Festival Home Page        CCF Home Page
The 6th 
JESSIE GILBERT
Celebration International Festival 2013
ARBITING TEAM:  Scott Freeman FA, IM Jack Rudd FA, Daniel Gliddon

OPEN NORM EVENT
Click here to play through the games
Saturday 17 - Sunday 25 August
POS 19 PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 SCORE
1= GM Alexander BERELOVITCH (Jt Winner: 50) 01 GER E240 2546 W10 D06 W08 D04 W05 D02 D03 D07 W13 W15 W14 8
1= GM Ilmars STAROSTITS (Jt Winner: 50) 04 LAT U 2475 W13 W11 W05 D01 D03 W07 D06 D08 D02 W14 W16 8
3 GM Michael FEYGIN 02 GER U 2533 L11 W15 W18 D03 D06 D01 W05 W10 D04 W13 W07 8
4 GM Bogdan LALIC 03 CRO A233 2484 W12 D08 W06 D02 D01 D05 D01 W11 D07 D16 W15 7
5= Alan MERRY 05 ENG X227 2283 W14 W16 L04 W10 L01 D03 L02 D06 D08 W19 W17 6
5= FM Nicolas CROAD 06 NZL X211 2271 W15 D01 L03 W08 D02 W12 D04 D05 W14 L07 D13 6
5= Gavin LOCK 08 ENG A206 2189 W17 D03 L01 L06 W19 W16 W10 D04 D05 D D 6
8 Ian SNAPE 07 ENG X207 2207 D16 D18 W19 W12 D L04 D D01 D03 W06 L02 6
9= Arul GUPTA 18 ENG A165 1781 D09 D07 L02 W14 L12 W10 W17 L13 D16 D D 5
9= Patrick DUNCAN 13 ENG A177 2057 L04 D14 D16 W19 D D W12 W18 L01 L02 D06 5
11 Ravi HARIA 10 ENG X206 2133 L01 W17 W11 L05 W15 L18 L08 L02 W19 D D 5
12 D Ian CALVERT 16 ENG X174 1977 D07 L05 D13 D11 D L08 D W17 D18 D03 L04 4
13= Vitor Mestre MORAIS 14 POR U 1989 L05 D13 L15 L18 W17 W23 D19 W12 L06 L04 L01 4
13= FM Julian WAY 15 ENG A200 1986 L06 L02 W14 W09 L10 L11 D D W17 L01 L03 4
15 William JONES 11 ENG B195 2122 W02 L04 L10 D16 D W15 D L03 - - - 3
16 Michael HEALEY 12 ENG X192 2108 L03 W20 W09 L07 W18 L06 L13 L14 - - - 3
17 Nicholas GREY 17 ENG B155 1784 L08 L10 L21 W22 L14 W19 L18 L16 L15 L24 L05 2
18 Katherine SHEPHERD 19 ENG B158 1757 D D09 L07 L13 L08 L17 D14 L23 L10 L05 L25 1
19 John HODGSON 09 ENG A201 2183 D18 D19 L12 L15 - - - - - - - 1
- Laurence JONES (Filler) 20 ENG B131 1728 - L12 - - - - - - L24 - - -
- Anand KRISHNAN (Filler) 21 ENG C177 1767 - - W18 - - - - - - - - -
- Yang-Jian ZHOU (Filler) 22 ENG X160 1694 - - - L17 - - - - - - - -
- Alex GOLDING (Filler) 23 ENG X156 1653 - - - - - L14 - W19 - - - -
- Anantha ANILKUMAR (Filler) 24 ENG X148 1677 - - - - - - - - W20 W17 - -
  Dave CORK (FILLER) 25 ENG B157 1819                     W19  

 

SECTIONS FOR ALL "A" EVENT
Saturday 17 - Sunday 19 August
POS 16 PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 SCORE
1 Tim ROGERS (Winner: 50) 03 ENG A179 1945 W16 W13 W01 W02 4
2= Miguel Espinosa CANCINO 04 SCO D160 1751 W11 L02 W10 W07 3
2= Tim JOSLIN 02 ENG U173 U W10 W04 W12 L03 3
4 Yang-Jian ZHOU (u1750: 45) 05 ENG X160 1694 D12 D08 D16 W01 2
5= Nicole Miranda GONZALEZ 01 CHI D159 1999 W09 W07 L03 L05 2
5= Timothy CROUCH 07 ENG X122 1622 W14 L01 W13 L04 2
5= Daniel GLIDDON (u1600: 11.25) 16 ENG A127 1576 L03 W11 D05 D08 2
5= Monica Espinosa CANCINO (u1600: 11.25) 09 SCO U 1566 L01 W14 D08 D12 2
5= Paul RICHARDSON (u1600: 11.25) 12 ENG A120 1529 D05 W15 L02 D09 2
5= David WALLIS 08 ENG A120 U D15 D05 D09 D16 2
5= Danyal WARSOP (u1600: 11.25) 14 ENG C078 U L07 L09 W11 W06 2
12= Barry MILES 10 ENG X114 1563 L02 W06 L04 D13 1
12= Lee BULLOCK 13 ENG X123 1454 W06 L03 L07 D10 1
14= Paul BRAITHWAITE 15 ENG X072 1250 D08 L12 L06 D11 1
14= Zakary WARSOP 06 ENG C129 U L13 L10 W15 L14 1
16 Stephen CROCKETT 11 ENG X116 1558 L04 L16 L14 D15

 

