08) W (04) W (07) D (06) D (02) 3
2= D Ian CALVERT (2nd= 100) 06 ENG A175 1982 W (15) D (03) W (09) D (01) D (05) 3
2= Alan HAYWARD (2nd= 100) 07 ENG A178 1966 W (13) D (05) L (01) W (09) W (03) 3
5 Phil STIMPSON 05 ENG A173 1988 W (14) D (07) L (02) W (08) D (06) 3
5= Keith RICHARDSON 03 ENG A175 2064 W (10) D (06) W (08) L (02) L (07) 2
5= David OPENSHAW 09 ENG A166 1880 D (02) W (14) L (06) L (07) W (12) 2
8= William PHILLIPS 08 ENG A162 1915 D (01) W (12) L (03) L (05) D (10) 2
8= Kevin BROWN 10 AUS U162 1781 L (03) D (15) D (12) D (11) D (08) 2
8= John TORRANCE 11 SCO A141 1705 D (04) L (02) W (15) D (10) - (--) 2
8= Michael DEAN 12 ENG B109 1557 D (Bye) L (08) D (10) W (14) L (09) 2
12 Harry GOLD 14 ENG A099 1426 L (05) L (09) W 16) L (12) D (15) 1
13 Arthur MEATON 15 ENG A102 1402 L (06) D (10) L (11) L (17) D (14) 1
14 Ivan MYALL 04 ENG A185 2048 D (11) L (01) - (--) - (--) - (--)
- Barry MILES (Filler) 13 ENG A117 1485 L (07) - (--) - (--) - (--) - (--) -
- David GRAY (Filler) 16 ENG A066 1131 - (--) - (--) L (14) - (--) - (--) -
- Timothy CROUCH (Filler) 17 ENG A127 1625 - (--) - (--) - (--) W (15) - (--) -
SECTIONS FOR ALL "A" EVENT
Tuesday 25 - Friday 28 August 2015
1st: 20, Best W - We: 20
POS PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 SCORE
1= Martin MUIR (1= 10) 01 ENG F164 1805 D (03) W (05) D (06) W (04) 3
1= Daniel MUIR (1= + W-We 30) 03 ENG A123 1506 D (01) D (04) W (02) W (05) 3
3 Colin VERNON 04 ENG A101 1462 D (02) D (03) W (05) L (01) 2
4 David WALLIS 02 ENG A120 1528 D (04) L (06) L (03) W (07) 1
5 Paul BRAITHWAITE 05 ENG A062 1188 D (Bye) L (01) L (04) L (03)
- Daniel GLIDDON 06 ENG A129 1586   W (02) D (01) - (--)  
- Michael FREEMAN 07 ENG A054 1080   - (--) - (--) L (02)  
SECTIONS FOR ALL "B" EVENT
Monday 24 - Friday 28 August 2015
1st: 55, 2nd: 40, Best W - We: 30
POS PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 5 SCORE
1 Stephen PRIDE (1st 55) 03 ENG A145 1660 W (10) W (06) W (07) W (04) W (01) 5
2= Ian DESWARTE (2nd= 10) 01 ENG A156 1793 W (05) L (07) W (06) W (11) L (03) 3
2= Richard DAVIS (2nd= 10) 04 ENG A131 1637 D (11) W (08) D (02) L (03) W (07) 3
2= Barry MILES (2nd= + W-WE 40) 07 ENG A117 1485 W (Bye) W (01) L (03) W (09) L (04) 3
2= Alan FRASER (2nd= 10) 09 ENG A107 1436 L (02) W (10) W (05) L (07) W (11) 3
6 Robert AKEYA-PRICE 06 ENG A107 1503 D (Bye) L (03) L (01) W (10) W (05) 2
7= Brendan O'GORMAN 02 ENG A153 1789 W (09) D (Bye) D (04) - (--) - (--) 2
7= Colin VERNON 08 ENG A101 1462 D (Bye) L (04) W (11) D (05) - (--) 2
9= David GRAY 11 ENG A066 1131 D (04) L (05) W (Bye) L (01) L (09) 1
9= David WALLIS 05 ENG A120 1528 L (01) W (11) L (09) D (08) L (06) 1
11 Paul BRAITHWAITE 10 ENG A062 1188 L (03) L (09) L (08) L (06) W (Bye) 1
SECTIONS FOR ALL "C" EVENT
Monday 24 - Friday 28 August 2015
1st: 50, Best W - We: 40
POS PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 5 SCORE
1 Ian DESWARTE (1st 50) 01 ENG A156 1793 W (07) W (02) W (04) W (02) W (08) 5
2= Robert AKEYA-PRICE(Best W-WE 40) 03 ENG A129 1503 D (Bye) W (07) W (02) L (01) D (05) 3
2= Barry MILES 04 ENG A117 1485 W (04) W (05) L (01) D (07) D (02) 3
2= Alan FRASER 05 ENG A107 1436 D (06) L (04) W (09) W (08) D (03) 3
5 Stephen PRIDE 02 ENG A145 1660 W (08) L (01) L (03) W (09) D (04) 2
6 Paul BRAITHWAITE 07 ENG A062 1188 L (01) L (03) W (08) D (04) D (09) 2
7 Daniel BARNES 09 ENG E034 U L (04) W (08) L (05) L (02) D (07) 1
8 David GRAY 08 ENG A066 1131 L (02) L (09) L (07) L (05) L (01) 0
- Keith SELBY (FILLER) 06 ENG A062 1416 D (05) - (--) - (--) - (--) - (--) 0
SECTIONS FOR ALL "D" EVENT
Saturday 29 & Sunday 30 August 2015
1st: 30, 2nd: 25, Best W-WE: 25
POS PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 SCORE
1 Helge HJORT (1st: 30) 01 DEN A179 1937 W (05) W (07) W (09) W (03) 4
2= Ray HAMILTON (2nd=: 8-50) 04 ENG A128 0000 W (10) L (09) W (08) D (06) 2
2= Daniel GLIDDON (2nd=: 8-50) 06 ENG A129 1586 L (09) W (10) W (05) D (04) 2
6 Darshan KUMARESAN (2nd=: 8-50) 08 ENG A133 1496 D (03) W (05) L (04) W (09) 2
4= Mikey WATSON 03 ENG A131 0000 D (08) D (02) W (07) L (01) 2
4= Barry MILES 09 ENG A117 1485 W (06) W (04) L (01) L (08) 2
7= Jacob WATSON 05 ENG A124 0000 L (01) L (08) L (06) W (10) 1
7= David WALLIS (Best W-We 25) 07 ENG A120 1528 W (02) L (01) L (03) - (--) 1
9 Craig KENNEDY 02 SCO A166 1862 L (07) D (03) - (--) - (--)
10 Paul BRAITHWAITE 10 ENG A062 1188 L (04) L (06) L (11) L (05) 0
- Michael FREEMAN 11 ENG A054 1080   - (--) W (10) - (--)  