SECTIONS FOR ALL "B1" EVENT
Monday 19 - Friday 23 August
POS 11 PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 5 SCORE
1= Conrad ALLISON (Jt Winner: 60) 01 ENG X161 1916 W07 D06 W02 D09 D 3
1= Silas PECK (Jt Winner: 60) 09 ENG X162 1744 D03 W10 D06 D01 W04 3
3 Sam PORTER 02 ENG A177 1896 W08 D05 L01 D03 W06 3
4= Chris CLEGG 03 ENG X157 1859 D09 D04 D08 D02 D07 2
4= Stephen PRIDE 04 ENG X150 1805 D10 D03 W11 D06 L09 2
4= Anand KRISHNAN 06 ENG C177 1767 W D01 D09 D04 L02 2
4= Nigel NORMAN 07 ENG A146 1767 L01 D08 D10 W11 D03 2
4= Laurence JONES 10 ENG B131 1728 D04 L09 D07 D08 W12 2
9 Daniel YOUNG 08 ENG X159 1759 L02 D07 D03 D10 D11 2
10= Brendan O'GORMAN 05 ENG X154 1787 W11 D02 - - - 1
10= Yang-Jian ZHOU 11 ENG X160 1694 L05 W L04 L07 D08 1
- Anantha ANILKUMAR 12 ENG X 1677 - - - - L10 -
SECTIONS FOR ALL "B2" EVENT
Monday 19 - Friday 23 August
POS 9 PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 5 SCORE
1 Phil FOLEY (Winner: 80) 01 ENG X137 1634 W06 W04 D W02 W03 4
2 David WALLIS (Runner-Up: 40) 02 ENG A120 U W08 W05 W03 L01 W04 4
3 Lee BULLOCK 05 ENG X123 1454 W09 L02 W07 W04 D 3
4= Sholpan NAMAZBAYEVA 06 ENG E083 U L01 L09 W08 W03 D 2
4= Robert AKEYA-PRICE 09 ENG X075 U L05 W06 L04 W08 D 2
6 Alan FRASER 04 ENG X108 1468 W L01 W09 L05 L02 2
7= Barry MILES 03 ENG X114 1563 D W07 L02 L06 L01 1
7= Michael IFALORE 07 ENG E077 U D L03 L05 L10 W08 1
9 Paul BRAITHWAITE 08 ENG X072 1250 L02 D L06 L09 L07
- William GOLDING 10 ENG X061 U - - - W07 - -

 

SECTIONS FOR ALL "C" EVENT
Monday 19 - Friday 23 August
POS 13 PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 5 SCORE
1= Phil FOLEY (Jt Winner: 25) 04 ENG X137 1634 W10 L01 W13 W11 W02 4
1= Stephen PRIDE (Jt Winner: 25) 01 ENG X150 1805 W07 W04 D03 D02 W05 4
3= Nigel NORMAN 02 ENG A146 1767 W08 D05 W11 D01 L04 3
3= John MOORE 03 ENG A138 1711 W09 W13 D01 D05 - 3
3= Barry MILES (Jt u1600: 25) 05 ENG X114 1563 W12 D02 W06 D03 L01 3
3= Harry GOLD (Jt u1600: 25) 06 ENG X115 1523 L13 W14 L05 W12 W11 3
7 Robert AKEYA-PRICE (u1400: 25) 13 ENG X075 U W06 L03 L04 W09 D 2
8= Alan FRASER 07 ENG X108 1468 L01 L11 L08 W10 W12 2
8= Anantha PP ANILKUMAR 09 ENG A093 1347 L03 W08 L12 L13 W10 2
10= Paul BRAITHWAITE 12 ENG X072 1250 L05 D W09 L06 L07 1
10= Michael IFALORE 11 ENG E077 U D W07 L02 L04 L06 1
12 Lee BULLOCK 08 ENG X123 1454 L02 L09 W07 - - 1
13 Michael COLLINS 10 ENG A084 1310 L04 X L14 L07 L09 0
- Sholpan NAMAZBAYEVA 14 ENG E083 U - L06 W10 - - -

 

SECTIONS FOR ALL "D" EVENT
Saturday 24 & Sunday 25 August
POS 17 PLAYERS REF FED ECF FIDE 1 2 3 4 SCORE
1= Silas PECK (Jt Winner/u1800: 55) 08 ENG X162 1744 W17 W03 W06 D09 3
1= Anantha ANILKUMAR (Jt Winner/u1800: 55) 09 ENG X148 1677 W W04 02W D08 3
3= Robert FISHER 06 ENG A144 1792 W15 W14 L08 W07 3
3= Chris LEVY 03 ENG B146 U W12 L08 W05 11W 3
5= Hugh FENWICK 02 ENG A170 1877 W11 D07 L09 W10 2
5= Teddy WICKMAN 01 ENG C160 U D10 W12 L07 W16 2
5= Henry COVE 07 ENG A142 U W16 D02 W01 L06 2
8= Victoria SIT 11 ENG A129 1640 L02 W15 W04 03L 2
8= Phil FOLEY 12 ENG X137 1634 L03 L01 W18 W17 2
8= Jessica WEN 04 ENG A144 U W13 L09 L11 W14 2
8= Raymond HAMILTON 10 ENG A127 U D01 D13 W17 L02 2
12= Barry MILES (Jt u1600: 55) 14 ENG X114 1563 W05 L06 D L04 1
12= Anantha PP ANILKUMAR (Jt u1600: 55) 16 ENG A093 1347 L07 D05 W13 L01 1
14 Paul BRAITHWAITE 17 ENG X072 1250 L08 W L10 L12 1
15= Jackson WEN 05 ENG A143 U L14 D16 L03 W18
15= David BRITTON 13 ENG A116 U L04 D10 L16 -
17 Kartik VELAYUDHAM 15 ENG A110 U L06 L11 - - 0
- Daniel GLIDDON 18 ENG A127 1576 - - L16 L05 -

 

JUNIOR TRAINING DAY CROSS-TABLE TO COME SOON