 

JUNIOR COACHING
Tuesday 18 August with FIDE MASTER Peter Sowray
"Improving your Tournament Play"
JUNIOR COACHING
Thursday 20 August with Daniel Gliddon
The Scotch Opening
JUNIOR COACHING (SOLD OUT)
Friday 21 August with Mike Healey
"Attacking a Castled King"
BEUKES Joshua
BEUKES Samuel
DAVIES Alexander
KOSHY Thomas
LEE Morgan
MERCER Samantha
MISHRA Neelansh
RATNESAN Radha
RODRIGUES Michael
THUKARAM Jijjith
VAN DER HEIJDEN Matias
IMYKSHENOV Artur
IMYKSHENOVA Alina
IMYKSHENOVA Yana
KOSHY Thomas
MISHRA Neelansh
THUKARAM Jijjith
- BEUKES Joshua
BEUKES Samuel
CHAUDHURY Harry
CHAUDHURY Jack
COATES Dominic
DORMAN Declan
IMYKSHENOV Artur
IMYKSHENOVA Alina
IMYKSHENOVA Yana
MERCER Samantha
MISHRA Neelansh
RATHORE Abhineet
REEVES Joseph
THATTE Nandinee
THATTE Nishchal
THUKARAM Jijjith
JUNIOR COACHING
Saturday 22 August with Mike Healey
"The Spanish Exchange"
FAMILY COACHING AFTERNOON
Sunday 23 August with the CCF Team
Family Tournament Group
FAMILY COACHING AFTERNOON
Sunday 23 August with the CCF Team
Learn Chess Group
IMYKSHENOV Artur
IMYKSHENOVA Alina
IMYKSHENOVA Yana
MISHRA Neelansh
RETTER Luca
RETTER Matthew
- 3  DORMAN, Jenny, Orla, Declan
4  MASCARENHAS, Robbie, Ellie, Emma, Trevor
 
2  LENCH, Jude & Terry
2  RETTER Andrew & Solomon
3  RETTER Carina, Luca & Matthew
2  SINGH Dharsh & Shiv
2  SINGH Devi & Krish
2  SMITH Martin & Luke
Maximum 16 Places per course - except for Family Coaching Afternoon